Segregacja śmieci w domu – jak zacząć?

Temat segregacji śmieci w domu zyskuje ostatnio na popularności. Coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą i dąży do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów. Jednak dla tych, dla których dobro środowiska nie ma znaczenia, nasz rząd szykuje pewnie zmiany. Ministerstwo środowiska przedstawiło projekt ustawy, na podstawie którego ceny za wywóz śmieci niesegregowanych mają wzrosnąć nawet 4-krotnie.

Czy wiedzieliście o tym, że statystyczny Polak wytwarza aż 300 kilogramów śmieci rocznie? Właśnie dlatego powstaje coraz więcej inicjatyw społecznych i rządowych, które promują segregację śmieci w domach. Musze przyznać, że sama do niedawna korzystałam jeszcze z możliwości wywozu śmieci mieszanych. Na ten moment różnica w cenie wynosiła jedynie 10 zł. Często i tak oddzielałam plastiki i szklane butelki do oddzielnych toreb, ale nie wymagało to ode mnie posiadania kilku koszy przed domem. Postanowiłam jednak bliżej poznać temat i przygotować się do zmian.

Od czego zacząć segregację śmieci w domu?

Wiem, że wrzucanie wszystkich śmieci do jednego worka jest po prostu najłatwiejszym rozwiązaniem. Nie wymaga to zastanawiania się nad tym co gdzie wrzucić. Nie musimy martwić się też o oddzielne pojemniki na każdą z rzeczy. Nie ma co ukrywać, pod zlewem nie ma miejsca na kilka pełnowymiarowych koszy. Okazało się jednak, że producenci zadbali o to, aby rozwiązać ten problem. Teraz bez problemu można kupić już kosze, które posiadają w sobie podział na kilka komór. Zabierają one niewiele więcej miejsca niż tradycyjny kosz, więc bez problemu zmieszczą się w szafce pod zlewem. To jednak nie koniec zmian. Musimy nauczyć się w jaki sposób prawidłowo rozdzielać śmieci. Właśnie dlatego przygotowałam małą ściągę, którą na początku trzymałam na drzwiach od szafki przy koszach.

SZKŁO

Do pojemnika na szkło wrzucamy: butelki i słoiki po napojach i żywności

Czego nie wrzucamy do pojemnika na szkło: ceramiki, fajansu, kryształów, szkła żaroodpornego i okularowego, żarówek, świetlówek, luster, szyb, termometrów, zniczy, opakowań po kosmetykach i lekach oraz pojemników po olejach silnikowych.

PAPIER

Do pojemnika na papier wrzucamy: opakowania z papieru, kartony, tektury, katalogi, ulotki, gazety, czasopisma, papier biurowy, zeszyty, książki, papier pakowy i torby papierowe.

Czego nie wrzucamy do pojemnika na papier: ręczników papierowych i chusteczek, papieru lakierowanego, papieru foliowanego, brudnego i zatłuszczonego papieru, kartonów po napojach, worków po nawozach, tapet, pieluch i podpasek oraz naczyń jednorazowych.

TWORZYWA SZTUCZNE

Do pojemnika na tworzywa sztuczne wrzucamy: odkręcone i zgniecione butelki, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, kartony po napojach, opakowania po kosmetykach i środkach czystości, torby, reklamówki, folie, puszki aluminiowe, folie aluminiową, metale kolorowe i zakrętki od słoików.

Czego nie wrzucamy do pojemnika na tworzywa sztuczne: opakowań z zawartością, zabawek, opakowań po lekach, artykułów medycznych, puszek po farbach i lakierach, zużytego sprzętu RTV i AGD oraz baterii i akumulatorów.

ODPADY ZMIESZANE

Do pojemników na odpady zmieszane wrzucamy: wszystko to, co nie podlega segregacji.

Czego nie wrzucamy do pojemników na odpady zmieszane: odpadów niebezpiecznych takich jak baterie, żarówki, świetlówki, sprzętu elektronicznego, odpadów budowlanych, lekarstw i ich opakowań. Tego typu produkty powinny być wyrzucane w specjalnie przeznaczonych do tego punktach.

Mam nadzieję, że moja rozpiska pomoże Wam w rozpoczęciu przygody z segregacją śmieci. A może już to robicie? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się w komentarzach swoimi metodami na skuteczną segregację śmieci!

 

Źródło: Segregacja śmieci w domu – jak zacząć?Jak zająć się odpadami we własnym domu?