Home News Młody kierowco, chroń siebie i pasażerów!

Młody kierowco, chroń siebie i pasażerów!

17
12

Dopiero zdałeś prawo jazdy i zakupiłeś lub planujesz zakup auta. Na pewno wiesz, że obowiązuje Cię wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Czy jako młody kierowca powinieneś dobrać do niego coś jeszcze? Może popularne autocasco? A może korzystne dla Ciebie i Twoich pasażerów NNW? Przekonaj się, czym jest ochrona następstw nieszczęśliwych wypadków!

Przed czym chroni ubezpieczenie NNW?

NNW to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. W przeciwieństwie do bardziej popularnego autocasco jest to ochrona osobowa, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie do ludzi przebywających w pojeździe, nie zaś samego pojazdu. Jeśli będziesz brał udział w stłuczce lub wypadku – ze swojej winy lub nie – w wyniku której auto zostanie zarysowane, wgniecione lub uszkodzone w inny sposób, nie otrzymasz odszkodowania. Za to jeśli podczas zdarzenia drogowego złamiesz rękę, doznasz wstrząsu mózgu lub innego uszczerbku na zdrowiu, będziesz mógł liczyć na pomoc finansową ze strony ubezpieczyciela.

Jak każde ubezpieczenie komunikacyjne, NNW wiąże się z pewnymi obostrzeniami. Aby otrzymać odszkodowanie, musisz spełniać warunki przedstawione w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Nie możesz na przykład prowadzić pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Zabronione jest także jeżdżenie danym rodzaje pojazdu mechanicznego bez uprawnień.

Jeśli chcesz, by za uszkodzenie auta w efekcie stłuczki, do której to Ty doprowadziłeś, ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie nie tylko poszkodowanemu, ale również Tobie, przeczytaj artykuł o polisie autocasco: https://kioskpolis.pl/dlaczego-warto-zdecydowac-sie-na-kupno-ac/

Co musi wiedzieć o NNW młody kierowca?

Ubezpieczenie NNW obejmuje ochroną zdrowie i życie ubezpieczonej osoby. Ma zastosowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu, rozstroju zdrowia, a także śmierci. Ta ostatnia sytuacja jest jedną z dwóch, w których ubezpieczyciel wypłaca 100% środków. Druga to trwałe zaburzenia psychoruchowe, czyli np. inwalidztwo. Przy mniejszych urazach wysokość odszkodowania wyliczana jest procentowo do wielkości owego urazu.

Nie ma jednego NNW – każda polisa może mieć inny zakres i występować w innym pakiecie. Wszystko zależy od ubezpieczyciela. Może się zdarzyć, że chroniony będziesz tylko Ty, a Twoi pasażerowie nie (jako młody kierowca, który dopiero uczy się kultury drogi, powinieneś jednak zadbać o wszystkich). Warto wybrać taką opcję, która pokrywa koszty transportu do szpitala i pobytu w nim, kupowania leków, zabiegów i operacji, rehabilitacji, trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz śmierci.

Ile kosztuje NNW i gdzie je kupić?

Jak się pewnie domyślasz, cena NNW zależna jest od zakresu ubezpieczenia komunikacyjnego. Im więcej sytuacji obejmie ochroną, tym wyższa składka zostanie Ci zaproponowana. Dopłacisz także za poszerzenie terytorium ochrony (kiedy będziesz chciał wyjechać za granicę) oraz wydłużenie okresu (NNW możesz kupić na krótki termin, np. 30 dni, ale także cały rok).

Zaoszczędzisz, jeśli kupisz NNW w pakiecie z OC. Jako młody kierowca być może nie korzystałeś jeszcze z porównywarek polis ubezpieczeniowych. Warto to zrobić, bo wpisując podstawowe dane o sobie i samochodzie, otrzymasz zestawienie towarzystw, ofert i cen. Czarno na białym zobaczysz, gdzie czeka Cię najkorzystniejsza oferta – pod względem zakresu i ceny.

17 COMMENTS

  1. Nie jestem młodym kierowcą bo prawko mam już 9 lat jednak nie czuje się na tyle pewnie za kierownicą więc obowiązkowo wykupuje NNW. Na drodze różnie bywa.

  2. Ja prawa jazdy nie mam i mieć nie będę, ale zawsze należy pamiętać o ubezpieczeniu się na wszelki wypadek.

  3. nie wiedziała, że można kupić ma mniej niż rok. Co do jazdy, nigdy nie wiadomo co nas czeka, my pojedziemy dobrze a ktoś w nas wjedzie, nieszczęście gotowe.

  4. My mamy NNW w ramach całościowego ubezpieczenia. Uważam, że lepiej skorzystać. To nie są miliony. Życie jest bezcenne, zaś na drogach różnie bywa.

  5. Ja nie mam prawka, ani samochodu, więc temat raczej póki co mnie nie dotyczy. Ale warto mimo wszystko być doinformowanym, bo nigdy nic nie wiadomo. Ta wiedza może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie:)

  6. Przyznam szczerze, że taka forma ubezpieczenia jest naprawdę dobra i racjonalna i na pewno warto ją wykupować.

  7. Ja mlodym kierowcom juz nie jestem, bo prawo jazdy mam od 12 lat, ale od zawsze wykupuje obowiazkowe OC w pakiecie z NNW. Ostatnie dwa lata wykupuje rownież AC. Nigdy nie wiadomo co sie wydarzy, na drogach jest bardzo niebezpiecznie. Warto się ubezpieczyc niz pozniej zalowac.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here