Choć nasza świadomość w dziedzinie zdrowia cały czas wzrasta, to cały czas wiele osób zapomina o tym jak ważne są regularne badania. Większość z nas do lekarza zapisuje się dopiero wtedy, gdy coś się dzieje. Prawda jest jednak taka, że powinniśmy sprawdzać stan naszego zdrowia nawet wtedy, gdy nie mamy żadnych dolegliwości. Jakie badania kontrolne warto wykonywać raz na rok?

Przygotowałam dla Was podstawowe zestawienie badań, które powinniśmy regularnie wykonywać. Na ich podstawie będziemy w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości i skupić się na dalszych diagnozach. Do każdego badania postarałam się wyszukać średnie ceny.

Badania ginekologiczne

Punkt pierwszy skierowany jest do kobiet. I nie ma tu znaczenia, że czujemy się dobrze i nie widzimy żadnych niepokojących objawów. Nie zapominajmy o tym, że choroby nowotworowe potrafią rozwijać się przez długi czas, a pierwsze objawy widoczne są wtedy, gdy jest już zbyt późno. Dobry lekarz będzie wstanie znaleźć nawet drobne zmiany, które pozwolą zareagować nam na czas.

Badanie ginekologiczne – czyli zwykła wizyta u lekarza ginekologa, podczas której sprawdzi on nasz stan zdrowia. Koszt takiego badania nie jest wysoki, a pozwala ocenić ogólny stan macicy i przydatków. Jeśli nie na NFZ, badanie można wykonać w cenie od 80 zł.

Cytologia szyjki macicy – badanie to pozwala wykryć infekcje, stany zapalne, stany przedrakowe oraz raka szyjki macicy i to na bardzo wczesnym etapie. Koszt podstawowej cytologii zaczyna się od 20 zł, można też zdecydować się na opcję cytologii na podłożu płynnym, która jest dużo dokładniejsza. Średnie ceny tego badania zaczynają się od 60 zł. Cytologię można wykonać też na NFZ, niestety obowiązuje limit 1 na 3 lata.

USG piersi – Jest zalecane szczególnie dla kobiet młodszych, z przewagą tkanki gruczołowej w piersiach. Starszym kobietom zaleca się raczej wykonywanie mammografi. USG jest znacznie dokładniejsze niż samodzielne badanie i pozwala od razu ocenić rodzaj ewentualnej zmiany. USG piersi można wykonać już od 100 zł.

USG ginekologiczne – badanie to jest niezwykle ważne, ponieważ nie jesteśmy w stanie same wykonać badania, które pozwoliłoby wykryć zmiany w macicy, przydatkach czy jajnikach. USG narządów rodnych pozwoli wykryć mięśniaki i torbiele. Cena takiego badania zaczyna się od około 100 zł.

Badania kontrolne krwi

Przede wszystkim morfologia, którą warto wykonywać nawet częściej niż raz na rok. Warto wzbogacić je o sprawdzenie stanu zapalnego czyli OB(odczyn Biernackiego) oraz CRP, które jest badaniem podobnym do OB. Ich wynik pozwala na stwierdzenie stanu zapalnego w organizmie. Te podstawowe badania pozwolą ocenić jaki jest ogólny stan zdrowia naszego organizmu i powinny wykryć pierwsze niepokojące objawy. Badanie takie można wykonać już od 30 zł.

Badanie kontrolne moczu

Analiza moczu jest drugim podstawowym badaniem, zaraz po morfologii krwi. Badanie moczu pozwala na wykrycie wielu różnych chorób. I to nie tylko tych związanych z nerkami czy drogami moczowymi. Za jego pomocą wykryjemy różne infekcje, zatrucia, choroby metaboliczne, czy stany chorobowe wątroby. Badanie to jest w pełni nieinwazyjne. Wystarczy oddać mocz do pojemniczka i szybko dostarczyć go do przychodni. Koszt takiego badania to około 20 zł.

Badanie dentystyczne

Kontrolę stanu jamy ustnej powinniśmy wykonywać co najmniej raz do roku. W wielu gabinetach dentystycznych można wykonać ją za darmo. Można zrobić ja też na NFZ. Jeśli odpowiednio wcześnie wykryjemy problem leczenie będzie szybkie i proste. Należy jednak pamiętać, że chore zęby mają negatywny wpływ na działanie całego organizmu. Bakterie znajdujące się w zębie mogą przedostać się do krwioobiegu i przedostawać się do innych narządów.

USG jamy brzusznej

Badanie to mimo braku jakichkolwiek dolegliwości warto wykonywać co najmniej raz do roku. Pozwala ono na sprawdzenie stanu wielu ważnych dla nas narządów takich jak: wątroba, trzustka, śledziona i nerki. W porę pozwala wykryć niebezpieczne choroby, które mogą rozwijać się w tych narządach. Jego koszt zaczyna się od 80 zł. Znam osobę, która na USG jamy brzusznej trafiła zupełnie przez przypadek i dowiedziała się o guzie, który zaczynał się dopiero rozwijać. Całe szczęście, że tak wcześnie.

 

Ciekawa jestem jak często Ty wykonujesz takie badania?

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here