Strona główna Lifestyle Kto pierwszy powinien podać rękę?

Kto pierwszy powinien podać rękę?

27
Kto pierwszy powinien podać rękę?

Niestety coraz częściej dobre maniery idą w las. Choć wynika to zazwyczaj ze zwykłej niewiedzy. Szkoda, że w dzisiejszych czasach nie zależy nam już na zachowaniu dobrych manier. Obserwując zachowania ludzi mam wrażenie, że jednym z najczęstszych błędów jest kwestia niewłaściwego podawania ręki. Czy wiesz kto pierwszy powinien podać rękę?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie wcale nie będzie taka prosta. Wszystko zależy od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Warto jednak zapoznać się z tymi zasadami, aby nigdy nie popełnić gafy.

Spotkania biznesowe – Kto pierwszy podaje rękę?

Podczas spotkań biznesowych znaczenie będzie miała hierarchia stanowisk. Osoba, która znajduje się na wyższym stanowisku powinna zrobić to pierwsza. Co więcej zasada ta obowiązuje też w przypadku kiedy zdecydowanie młodsza osoba zajmuje wyższe stanowisko. W trakcie spotkań biznesowych w pierwszej kolejności ani wiek, ani płeć nie mają znaczenia. Zaczynają liczyć się dopiero wtedy, kiedy spotykające się osoby zajmują równorzędne stanowiska. Wtedy rękę podaje pierwsza kobieta lub osoba starsza.

Jeśli spotykasz się z większą grupą znajomych i nie znasz ich stanowisk, po prostu przywitaj się z każdym po kolei. Obowiązuje jednak zasada, że to gospodarz przyjęcia wyciąga rękę jako pierwszy. Również w przypadku rozmów kwalifikacyjnych jako pierwsza podaje rękę osoba, która organizuje spotkanie, czyli pracownik firmy, do której na rozmowę przychodzisz.

Spotkania prywatne – Kto pierwszy podaje rękę?

Zgodnie z etykietą to kobieta podaje rękę mężczyźnie, a osoba starsza młodszej. Dlatego jeśli mężczyzna chce przywitać się z kobietą nie powinien wyciągać do niej ręki. Jeśli zaraz masz poznać rodziców czy babcie swojego partnera, również nie wypada w pierwszej kolejności podać ręki.

Jeśli mężczyzna podczas powitania podał rękę wyłącznie panom, to kobieta nie powinna czuć się pominięta. Zrobił to zgodnie z zasadami. Jeśli jednak mężczyzna przedstawia się wyłącznie grupie kobiet, w pierwszej kolejności powinien skierować się do tej najstarszej w towarzystwie i poczekać, aż ona wyciągnie do niego rękę. Podczas powiań kobieta nie musi wstawać z miejsca. Powinien to jednak zrobić mężczyzna, który wita się z kobietą lub lekko unieść się witając się z mężczyzną.

 

Pamiętaj, że jeśli ktoś podaje Ci rękę to nie wypada jej odtrącić. Nie powinno się wzbudzać zakłopotania w innych, nawet wtedy gdy zachowali się niezgodnie z zasadami. Jeśli jednak to Tobie ktoś nie podał ręki, zwyczajnie ją opuść. Nieodwzajemnienie uścisku dłoni świadczy źle tylko i wyłącznie o osobie, która ten gest zignorowała.

27 KOMENTARZE

  1. Niektórzy ludzie na prawdę mają z tym problem, ja miałam o tym dużo na studiach czy to też w technikum i dla mnie nie jest to problem, ale różnie bywa. 😉

  2. Osobiście nie miałam styczności z takimi sytuacjami,ale np. mój partner ma własny biznes i to zawsze on podaje pierwszy rękę 😀

  3. Świetny wpis. W wielu sytuacjach nie wiemy jak się zachować, przez co wychodzimy przed kimś na osobę pozbawioną manier. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego należy wiedzieć jak w każdej sytuacji się zachować, aby zawsze wyjść z twarzą. 🙂

  4. Ciekawe zasady 🙂 Ja kiedyś nie zwracałam na to takiej uwagi jednak zaczęłam to postrzegać z 3 lata temu gdy przyszłam do mojej obecnej pracy czyli do hotelu 4-gwiazdkowego. Teraz uważam, że przywitanie w ten sposób oraz przedstawienie dużo mówi o człowieku i buduje się w tym momencie pewna relacja jednocześnie wzrasta pewność siebie.

  5. Bardzo ciekawy wpis. Myślę, że wile osób ma z tym problem i często zastanawia się, czy zwracać uwagę na płeć, czy na wiek.

  6. Miałam na studiach kilka godzin Etykiety i w nawiązaniu do Twojego stwierdzenia „Jeśli mężczyzna podczas powitania podał rękę wyłącznie panom, to kobieta nie powinna czuć się pominięta.” mam odmienne zdanie. Tam dr mówiła, że jeżeli mężczyzna decyduje się na podawanie ręki, to powinien podać ją wszystkim, kobiecie też, bo w czym ona jest gorsza? Jestem ciekawa ostatecznie, jak to w końcu jest właściwie.

  7. Bardzo przydatny wpis wiele osób powinno zapoznać się z podstawowymi zasadami Savoir-vivre i zachowania podczas standardowych jak i biznesowych spotkań

  8. To co napisalas jest bardzo wazne w mojej pracy i zawsze o tym pamietam! Jest to dobrze postrzegane, wiec plusujemy juz od pierwszego spotkania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj