Jak zostać blogerką modową?

Choć mój blog koło modowego nawet nie stał, znam osobiście wiele osób, które zajmują się prowadzeniem bloga modowego i bardzo dobrze im to wychodzi. Po obserwacjach ich pracy oraz dzięki mojej ogólnej wiedzy dotyczącej blogowania, zdecydowałam się napisać dla Was krótki poradnik: Jak zostać blogerką modową? 

 

Oczywiście odpowiedź wydaje się banalnie prosta i większość osób powie: po prostu otwórz bloga o tematyce modowej. Może brzmi to prosto, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest. Przede wszystkim musisz interesować się modą i doskonale znać zasady dobierania do siebie ubrań. To samo dotyczy dodatków, które mogą stać się idealnym wykończeniem stylizacji. Jest jeszcze kilka innych pułapek, o których warto pomyśleć zanim założy się bloga.

Jak zostać blogerką modową?

Pomyśl nad nazwą

Pewnie doskonale o tym wiesz, że w sieci znajduje się mnóstwo blogów lifestylowych, kosmetycznych i modowych. Jeśli decydujesz się na dołączenie do tego grona musisz mieć dobrze przemyślaną strategię. Już na samym początku musisz podjąć ciężką decyzję jaką jest wybór odpowiedniej nazwy. To ona będzie towarzyszyła Ci przez bardzo długi czas. Oczywiście możesz założyć, że nazwę w każdej chwili da się zmienić, ale przez to możesz stracić miejsce w wyszukiwarce i czytelników. Lepiej raz, a dobrze zrobić to na samym początku.

Przygotuj strategię

Przejrzyj inne blogi modowe i sprawdź, które z nich mają najwięcej czytelników. Zobacz co przyciąga do nich ludzi. To właśnie odpowiedni moment, aby zastanowić się jaki rodzaj stylizacji chcesz pokazywać, czy będą to typowo kobiece ubiory, a może moda sportowa. Możesz oczywiście zdecydować się na ogólnego bloga modowego, ale powoduje to, że będziesz mieć znacznie większą konkurencję. Pamiętaj, że warto zastanowić się nad swoją niszą. Czyli mniej popularną tematyką bloga. Wtedy znacznie łatwiej będzie Ci nawiązać pierwsze współprace.

Przygotuj pierwsze materiały

Weź kartkę i rozpisz na niej plan kategorii swojego bloga, a następnie zastanów się ile stylizacji jesteś w stanie do każdej z nich stworzyć tylko na podstawie tego co masz we własnej szafie. Przygotuj się na to, że blog będzie wymagał na początku sporej inwestycji w garderobę, a wszystkie stylizacje będziesz musiała przygotować sama. Dopiero gdy stworzysz trochę postów, które przyciągną uwagę czytelników będziesz miała szanse na nawiązanie współpracy.

Jeśli Twoja szafa nie jest zbyt ciekawa, a Ty zwyczajnie liczysz na tak zwaną darmoszkę to już na wstępie powiem Ci, że to nie będzie miało sensu. Rynek bardzo szybko zweryfikuje kto prowadzi bloga z pasji, a kto tylko liczy na darmowe ciuchy.

Pamiętaj też, że blog musi być na bieżąco aktualizowany. Warto umieszczać na nim około 2-3 stylizacji tygodniowo.

Jak zostać blogerką modową?

Zdjęcia

Poza skompletowaniem stylizacji będziesz musiała pomyśleć o tym w jaki sposób je zaprezentować. Niezbędny do tego będzie dobry aparat fotograficzny oraz ktoś kto będzie chciał robić Ci zdjęcia. Oczywiście możesz zainwestować też w statyw i za pomocą samowyzwalacza sama wykonywać sobie zdjęcia, ale w ten sposób nie osiągniesz spektakularnych efektów. W żadnym wypadku nie sprawdzą się tu selfie, ani zdjęcia w lustrze. Ten rodzaj zdjęć będziesz mogła dodać na Instagram czy Snapchat ale na pewno nie sprawdzi się on na samym blogu.

Rady od Agnieszki z bloga fashionbyfeather.com

Poprosiłam o pomoc Agnieszkę z bloga fashionbyfeather.com, aby opowiedziała o swoim początku blogowania i przygotowała najważniejsze porady dla początkujących blogerek. Pokażemy to w postaci infografiki.

Agnieszka: Na początku pamiętajcie, że zawsze jest ciężko. Kiedy ja zaczynałam prowadzić bloga nie miałam pojęcia z czym to się je. Znajomi mi mówili bym spróbowała bo to idealnie do mnie pasuje. Ponad pół roku walczyłam z tymi myślami i w końcu w czerwcu 2014 roku zaczęłam przygodę z blogowaniem. Pytałam inne blogerki: jak to działa? na co zwracać uwagę? ale żadna nie powiedziała nic przydatnego. Oto moje porady dla Was:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here