Czy wiecie, że co roku tylko w Polsce wykrywa się około 10 tysięcy nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe sutka? Jeszcze bardziej przerażający jest fakt, że tylko 1 na 5 z tych przypadków wykrywa się na tyle szybko, aby szanse na wyleczenie były wciąż bardzo duże. Z roku na rok coraz głośniej mówimy o tym jak istotne jest kontrolowanie stanu swojego zdrowia. Dlaczego więc w dalszym ciągu tak wiele kobiet odkłada badania na później?

Niestety wciąż nie do końca znamy przyczyny powstawania nowotworów. Znamy jedynie niektóre czynniki ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo powstania guzów. Między innymi są to wiek, czynniki genetyczne (mutacje w obrębie genu BRCA1 lub BRCA2), czynniki hormonalne oraz nieprawidłowe odżywianie z dużą ilością tłuszczy oraz cholesterolu.

Zadbaj o odpowiednią profilaktykę

Niezależnie od tego w jakim wieku jesteście na pierwszym miejscu stawiajcie odpowiednią profilaktykę. Nie należy zbyt długo odkładać swojej pierwszej wizyty na USG. Ja moją pierwszą kontrolę wykonałam w wieku 20 lat, a każde następne badanie powtarzam regularnie co roku. Osoby w wieku powyżej 50 lat również powinny badać się co roku. Młodsze osoby przy regularnych kontrolach z prawidłowymi wynikami często mogą nawet wydłużyć ten okres do dwóch lat.

Tego typu badania najlepiej wykonywać jest w miejscach, które specjalizują się w diagnostyce oraz leczeniu chorób piersi. Świetnym przykładem takiego miejsca jest medycynadab.pl. To miejsce stworzone przez najlepszych specjalistów z klinik znajdujących się na terenie śląska. Znajdziecie tu lekarzy, którzy specjalizują się w chorobach kobiecych, położnictwie, endokrynologii, chirurgii ogólnej oraz onkologii.

Profilaktyka raka piersi

Koniecznie dbajcie również o to, aby regularnie wykonywać samobadanie piersi. Jeśli boicie się, że możecie o tym zapomnieć, wystarczy w telefonie ustawić sobie przypomnienie, które co miesiąc będzie Ci o tym przypominać. Najlepiej wykonywać je zawsze tego samego dnia cyklu po miesiączce. W przypadku braku miesiączki badanie wykonuj po prostu co 30 dni. Jeśli nie wiesz jak je wykonywać, koniecznie zapytaj o to podczas kolejnej wizyty Twojego lekarza. Jeśli podczas takiego samobadania cokolwiek wyczujesz będziesz mogła zgłosić się na kontrolę. Nie należy jednak panikować, ponieważ nie każde zgrubienie od razu oznacza nowotwór.

 

Pamiętajcie, że każdy przypadek jest inny. Różni się od siebie tempem rozwoju oraz stopniem złośliwości. Dla każdego przypadku rokowania są inne. Właśnie dlatego warto regularnie się badać. Byłyście w tym roku na kontroli? Jeśli nie to może będzie to świetne postanowienie na nowy rok.

19 KOMENTARZE

  1. samobadanie piersi jest bardzo ważne. sama mam guzki, które są kontrolowane na usg co kilka lat, na szczęście pierwsza biopsja potwierdziła, że to nic groźnego.

  2. profilaktyka jest ważną kwestią, warto się badać i mieć pewność, że wszystko jest w porządku 🙂

  3. Badać się trzeba ale niestety nasze środowisko, jedzenie, powietrze… to wszystko nic dobrego nie zwiastuje.

  4. Bardzo ważny temat poruszyłaś – bliski dla mnie, bo mam w rodzinie osobę cierpiącą na raka piersi

  5. Ten temat powinien być bardziej rozpowszechniany. Profilaktyka badań piersi jest bardzo ważna! Kobiety tego nie doceniają, że do dyspozycji stoją nam tego typu rozwiązania. Lepiej zapobiec szybciej, trzymać się, pilnować, niż rozczarować.

  6. W taki sposób straciłam siostrę, która musiała zostawić 2 dzieci tylko z tatą. To ciężka choroba i bardzo wyniszcza człowieka…

  7. Jeszcze nigdy nie miałam robionego takiego badania. Niektórzy ginekolodzy robią jednak jeszcze na takiego nie trafiłam. A samobadania też nie robię, kilka razy mi się zdarzyło jednak nie systematycznie. Mąż natomiast nadrabia 🙂

  8. Podczas najbliższej wizyty u mojego ginekologa muszę dokładniej się podpytać na czym polega to badanie. Mam już prawie 30 lat, ale tego typu badania jeszcze nie miałam..

  9. Badania są bardzo ważne i powinno się je wykonywać regularnie. To jeden z tych tematów których nie wolno bagatelizować

  10. Kazda z nas powinna regularnie badac swoje piersi w domu, jesli cos nas niepokoi to niezwlocznie udac sie do lekarza. Profilaktyka jest najwazniejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here