Dlaczego Twój blog może nie odnieść sukcesu?

5

Oczywiście w tym miejscu warto wspomnieć, że dla każdego sukcesem będzie coś innego. Każdy swoim blogowaniem chce osiągnąć coś innego. Jedni ucieszą się z pierwszego otrzymanego do testów kosmetyku, inni za prawdziwe osiągnięcie uznają wygraną w konkursie na blog roku. Zastanówmy się jednak dlaczego Twój blog może nie odnieść sukcesu?

 

Blogów jest teraz naprawdę bardzo dużo, jednak różnią się od siebie zasadniczo. Są takie, które istnieją już od dawna, a w żaden sposób nie udało im się wybić, ale i takie, które zostały przez kogoś założone lekko ponad rok temu, a tak wiele znaczą w Polskiej blogosferze. Jeśli jesteś dopiero na etapie planowania bloga i szukasz dla niego miejsca, to postaram się podpowiedzieć Ci jakich błędów unikać. Jeśli jednak od jakiegoś czasu prowadzisz bloga, ale do tej pory nie udało Ci się zrealizować swoich planów, może poniżej znajdziesz tego przyczynę. Pamiętaj, że każdy najmniejszy element i każdy wykonany krok ma wpływ na możliwość osiągnięcia sukcesu. Dlatego co powinien robić każdy bloger aby uniknąć porażki?

Brak rozwoju

Wydaje Ci się, że udało Ci się już osiągnąć to co planowałeś. Nawet jeśli Twoim celem było tylko otrzymywanie darmowych kosmetyków do testów. Pamiętaj, że nie można spocząć na laurach, ponieważ może się okazać, że zaraz po Tobie producent odnajdzie kilka kolejnych blogów, które będą miały ładniejszy szablon, albo większe zaangażowanie czytelników i zwyczajnie postanowi zrezygnować ze współpracy z Tobą.

To samo dotyczy tych, których celem było zwykłe publikowanie postów. Może w tym momencie Twoje posty są czytane przez tysiące użytkowników, ale czy jeśli przestaniesz się rozwijać i zdobywać nową wiedzę to czy za rok albo dwa czytelnicy będą do Ciebie tak chętnie wracać?

Jeśli z zwyczajnie nie będziesz się rozwijać, a Twój blog będzie stał w miejscu, znajdą się inni którzy Cię wyprzedzą. Może to być ciekawsza tematyka, lepszej jakości zdjęcia czy ładniejszy szablon. Jeśli coś Ci się udało to nie przestawaj i rób wszystko aby cały czas pracować nad blogiem. Pracuj nad swoją kreatywnością, jakością, nie bój się nowych pomysłów i angażuj się w życie blogosfery. Nie zostawaj z tyłu!

Brak wyciągania wniosków

Każdy z nas jest tylko człowiekiem, dlatego każdy z nas popełnia błędy. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego. Aby się rozwijać trzeba robić sięgać po nowe, a aby się uczyć trzeba popełniać błędy. Najważniejsza w tym wszystkim jest po prostu umiejętność wyciągania odpowiednich wniosków i nie powielania tych błędów.

Porażki są potrzebne, bo często pozwalają nam spojrzeć na wszystko z innej strony. Warto próbować nowych rzeczy bo dzięki temu uczymy się jak robić coś dobrze, komu ufać i jak zabierać się za projekty. O ile dziś już wiem jakich błędów się wystrzegać, to popełniam kolejne na których dalej będę się uczyć. Oczywiście możesz być o krok do przodu i uczyć się też na cudzych błędach!

Odtwarzasz zamiast tworzyć

W większości jesteśmy skonstruowani tak, że dobrze wychodzi nam powtarzanie czegoś po innych. Niewielu z nas posiada ten zmysł, który pozwala im tworzyć coś nowego. Pewnie dlatego tak wielu nowych blogerów kopiuje innych, którzy są już znani w danej dziedzinie. I należy tu podkreślić kopiuje! Nawet jeśli kogoś podziwiasz to pisanie dokładnie tego co on do niczego Cię nie doprowadzi. Staraj się naśladować i szukaj inspiracji, ale nie odtwarzaj tego co już jest. Oryginalność jest znacznie lepsza niż nawet najdokładniejsza kopia. Jeszcze w to nie wierzysz? To powiedz mi czemu mam u Ciebie oglądać wykonanie klasycznego wieczorowego makijażu skoro mogę obejrzeć go u Red Lipstick Monster? Jeśli szukamy konkretnych informacji, bardziej będziemy ufać znanym źródłom niż przypadkowo spotkanym, wydają nam się bardziej wartościowe. Dlatego przyciągaj do siebie czytelników nowym spojrzeniem.

Nie potrafisz przyjąć krytyki

To nie prawda, że każdy negatywny komentarz pochodzi od hejtera. Oczywiście w sieci jest ich bardzo wielu i tylko czekają na jakieś potknięcie, aby zrobić z niego aferę. Jednak pomiędzy tymi nie wartościowymi zaczepkami, mogą trafić się perełki, które należy przeanalizować i dostosować się do nich. W końcu pochodzą od Twoich czytelników, a to właśnie dla nich dalej chcesz tworzyć. Przyznanie się do błędu jest milion razy lepsze niż twarde upieranie się, że to Ty masz racje. I tu wracamy do punktu, że jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo się mylić.

Przede wszystkim musisz nauczyć się odróżniać zwykłego hejtera od konstruktywnej krytyki, którą powinieneś wykorzystywać do swojego rozwoju!

Nie udawaj

Kompletnie nie rozumiem tych, którzy w sieci próbują udawać kogoś kim nie są. Nawet nie wiecie jak kilka minut zwykłej rozmowy potrafi to szybko zdemaskować. W blogosferze liczy się prawda. Przerysowane i wyidealizowane życie mogą zobaczyć na każdym kroku patrząc na gwiazdy czy oglądając filmy. Jednak koniec końców w życiu szukamy prawdy. Nie udawaj, że znasz się na modzie jeśli nawet nie potrafisz wymienić kilku nazwisk projektantów, nie pisz o składach w kosmetykach jeśli z chemii w szkole miałaś 2 i nie odróżniasz podstawowych składników. Może i przez chwilę będzie wyglądało  to profesjonalnie, ale w pewnym momencie zostaniesz zdemaskowana, a to  co robisz zostanie uznane za wielką fikcję. Czy nie lepiej być prawdziwym sobą i uniknąć rozczarowań?

 

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na pytanie dlaczego Twój blog może nie odnieść sukcesu? Oby te rady pozytywnie wpłynęły na Wasze strony. Może to dobry moment aby zastanowić się jaki postawić sobie kolejny cel i jak go zrealizować? Nieprzemyślane działania z pewnością tu nie pomogą, a przecież każdy z nas chce się rozwijać?

Ciekawa jestem jakie jeszcze błędy zauważyliście u siebie i innych blogerów? Czekam na komentarze!