Każdy, kto choć raz miał w domu szczeniaka z pewnością wie, jak wiele radości taki maluch potrafi wnieść do naszego życia. Nic nie zastąpi radosnego pomachiwania ogonem, gdy wracamy do domu, ani miłości, którą zwierzak nas darzy. Młode psy to prawdziwy wulkan energii, której często nie potrafią odpowiednio spożytkować. Wiele młodych psów ma straszny nawyk gryzienia wszystkiego, co stanie na jego drodze.

Zanim jednak przejdziemy do problemów z gryzieniem, chciałabym opowiedzieć Wam trochę o tym jak wygląda karmienie szczeniaka. To właśnie od pierwszych chwil, gdy psiak trafi do naszego domu powinniśmy pracować nad wyrobieniem najważniejszych nawyków. Jak karmić szczeniaka? Przede wszystkim należy sprawdzić jaką ilość pokarmu dziennie powinien przyjmować nasz pies, a następnie podzielić ją na 3-4 posiłki. Ważne, aby codziennie odbywały się one o określonych porach. Zadbaj też o to, aby pies nie jadł ostatniej porcji zbyt późno.

Co jedzą szczeniaki?

Wybór odpowiedniego pokarmu dla naszego szczeniaka wcale nie musi okazać się taki trudny. Po prostu warto postawić na najbardziej optymalne rozwiązania. Choć na rynku znajdziecie wiele różnych producentów karm, to nie wielu z nich może się pochwalić bezpiecznymi produktami dla szczeniaków. Dlatego właśnie warto stawiać na firmy, których karmy przeszły odpowiednie badania. Kupując odpowiednią karmę powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość docelową naszego psa. Malutkie psy typu York czy Chihuahua potrzebują karmy o zupełnie innej wielkości chrupek niż rasy duże takie jak Golden Retriver. Szczenięta potrzebują też większej zawartości składników odżywczych w mniejszej porcji niż psy dorosłe. Żywienie szczeniaka nie jest takie trudne. Po prostu wystarczy postawić na sprawdzone rozwiązania. Suche karmy pełnoporcjowe zawierają już wszystkie niezbędne składniki i witaminy, których potrzebuje szczenię. Ten rodzaj posiłku dostarcza składniki energetyczne z białka, tłuszczy i węglowodanów oraz składniki odżywcze takie jak witaminy i mikroelementy. Tego rodzaju karmy znajdziecie na przykład w ofercie firmy Purina – karmy PRO PLAN® z formułą OPTISTART®.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Aby oduczyć naszego malucha gryzienia trzeba przede wszystkim odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Dlaczego szczeniak gryzie? To bardzo ważne, bo w zależności od przyczyny będziemy musieli inaczej rozwiązać ten problem. Jakie mogą być powody? Szczeniak się nudzi i chce się bawić, próbuje zwrócić na siebie Twoją uwagę lub gubi zęby mleczne bo wyrastają mu te stałe.

Jeśli szczeniak gryzie Cię z nudów lub chce zwrócić na siebie uwagę to masz na to dwa rozwiązania. Pierwsze to pokazanie mu, że jeśli chce coś gryźć to powinien sięgnąć po swój gryzak. Dlatego bawiąc się z nim zadbaj o to, aby w zasięgu ręki mieć jego zabawkę. Jeśli zacznie Cię gryźć, podsuń mu do pyska ten przedmiot. W ten sposób pies powinien przyzwyczaić się, że nie wolno gryźć rąk, a wszystkie emocje może wyładować na zabawce. Druga metoda pomaga całkowicie oduczyć psa gryzienia. Gdy się z nim bawisz i zobaczysz, że zaczyna Cię gryźć po prostu przestań zwracać na niego uwagę, odwróć się od niego i utrudnij mu zadanie. Pies będzie smuty bo straci Twoje zainteresowanie. Po chwili jednak wróć do niego i baw się dalej. Jeśli znowu zacznie gryźć powtórz cały proces. Po pewnym czasie pies zacznie kojarzyć gryzienie z tym, że przestajesz zwracać na niego uwagę.

Jeśli przyczyną gryzienia są wyrastające zęby, koniecznie kup mu specjalne gryzaki z wypustkami. Gdy pies je gryzie, masują one dziąsła, które go bolą. Ciekawym rozwiązaniem będzie też podrzucenie psu do zabawy kostek lodu, które podczas rozpuszczania będą łagodzić obrzęk dziąseł.

 

Mam nadzieję, że wiecie już jak karmić psa i jak oduczyć psa gryzienia. Dajcie znać czy macie jakieś inne metody na poradzenie sobie z tym problemem?

18 KOMENTARZE

  1. kocham wszystkie zwierzęta a szczeniaki są jak małe dzieci- urocze, dawno w moim domu nie było takiego maleństwa, na każdym etapie życia trzeba dbać o właściwą dietę bo to przecież ważna dla zdrowia

  2. Szczeniak, szczeniakowi nie równy.. u mnie jeden obgryzl cały stół 😀 Myślałam że mama go udusi 😀 a drugi spokojny od małego. Post bardzo przydatny, planuje kupić psa, więc chętnie powrócę do tego wpisu w niedalekiej przyszłości, jakby co 😉

  3. Moja 4 letnia pitbullka jak tylko znajdzie coś interesującego to bardzo chętnie to pogryzie. Ona jest wiecznym szczeniakiem. Jak była mała najbardziej smakowały jej moje buty. Teraz uwielbia wszelkie plastiki i drewno 😉 Natomiast moja suczka sharpei przez 6 lat swego życia pogryzła mi jedynie kredkę. Także z tym gryzieniem róznie bywa 😉

  4. Jak jeszcze mieszkałam w rodzinnym domu to zawsze były tam zwierzęta i tyle co psiaki mi pogryzły rzeczy to brr aż się wzdrygam :C

  5. Obecnie mam w mieszkaniu kota ale mama ma psa. Kiedy był szczeniaczkiem bardzo gryzł. Teraz jednak jest ta sytuacja unormowana.

  6. Nasza suczka na szczęście od małego nie ma pociągu do gryzienia. W sumie to ma, ale gryzie tylko swoje zabawki, więc ani meblom ani naszym ciuchom i butom szkody nie robi. A co do karmy, wiadomo, odpowiednie żywienie to podstawa!

  7. Nasz pies również miał manie gryzienia i brania do pyska wszystkiego co napotkał na swojej drodze 🙂
    Te lata minęły, choć teraz zdarzy mu się to czasami dla zwrócenia uwagi.

  8. Miałam szczeniaka ale jak jeszcze byłam dzieckiem , mimo wszystko rodzice dbali o to by jadł właściwie . Miałyśmy z siostrą zakaz dokarmiania go swoim jedzeniem ;D

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here