Mogłoby się wydawać, że moda na naturalne produkty cały czas wzrasta. Niestety jednak dalej idąc do sklepu czy popularnej drogerii, na półkach znajdziemy praktycznie same produkty ze szkodliwym składem. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak negatywny wpływ mogą wywierać na nasz organizm substancje zawarte w kosmetykach, które codziennie stosujemy.

Zastanawialiście się kiedyś czemu tak wielu producentów prześciga się w reklamach o czas działania ich produktu?  Chwalą się skutecznością do 48 godzin, a czasami nawet i 72! Przecież i tak codziennie się myjemy, a następnie od nowa nakładamy kosmetyk, który ma nam zagwarantować odpowiednią ochronę. Coraz częściej widzę też reklamy tabletek, które mają w magiczny sposób wstrzymać pocenie się organizmu. Pytanie tylko dlaczego? Przecież pocenie się to naturalny mechanizm naszego organizmu. Pocimy się po to, aby regulować temperaturę ciała oraz wydalać toksyny w celu oczyszczenia organizmu. Wcale nie powinniśmy blokować

Jaka jest różnica między antyperspirantem, a dezodorantem?

Mimo, że większość z nas te nazwy stosuje zamiennie, oba te kosmetyki znacznie się od siebie różnią. Przede wszystkim antyperspirant ma za zadanie, aby w danej chwili zablokować ujścia gruczołów potowych. Co prowadzi do uniemożliwienia wydostania się potu na zewnątrz. Dezodorant nie wstrzymuje jednak całego procesu pocenia się, ale zapobiega powstawaniu przykrych zapachów. Skoro organizm poci się, aby pozbyć się toksyn z organizmu to pozwólmy mu na to. Właśnie dlatego na co dzień powinniśmy sięgać po dezodoranty, a antyperspiranty stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Szkodliwy skład antyperspirantów

Oto kilka składników, które znajdziecie w popularnych antyperspirantach. Przy każdym z nich opowiem Wam, dlaczego nie powinniśmy go używać.

ALUMINIUM – Jest jednym z głównych składników antyperspirantów. Składnik ten w zależności od tego w jaki sposób był wcześniej pozyskiwany zawiera w sobie wiele zanieczyszczeń. To właśnie ono odpowiada za blokowanie gruczołów potowych, jednak gdy wchłonie się do organizmu może powodować wiele skutków ubocznych takich jak zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania na Alzheimera. Wdychanie aluminium zawartego w antyperspirantach może też prowadzić do problemów związanych z centralnym układem nerwowym. Coraz częściej mówi się o tym, że w guzach piersi znajduje się konserwanty dodawane do antyperspirantów.

PARABENY – Czy wiecie, że wiele badań wykazało obecność parabenów w guzach piersi? W innych badaniach wykazano też, że parabeny przedostają się przez skórę i już po około godzinie od aplikacji można wykryć je we krwi. Nie jest to oczywiście bezpośrednia przyczyna powodująca powstawanie raka piersi, ale z pewnością są jednym z czynników, które zwiększają jego prawdopodobieństwo. Jak rozpoznać parabeny w składznie? Szukajcie nazw takich jak: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben i Benzylparaben.

PEG/PPG – Do produkcji tego składnika wykorzystywany jest tlenek etylenu, który został uznany za substancję rakotwórczą. Oznacza to, że PEG/PPG podczas produkcji może zostać nim zanieczyszczone. Substancja ta doprowadza do uszkodzenia naszej bariery lipidowej na skórze, co w konsekwencji powoduje, że nie jest ona już tak szczelna i przepuszcza do organizmu znacznie więcej zanieczyszczeń.

TRICLOSAN – to środek, który stosowany jest od ponad 40 lat. Ma działanie antybakteryjne. Okazuje się jednak, że powoduje on alergię i zaburzenia hormonalne. W dodatku może też przyczyniać się do powstawania nowotworów, czy kolonizacji górnych dróg oddechowych przez bakterie patogenne jak gronkowce. Środek ten został uznany za szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Podsumowując

Pamiętajcie, że zaaplikowany produkt mamy na sobie tak naprawdę przez cały czas. I choć na razie składniki te są tylko podejrzewane o negatywny wpływ na powstawanie nowotworu, to jest taka możliwość, że kiedyś oficjalnie zostaną uznane za ich przyczynę. W końcu firmy zajmujące się produkcją kosmetyków myślą tylko o wpływach na konto, a nie o naszym zdrowiu. Nie raz zostało już to udowodnione. Jeśli składnik jest tani, nie liczą się jego środki uboczne.

Dlatego właśnie warto maksymalnie ograniczyć zużycie antyperspirantów, a najlepiej całkowicie pozbyć się ich z naszych łazienkowych półek.

 

2 KOMENTARZE

  1. […] Kosmetyki konwencjonalne to te produkty, które w swoi składzie zawierają składniki sztucznego pochodzenia i nie są zamiennikami naturalnych odżywczych substancji wytwarzanych przez organizm człowieka. Bardzo często są one przyczyną alergii oraz innych chorób. Znacie na przykład szkodliwe składniki w antyperspirantach? […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here