Czy warto iść na studia?

Czy warto iść na studia?

Niedawno czekając w kolejce do lekarza miałam okazję posłuchać bardzo ciekawej rozmowy, która wywiązała się między mamą, a córką. Cały spór dotyczył wyboru kierunku studiów. Sprzeczka zakończyła się tym, że studia nie ważne jakie, ale trzeba koniecznie skończyć. Czy aby na pewno tak jest? Opowiem Wam jakie ja mam doświadczenie w tym temacie. Więc, czy warto iść na studia?

 

Jeśli właśnie stoicie przed trudnym wyborem jakim jest wybór kierunku studiów to może przy tej istotnej decyzji życiowej, pomoże Wam moja historia. Wiem, że człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach, ale czasami warto wyciągnąć wnioski z doświadczeń innych osób.

Dlaczego nie skończyłam studiów?

Moja historia po liceum potoczyła się mniej-więcej tak, jak większości ludzi. Odebrałam wyniki matury i mimo, że nie wiedziałam co chcę w życiu robić zdecydowałam się złożyć papiery na studia. Utarło mi się w głowie, że jeśli studia to tylko takie na dobrej uczelni i na chwalonym kierunku. Tak właśnie moje papiery wylądowały na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Pełna nadziei czekałam na rozpoczęcie roku. Jednak oczekiwania szybko zostały zgniecione przez rzeczywistość. Zarządzanie okazało się zbiórką wszystkiego czego nie lubiłam. Pomieszanie ekonomii z informatyką i statystyką. Przetrwałam pierwszą sesję, ale wtedy byłam już pewna, że ten kierunek nie daje mi dosłownie niczego. Szybko zdecydowałam się na zakończenie tej przygody i pójście do pracy. Zaraz po maturze skończyłam szybki kurs księgowości dzięki, któremu nie miałam najmniejszego problemu ze znalezieniem pracy. Oddałam się karierze w korporacji.

Czy warto iść na studia?

Drugie podejście do studiowania

Wszyscy dookoła mówili mi, że tak nie może być. Przecież jakieś studia trzeba skończyć. W pracy każdy dziwił się, że nie studiuje, rodzina zachęcała do tego, aby uzyskać tytuł magistra. Przez nacisk otoczenia zdecydowałam się na drugie podejście. Przygotowałam wszystkie papiery i zdecydowałam się na „karierę prawniczą”. Prawda była jednak taka, że dzięki zaangażowaniu i chęci wprowadzania usprawnień, w pracy udało mi się bardzo szybko awansować. Pensja wpływająca na konto regularnie się zwiększała, a im więcej czasu spędzałam na uczelni, tym bardziej miałam jej dość. Choć na początku wydawało mi się, że prawo to moje przeznaczenie, życie dość szybko to zweryfikowało. O ile prawo cywilne i karne sprawiało mi sporo radości to każda próba przebrnięcia przez procedurę administracyjną powodowała u mnie przypływ nudności. Potem pojawił się kolejny awans w pracy kompletnie nie związany ze studiami, który upewnił mnie, że prawo nie jest dla mnie.

Wybór studiów to poważna decyzja

Nie ma co ukrywać, kończąc liceum/technikum i odbierając dokumenty potwierdzające zdanie matury, cały czas jesteśmy dziećmi. Wcale nie musimy wiedzieć czego chcemy od życia. To jednak chwila kiedy powinniśmy mieć głowę na karku i nie możemy pozwalać innym wpłynąć na nasze decyzje. To nie rodzice czy znajomi będą się męczyć na tych studiach.

Czy warto iść na studia?

Czy żałuję, że nie skończyłam studiów?

Prawda jest taka, że wtedy gdy wybierałam drugi kierunek studiów też nie wiedziałam jeszcze co chcę w życiu robić. Wybór studiów to niezwykle poważna decyzja, a ja nie chciałam popełniać kolejnych błędów. Patrząc na to z dzisiejszej perspektywy bardzo żałuje czasu straconego na próby studiowania i całej gotówki, którą musiałam w to zainwestować. Mimo, że czasem zdarzało mi się, że niektórzy z powodu moich decyzji plasowali mnie gdzieś przy marginesie społecznym, po prostu się tym nie przejmowałam.

Powiem wam tylko tyle, że kiedy moi znajomi zdawali kolejne sesje na studiach, ja cały czas zdobywałam cenne doświadczenie w pracy. Z biegiem czasu część osób zaczęła mi zazdrościć wspinania się po korporacyjnej drabince. Sami wtedy zazwyczaj żałowali źle dobranych kierunków. Kiedy oni przychodzili na najniższe stanowiska w firmach, ja mogłam pochwalić się już wygodną i samodzielną posadką. To spowodowało też, że całkowicie upewniłam się w tym, że nie żałuję podjętej decyzji o rzuceniu studiów.

Jak na brak studiów reagowali pracodawcy?

Mimo, że specjalnie sama nie poszukiwałam jakoś mocno nowej pracy, to zdarzało mi się trafić czasem na rozmowy kwalifikacyjne. Nigdy przez to nie miałam żadnych problemów, a każde zaproszenie na rozmowę i tak skutkowało ofertą pracy. To utwierdziło mnie w tym, że przede wszystkim liczy się doświadczenie i zaangażowanie. Wiedza też jest bardzo ważna, ale przecież zdobywamy ją na co dzień w pracy oraz w prosty sposób na różnych kursach. Kiedyś na rozmowie nawet usłyszałam pochwałę: „Dobrze, że zdecydowała się Pani na zdobywanie doświadczenia w biurze, a nie utrwalanie bezużytecznej wiedzy na studiach”.

Teraz kiedy zdecydowałam się pozostawić korporację za sobą i skupić się na własnym biznesie mam pewność, że nikt nie zapyta mnie o tytuł przed nazwiskiem. Choć kto wie, może kiedyś wymyśli nowy interesujący mnie kierunek i wrócę na uczelnię?

Czy warto iść na studia?

Czy studia są potrzebne?

Jeśli Twoim celem jest rozwijanie się w specjalistycznych zawodach takich jak: prawnik, lekarz, nauczyciel lub zwyczajnie marzą Ci się najwyższe stołki w korporacji to studia na pewno są Ci potrzebne.

Prawda jest taka, że dziś kiedy zdobycie wyższego wykształcenia ogranicza się tak naprawdę do odrobiny poświęconego czasu oraz terminowych płatności to większość tytułów licencjata czy magistra zwyczajnie znaczy bardzo niewiele. To znaczy, że samo posiadanie papieru nie zagwarantuje Ci zdobycia pracy, a wymarzone stanowiska sprzed nosa będą Ci zabierać osoby bez papierów, ale z dużą wiedzą i doświadczeniem. Dlatego jeśli decydujesz się na studnia, nie zapomnij o tym, aby w ich trakcie starać się zdobywać cenne doświadczenie.

Jeśli jednak planujesz prowadzić własną firmę lub zostać freelancerem to nikt nie powinien pytać Cię o studia. W takim przypadku musisz skupić się na rozwijaniu umiejętności potrzebnych do tego rodzaju pracy oraz na zdobywaniu wiedzy z książek, stron internetowych czy kursów.

 

Podsumowując

Na koniec chciałabym podkreślić, że w żaden sposób nie mam zamiaru namawiać Cię do rzucania studiów czy całkowitego rezygnowania z nich. Jeśli studia będą Twoją przemyślaną decyzją to mogą okazać się świetną metodą na rozwój osobisty oraz zdobycie dobrej pracy. Nie idź na studia bo wszyscy tak robią. Nie wybieraj kierunku, bo idzie na niego Twoja dobra koleżanka. Nie idź na medycynę, bo wybrał ją syn sąsiada.

Jeśli właśnie kończysz liceum i masz wybierać studia to zastanów się dobrze jaki to powinien być kierunek. Jeśli nie masz pewności co chcesz w życiu robić to może zrób sobie rok przerwy od nauki, który poświęcisz na zdobywanie doświadczenia i szukanie interesującej Cię tematyki.

 

Jestem bardzo ciekawa, jak to wyglądało u Was? Czy warto iść na studia? Może jeszcze się nie zdecydowaliście? Dajcie też znać jak dużo z Was pracuje w zawodzie powiązanym z kierunkiem studiów! 😊