Nie tylko nawilżacz – poznaj sprawdzone, domowe sposoby na nawilżenie powietrza w domu

Gdy tylko poczujesz, że powietrze w domu jest zbyt suche, od razu sięgasz po nawilżacz powietrza? Choć nie sposób odmówić skuteczności temu urządzeniu, istnieją też inne, bardziej naturalne metody na poprawę jakości powietrza w domu. Zobacz, jak to zrobić domowymi sposobami!

Przykręć kaloryfery

Nie bez powodu to właśnie zimą, czyli w sezonie grzewczym, problemy z suchym powietrzem są największe. To właśnie korzystanie z grzejników jest bowiem powodem wysuszania powietrza. Optymalna temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20-22 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura w połączeniu z wilgocią jest środowiskiem wręcz idealnym dla bakterii i roztoczy – może to zatem stanowić zagrożenie dla alergików. Postaraj się też ustawić swoje łóżko w taki sposób, by nie graniczyło bezpośrednio z grzejnikiem – w przeciwnym razie będzie Ci się ciężko oddychało w czasie snu.

Regularnie wietrz cały dom

O nawilżenie powietrza w domu zadbasz również, regularnie wietrząc cały dom. Pamiętaj jednak, aby robić to maksymalnie wydajnie, w przeciwnym razie wietrzenie nie spełni swojej funkcji. Jak to robić? Zamiast uchylać okna na dłuższy czas, otwórz je na odśwież, zrób przeciąg i zostaw tak na około 15-30 minut. To powinno w zupełności wystarczyć do tego, by usunąć z wnętrza suche powietrze i zastąpić je świeżym i wilgotnym – a dzięki temu ułatwić Ci oddychanie.

Mokre ręczniki na grzejnikach – ulga dla Twoich płuc

Dla nawilżenia powietrza warto również wykorzystać sposób naszych mam i babć, czyli rozwieszanie na grzejnikach mokrych ręczników, które podczas schnięcia będą oddawać wilgoć na zewnątrz. Pamiętaj jednak, że powinny to być czyste ręczniki, które nie będą pachnieć żadnymi detergentami ani silnymi środkami zapachowymi, które mogłyby rozejść się po pomieszczeniu wraz z wilgocią, podrażniając Twoje drogi oddechowe. Unikaj też namaczania jednego ręcznika kilka razy – w ten sposób nietrudno o stworzenie kolonii bakterii i grzybów, które nie będą korzystne dla Twojego zdrowia, a już szczególnie wtedy, gdy jesteś alergikiem lub cierpisz na przewlekłe choroby układu oddechowego.

Rośliny naturalnymi nawilżaczami

Nic nie zadba o nawilżenie powietrza tak jak znajdujące się w domu rośliny. Warto więc zadbać o to, by było ich jak najwięcej. Jakie kwiaty najlepiej radzą sobie z nawilżaniem powietrza? Należą do nich:
– szeflera,
– bluszcz,
– fikus,
– paproć.

Alternatywę dla wyżej wymienionych sposobów zawsze stanowi zakup profesjonalnego nawilżacza powietrza. Tutaj znajdziesz zestawienie kilku funkcjonalnych modeli w wyjątkowo korzystnej cenie: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-nawilzaczy-powietrza-do-700-zl-top-6.bhtml.

Zamiast inwestować w sam nawilżacz, możesz zawsze postawić na urządzenie wielofunkcyjne, które będzie łączyć w sobie funkcje oczyszczacza, jonizatora oraz osuszacza – sprawdzi się zatem przez cały rok!