Co robić z negatywnymi komentarzami?

31
Co robić z negatywnymi komentarzami?

Każdy bloger nie zależnie od stażu spotka w końcu na swojej drodze nieprzychylne komentarze. Mogą one sprawić nam smutek, podburzyć resztę czytelników do hejtowania lub zwyczajnie przejść bez echa. Podstawowym pytaniem jest jednak to, co robić z negatywnymi komentarzami?

 

Możemy spotkać się z wieloma rodzajami komentarzy, które uznamy za negatywne. Może to być próba ingerowania w naszą opinię, wytykania nam błędów lub zwykłego chamstwa. Już na początku swojej przygody z blogiem warto zastanowić się jak daleko chcemy postawić granicę. Jeśli sam decydujesz się na wulgarne i kontrowersyjne wpisy, na pewno będzie ona leżała w zupełnie innym miejscu niż na blogu parentingowym.

Które komentarze usuwać?

Usuwaj wszystkie te, które zwyczajnie Ci nie odpowiadają. Wyobraź sobie, że blog to Twój dom. Decydujesz się na zaproszenie kilku znajomych, którzy przyjdą do Ciebie na imprezę. Jako gospodarz to Ty decydujesz na co chcesz im pozwolić. Z komentarzami na blogu jest dokładnie tak samo. Jeśli jeden ze znajomych zacznie zachowywać się bardzo nie ładnie i zbije Twoją ulubioną ozdobę to masz prawo go zwyczajnie wyprosić. Jeśli będzie zachowywać się tak, aby zachęcić innych do zniszczenia czegoś w Twoim domu, też masz prawo go wyprosić.

Kiedy negatywne komentarze mogą zaszkodzić?

Komentarze na blogu wpływają na „atmosferę”, która na nim panuje. Jeśli pod każdym tekstem znajdą się osoby prowokujące do niechcianych rozmów to w pewnym momencie może okazać się, że zwykły czytelnik w trosce o swoje bezpieczeństwo nie będzie chciał uczestniczyć w takich rozmowach. Jeśli kreujesz swój wizerunek na eksperta w danej branży, a pod każdym postem ktoś będzie podważać Twoje zdanie to najprawdopodobniej, osoby widzące takie komentarze również stwierdzą, że ekspertem nie jesteś.

Umowy z firmami, a negatywne komentarze

Jeśli masz zamiar stworzyć wpis na podstawie współpracy z dowolną marką warto ustalić jak masz reagować na takie komentarze. Spotkałam się z firmami, które zakazały usuwania negatywnych komentarzy, a w zamian oferowały pomoc w odpowiadaniu na takie zaczepki. Niektóre firmy boją się, że jeśli taki komentarz zostanie usunięty, a teza nie obroniona na czas to dany komentujący może narobić tylko więcej nieprzyjemności. Jeśli mimo to nie chcesz na swoim blogu hejtu to może nie warto podpisywać umowy z daną firmą? Nie daj wejść sobie na głowę.

Reguła pierwszego komentarza

Na pewno nie raz spotkaliście się z tym, że sami sugerujecie się innymi komentarzami. Nawet jeśli w pierwszej chwili tekst wydawał nam się fajny, a potem zagłębimy się w komentarze, zaczynamy zastanawiać się czy inni nie mają racji. Może się okazać, że pierwszy negatywny komentarz wpłynie na innych tak, że każdy będzie „na nie”. Podam tu przykład.

Wydawało mi się, że przygotowałam dość ciekawy tekst na jednej ze stron, które prowadzę. Znajomy udostępnił go na naszym fanpage, a pod nim pojawiły się same negatywne opinie. Po jakimś czasie zauważyłam też brak przecinka w opisie i chciałam to poprawić. Niestety aplikacja na telefonie zawiesiła się, a wpis zamiast do edycji trafił do kosza. Udostępniliśmy go ponownie i wiecie co? Nagle okazało się, że pierwsze komentarze pod nową publikacją były pozytywne, a reszta już taka pozostała.

Co robić z negatywnymi komentarzami?

Blog to Twoje miejsce w sieci i tylko Ty decydujesz o tym co może się na nim znaleźć. Osobiście wolę otaczać się ciekawymi ludźmi i pozytywnymi rzeczami. Zgadzam się na konstruktywną krytykę i jeśli taka jest to chętnie ją przyjmuję. Nie potrzebuję jednak w swoim życiu ludzi, którzy wylewają z siebie swoje niepowodzenia w postaci atakowania mnie i mojego bloga. Podkreślam jednak, że to mój blog i mój wybór. To moje miejsce w sieci i mam tą przewagę, że mogę decydować o tym co ma się tu pojawiać.

Ciekawa jestem jak Wy radzicie sobie z negatywnymi komentarzami?