Z pewnością wicie jak bardzo kocham zwierzęta. Od dziecka wychowywałam się w domu, gdzie czworonogi były traktowane jak członkowie rodziny. Nie potrafię wyobrazić sobie dnia bez widoku machającego ogona, odwiedzającego mnie kota moich rodziców czy małych sprzeczek z moją gadatliwą papugą. Zwierzęta są niesamowite. W pełni nam ufają, a my za to zaufanie powinniśmy odwdzięczyć się możliwie najlepszą opieką.

Razem z psami uwielbiamy wiosnę, bo możemy wtedy pozwolić sobie na długie spacery po zielonych polach. Wiem, że moje psy kochają położyć się na zielonej trawie i umazać w błocie. Goldi zawsze lubi przeciskać się pomiędzy drzewami i sprawdzać co kryje się w wysokiej trawie. Loki za to zawsze trzyma się blisko mnie. Ostatnio po jednym ze spacerów, zauważyłam na jego sierści małego robaczka. Okazało się, że to kleszcz. Na szczęście był już martwy. Właśnie dlatego zdecydowałam się na napisanie tego wpisu. Drodzy właściciele psów i wychodzących kotów, zabezpieczcie swoje zwierzaki przed kleszczami!

Dlaczego kleszcze są groźne?

Te małe pajączki mogą atakować nasze zwierzaki od wczesnej wiosny nawet do później jesieni. Przez brak dużych mrozów musimy zmagać się teraz z prawdziwą plagą kleszczy. Spotkałam się z określeniem, że nawet 15% osobników tego gatunku może roznosić groźne choroby. Są to: kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, babeszjoza i anaplazmoza. Nawet jeśli te nazwy nic Wam nie mówią to uwierzcie mi, że są bardzo groźne, a ich powikłania zagrażają życiu.

Największą szansę na złapanie kleszcza mamy wtedy, gdy poruszamy się po wilgotnych roślinnych obszarach. Są to lasy, łąki, polany i okolice stawów oraz innych zbiorników wodnych. Im cieplej i wilgotniej, tym kleszcze są aktywniejsze. Jednak uważać musimy nawet wyprowadzając psa przed blok czy wypuszczając go do przydomowego ogródka. Słyszałam o przypadkach znalezienia kleszczy i w takich miejscach.

Jak chronić zwierzęta przed kleszczami?

Metod jest naprawdę dużo. Od specjalnych środków w postaci do rozpylenia, po płyny do zakraplania i specjalne obroże. My stawiamy właśnie na ostatnią metodę. Obrożę łatwo założyć. Jest skuteczna nawet do 8 miesięcy, dzięki czemu nie musimy co chwila pamiętać o preparatach do zakraplania. Większość modeli jest też wodoodporna. Dzięki temu nie straszny nam deszcz czy mała kąpiel podczas spaceru. Jak działa taka obroża? Uwalnia ona substancje czynne, które przedostają się pod skórę naszego zwierzaka. Następnie wydzielają się wraz z łojem poprzez gruczoły łojowe na skórze psa lub kota. Jeśli kleszcz będzie miał kontakt z tą wydzieliną, w szybkim czasie zginie. Warto podkreślić, że preparaty te nie są szkodliwe dla naszych zwierząt. My od dobrych kilku lat zawsze wybieramy obrożę marki Foresto. Decydując się na jej zakup należy tylko pamiętać o wybraniu odpowiedniego modelu dla psa. Sugerujemy się jego wagą.

Gdzie kupić obrożę na kleszcze?

Tego typu produkty dostępne są w większości sklepów zoologicznych. Ja ze względu na wygodę zawsze kupuję je jeszcze przed sezonem online. W dobrych cenach obroże można kupić na przykład w sklepie NaszeZoo.pl.

Pamiętajcie o swoich pupilach! Warto zadbać o ich zdrowie i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji spotkania z kleszczem. Loki może spać spokojnie 🙂

13 KOMENTARZE

  1. Moje dwa kociaki zawsze dostała na kleszcze i na pchły mimo, że mieszkają w domku, ale czasem wyskoczą na klatkę a tam pchły i inni przyjaciele zawsze mogą czekać.

  2. Pracuję w nadleśnictwie i wiem jak groźne są kleszcze nie tylko dla zwierząt ale i dla ludzi. należy się przed nimi bronić, stosować produkty, których zapach je odstrasza

  3. Mam hodowlę briardów, obecnie trzy duże psy i 10szczeniąt 😉 stosowałam te obroże jednak nie działały wystarczająco, teraz stosuję tabletki Bravecto i uważam, że nie ma nic lepszego obecnie na kleszcze 🙂

  4. Dobra ochrona naszych zwierząt to podstawa, ja mieszkam tak blisko lasu, ze kleszcze u nas to prawie codzienność. Trzeba teraz na nie mocno uważać

  5. Zastanawiałam się nad zakupem tej obroży, ale obawiałam się, że jej działanie to tylko zapewnienie producenta. Skoro faktycznie dobrze się sprawdza to koniecznie muszę kupić dla moich psów.

  6. Ja u moich piesków stosuje kropelki ponieważ zdarzyło mi się że obroże i uczuliła i pies dostawał gorączki :€

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here