Codziennie każdy z nas walczy o to, aby utrzymać w domu odpowiedni porządek. Na szczęście technologia w tej dziedzinie rozwija się bardzo szybko i co chwila dostarcza nam nowe urządzenia, które nie tylko skracają czas sprzątania, ale i zwiększają jego skuteczność. Ostatnio hitem stały się na przykład mopy parowe, które z dużym powodzeniem zastępują te tradycyjne. Jak wybrać mop parowy?

Mop parowy na pierwszy rzut oka bardzo przypomina popularne teraz odkurzacze pionowe. Jest to wąskie i lekkie urządzenie, które możemy obsługiwać za pomocą jednej ręki. Głowica tego urządzenia bardzo przypomina tradycyjnego mopa, jednak do czyszczenia zamiast pochłoniętej wody wykorzystuje wytwarzany strumień gorącej pary. Mop parowy wyposażony jest w zbiornik na wodę oraz niewielki bojler, który błyskawicznie doprowadza wodę do wrzenia, co prowadzi do wytwarzania pary.

Do czego można wykorzystać mop parowy?

W przeciwieństwie do tradycyjnego mopa, urządzenie to można wykorzystać do czyszczenia wielu różnych powierzchni. W zależności od zastosowanej wymiennej końcówki możemy umyć podłogę lub okna.

W wielu modelach znajdziemy też specjalną nakładkę, która pozwala na odświeżenie dywanów za pomocą gorącej pary wodnej. Mop parowy Hoover Steam Capsule, który miałam przyjemność testować w dołączonych akcesoriach posiadał również precyzyjne końcówki do fug, wąskich szczelin oraz trudno dostępnych miejsc. To sprawia, że jedno urządzenie będziemy mogli dopasować do wszystkich bieżących potrzeb.

Czy mopem parowym można myć drewnianą podłogę?

Niestety na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. W tym przypadku wszystko zależy od tego jaki model posiadacie. Niektóre z nich mogą okazać się zbyt mocne do delikatnych, drewnianych powierzchni. Testowany przeze mnie Hoover Steam Capsule posiada aż 3 poziomy do regulacji strumienia pary. To sprawia, że nadaje się do stosowania praktycznie na każdej powierzchni.

Decydując się na czyszczenie drewnianej, woskowanej lub olejowanej podłogi zdecydowanie należy wybrać najdelikatniejszy poziom wytwarzania pary. Podobne ustawienia stosujemy podczas czyszczenia parkietów oraz słabszej jakości paneli. Zastosowanie urządzenia ze zbyt mocnym podmuchem pary mogłoby prowadzić do spuchnięcia podłogi.

Mop parowy możemy jednak spokojnie stosować do czyszczenia podłóg z płytek lub kamienia. Świetnie sprawdzi się również w przypadku czyszczenia mebli tapicerowanych. Największą moc możemy wykorzystać również do wyczyszczenia glazury, płyt ceramicznych lub indukcyjnych oraz urządzeń takich jak grill, czy piekarnik.

Na co zwrócić uwagę kupując mopa parowego?

Jeśli chcesz kupić dobrego mopa parowego, który znacznie ułatwi sprzątanie domu, koniecznie wybierz model, którego podstawowa głowica będzie dość duża. Im szersza jej powierzchnia, tym za jednym pociągnięciem umyjesz większą część podłogi. Głowica powinna posiadać możliwie największy zakres ruchu, który pozwoli Ci dostać się w każde, nawet trudno dostępne miejsca.

Nie zapomnij sprawdzić jakiej długości przewód posiada wybierane przez Ciebie urządzenie. Im dłuższy przewód tym większa szansa, że bez przepinania kontaktów uda Ci się sprzątnąć całe mieszkanie. Długość przewodu będzie miała też duże znaczenie na przykład podczas mycia okien. Wybierz urządzenie o przewodzie nie krótszym niż 5 metrów. Hoover Steam Capsule posiada kabel o długości aż 7 metrów. Jednak w przypadku mniejszych pomieszczeń zupełnie nie będzie to przeszkadzać. W prosty sposób można zwinąć go na specjalnie przygotowane na uchwycie rączki.

Mop parowy powinien być też lekki, abyśmy bez problemu dali radę unieść go do mycia okien. To znak, że waga urządzenia nie powinna przekraczać 4 kilogramów, tak jak w przypadku Hoover Steam Capsule 2w1. Urządzenie to jednak ma jeszcze jeden wielki plus. Posiada wyjmowany moduł ręczny, w którym znajduje się generator pary i zbiornik na wodę. Możemy do niego podłączyć dołączony do zestawu wąż przedłużający, a na jego końcu zamontować dowolnie wybraną końcówkę. Wyjmowany moduł jest znacznie bardziej poręczny i dużo lżejszy niż całe urządzenie. Idealnie sprawdzi się podczas mycia okien.

Czy warto kupić mop parowy?

Moim zdaniem zdecydowanie tak. Urządzenie to bardzo dobrze wyczyści podłogę, ale i świetnie sprawdzi się przy myciu innych powierzchni, również tych trudno-dostępnych. Urządzenie jest wygodne i proste w obsłudze. W przypadku Hoover Steam Capsule otrzymujemy dodatkowo wyjmowany moduł ręczny, który nie tylko ułatwia pracę, ale i świetnie sprawdza się na przykład podczas sprzątania samochodu. Gorąca para dobrze rozpuszcza brud i szybko wysycha. Mop parowy zwany inaczej parowym odkurzaczem szczotkowym ma nad zwykłym mopem pewną przewagę. Wytwarzana przez niego gorąca para skutecznie zabija zarazki, a czyszczone za jego pomocą powierzchnie bardzo szybko schną.

Zwykły zestaw mop + wiadro to koszt nawet 200 zł. Tu musimy odrobinę dołożyć, ale otrzymujemy wielofunkcyjne urządzenie, które potrafi znacznie więcej od tego klasycznego zestawu. Hoover Steam Capsule 2w1 dostępny jest w cenie 349 zł.

21 KOMENTARZE

  1. super sprzęt, ja mam mopa parowego vileda i też rewelacyjnie się sprawdza, tylko nim myję podłogi. jednak nie ma on żadnych dodatkowych końcówek do mycia piekarnika czy fug, to minus.

  2. Mam w domu mopa z TV Marketu heh mój tata kupił sobie, ale okazał się za ciężki dla niego i oddał mi go. Bardzo lubię go używać i cieszę się, że dodatkowo oprócz mycia zabijam zarazki.

  3. Oo takiego sprzętu nie używałam, a sprzątanie pewnie by było o niebo latwiejsze;>

  4. Nigdy nie używałam mopa parowego i nie jestem pewna czy u mnie z dałby on swoją rolę. Posiadam różne powierzchnię od kafelków pod panele aż po wykładziny. Niewątpliwie jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak nie wiem czy z drugiej strony nie utrudniło by mi ono codziennego sprzątania. Warto poznać ten temat głębiej.

  5. No ja to latam póki co na mopie, ale niestety ręcznym. Denerwuje mnie schylanie się w kółko. Taki mop parowy byłby dla mnie wybawieniem. I koniecznie musi być lekki.

  6. ja mam tradycyjny mop.. mam za małe mieszkanie i nie potrzebuję parowego ale podsunę post teściowej, może jej się spodoba 🙂

  7. Bardzo fajne urządzenie. Właśnie przymierzam się do zakupu. Dla mnie ważne jest to, ze nie trzeba używać żadnej chemii do czyszczenia.

  8. I już wiem, jaki sprzęt zakupić podczas najbliższych zakupów. Świetny jest i bardzo przydatny!

  9. polecam Ci nawet ze względu na używanie mniej chemii jak mam ARIETE 4164, nie drogi model a u mnie niszczyciel zacieków 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here