Plusy i minusy prowadzenia firmy po godzinach

Plusy i minusy prowadzenia firmy po godzinach

Jeśli zastanawiasz się nad tym, aby w końcu ruszyć z własnym biznesem z pewnością rozważasz dwie możliwości. Pierwsza to połączenie firmy z pracą na etacie, a druga to całkowite oddanie się własnej działalności. Nie jest to prosta decyzja, dlatego właśnie na podstawie moich doświadczeń opowiem Wam jakie są plusy i minusy prowadzenia firmy po godzinach.

Jeszcze do niedawna miałam stałą pracę na etacie w dużej korporacji. Dawała mi ona poczucie bezpieczeństwa, stałą pensję, opłacone składki ZUS i sporo radości z kontaktu z fajnymi ludźmi z firm współpracujących. Mimo dość dużej swobody na zajmowanym stanowisku, brakowało mi wolności. Mimo dużych starań i angażowania się w różne tematy to ktoś inny decydował o moim czasie pracy i ewentualnych awansach i wynagrodzeniu. Właśnie brak tej swobody powodował, że chciałam mieć własną firmę i pracować tylko dla siebie. Jednak wprost przyznaje się, że nie wierzyłam w moje możliwości i bałam się rzucić pracę dla niepewnej przyszłości. Wtedy właśnie zdecydowałam się na prowadzenie własnego biznesu „po godzinach”. Trwało to ponad rok. Niedawno splot różnych wydarzeń w biurze oraz moim życiu prywatnym spowodował, że zdecydowałam się na złożenie wypowiedzenia i duże ryzyko związane z utratą stałej pensji. Gdyby nie to, na pewno dalej grzecznie chodziłabym do pracy. 😊

Plusy własnej firmy po godzinach

– Możesz skupić się na powolnym rozwijaniu firmy i sprawdzeniu czy dany pomysł się sprawdzi. Dzięki temu możesz odejść z pracy dopiero wtedy, kiedy ryzyko niepowodzenia będzie bardzo małe.

– W większości przypadków nie musisz martwić się o zakładanie firmy, możesz pracować na umowy o dzieło.

– Masz czas na dokładne zapoznanie się z rynkiem, ocenę ile jesteś w stanie miesięcznie zarobić.

– Nie martwisz się o wysokie stawki za ZUS. Jeśli jesteś zatrudniony na etacie i zarabiasz tam co najmniej minimalną krajową i chcesz prowadzić firmę opłacasz jedynie samo ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli wykonujesz umowy o dzieło, nie musisz opłacać ZUSu wcale.

– Jeśli Twój pomysł nie wypali, nie musisz martwić się o źródło dochodów. Pensja co miesiąc pojawia się na koncie.

Minusy własnej firmy po godzinach

– Prowadzenie własnej firmy wymaga bardzo dużej ilości wolnego czasu. Cały rozwój firmy będzie odbywał się kosztem Twojego życia prywatnego i czasu, który w innym przypadku poświęca się na odpoczynek.

– Nie dasz rady w pełni skupić się na własnej firmie. Cały czas będzie brakować Ci czasu na to co naprawdę lubisz robić.

– Po pewnym czasie przychodzi zmęczenie i może okazać się, że odbije się to na jakości Twojej pracy oraz na skuteczności i rozwoju firmy.

– Zbyt mała ilość czasu nie pozwoli Ci uzyskać większych zarobków z firmy. Nie przyjmiesz wszystkich zleceń.

 

 

O tym kiedy przejść na swoje każdy musi decydować indywidualnie. Wszystko zależy od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Warto zastanowić się czy na koncie są oszczędności, które pozwolą spokojnie przeżyć pół roku bez zarabiania oraz czy mamy plan B jeśli nie uda się rozkręcić firmy.

Jestem bardzo ciekawa jak to wygląda u Was. Zastanawiacie się nad prowadzeniem własnej firmy, a może macie już taką decyzje za sobą?