Jak zachować się po stłuczce? Kilka porad dla początkującego kierowcy

Date:

Share:

Miałeś niedawno stłuczkę i nie jesteś pewien, czy zachowałeś się właściwie? A może miał ją Twój znajomy i uświadomiłeś sobie, że nie masz zielonego pojęcia, jak zachować się w takiej sytuacji? Przeczytaj nasz poradnik i znajdź odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące stłuczki samochodowej. Jak się zachować? Co należy do Twojego obowiązku, a czego Ci nie wolno? Ta wiedza przyda Ci się na całe życie!

Kiedy zdarzenie drogowe jest stłuczką samochodową?

Na drodze może dojść do różnego rodzaju zdarzeń drogowych. Jeśli biorą w nich udział dwa pojazdy mechaniczne, najczęściej mamy do czynienia ze stłuczką samochodową, nieco rzadziej z wypadkiem drogowym.

Stłuczka samochodowa cechuje się tym, że jest mniej poważna w skutkach od wypadku. Wiele osób sądzi, że kwalifikacja przebiega na podstawie rozległości uszkodzeń samochodu, jednak to nieprawda. Nawet zdarzenie, w której jedno z aut nadaje się do kasacji, wciąż może być tylko stłuczką samochodową. Na kwalifikację bowiem wpływa to, czy w wyniku zdarzenia doszło do rozstroju zdrowia niemożliwego do wyleczenia w mniej niż siedem dni lub śmierci. A zatem w stłuczce samochodowej albo nie ma ofiar, albo uszkodzenia ciała są niewielkie, np. podrapania czy stłuczenia.

Jeśli jesteś poszkodowanym w stłuczce samochodowej, koniecznie przekonaj się, czy sprawca ma ważne ubezpieczenie OC. Zobacz, gdzie i jak znaleźć informacje na ten temat: https://kioskpolis.pl/sprawdzenie-oc-jak-i-gdzie-znalezc-czy-sprawca-ma-oc/.

Jak zachować się w przypadku stłuczki samochodowej?

Ponieważ w stłuczce samochodowej nie ma ofiar, nie musisz wzywać pogotowia. Nie jest też konieczna konfrontacja z policją. Uniknięcie jej jest wręcz korzyścią dla sprawcy, bo dzięki temu nie otrzyma mandatu ani punktów karnych. Telefon na policję będzie jednak niezbędny w jednym szczególnym wypadku – jeżeli Ty i drugi kierowca nie będziecie potrafili ustalić, kto zawinił. Jeśli jesteś przekonany, że nie Ty, poproś świadków o pozostanie i opowiedzenie przed funkcjonariuszami o zdarzeniu, którego byli świadkami.

Kiedy dojdzie do wypadku drogowego, nie wolno przestawiać samochodów, policja bowiem będzie musiała zabezpieczyć dowody. Przeciwnie w przypadku stłuczki samochodowej. Tu przestawienie aut jest obowiązkiem Twoim i drugiego kierowcy. Za utrudnianie ruchu na jedni możecie otrzymać grzywnę.

Stłuczka samochodowa… i co dalej?

Sprawca stłuczki samochodowej jest zobowiązany podać poszkodowanemu swoje dane osobowe, numer pojazdu, numer ubezpieczenia, nazwę i dane towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto też spisać i wspólnie podpisać oświadczenie zajściu. To bardzo pomoże poszkodowanemu w szybkim uzyskaniu odszkodowania z OC sprawcy.

A co, jeśli sprawca zdarzenia ucieknie lub okaże się, że nie ma ważnego OC? Nie martw się, to on będzie miał kłopoty, nie Ty. Ty powinieneś zwrócić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w którym otrzymasz odszkodowanie na takich samych zasadach, jakby było ono wypłacane z OC sprawcy. On z kolei będzie miał nieprzyjemności. Poza zapłaceniem kary będzie musiał zwrócić całość kosztów naprawy Twojego samochodu, a jeśli były konieczne dodatkowe usługi: holowanie, postój na strzeżonym parkingu, przegląd, także ich.

Subscribe to our magazine

━ more like this

4 topowe modele mokasynów damskich, które warto założyć wiosną 2024

Wiosenne inspiracje w świecie mody bazują na dwóch warunkach: musi być stylowo i wygodnie. Słoneczne dni skłaniają nas w końcu do większej aktywności i...

Co oznacza jasność obiektywu?

Jasność obiektywu to jeden z kluczowych parametrów w fotografii, który odgrywa dużą rolę w ocenie jakości zdjęć, szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych. Mówiąc prościej,...

Dlaczego szczoteczka elektryczna Oral B to słuszny wybór?

Zależy Ci na tym, aby mieć zdrowe i białe zęby. Dbasz o to, aby szczotkować je co najmniej dwa razy dziennie, ale wciąż zastanawiasz...

Szczoteczka do zębów – jaką wybrać?

Obecnie producenci oferują nam szeroki wybór szczoteczek do zębów o różnych funkcjach i korzyściach. Wybór odpowiedniej szczoteczki oraz prawidłowa technika szczotkowania są kluczowe dla...

Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie książek to jedna z tych czynności, która może wydawać się staroświecka w dobie cyfrowych technologii. Jednak nadal stanowi jedno z najbardziej wartościowych zajęć,...
spot_img

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj