Znam kilka osób, które w ramach postanowień noworocznych zaplanowały rozpoczęcie przygody z bieganiem. Ostatnio podczas spotkania dowiedziałam się jednak, że mimo iż skończył się styczeń, to nie wszyscy zdecydowali się jeszcze na pierwszy trening. Dlaczego? Ponieważ nie wiedzieli w jaki sposób przygotować się do biegania zimą. Jeśli Ciebie też to powstrzymuje, zapraszam na mój poradnik.

Bardzo długo testowałam to jak odpowiednio przygotować się do biegania zimą. W końcu ciężko było dostosować strój tak, aby się nie przegrzać, ale i nie zamarznąć. Ja trzymam się zasady, że wychodzę na bieganie tylko wtedy, gdy temperatura nie przekracza – 5 stopni, ale znam wiele osób, które bez problemu śmigają też na -15. Ja w zimniejsze dni wolę wybrać się na trening siłowy. W bieganiu przecież chodzi o zabawę i przyjemność z wykonanego treningu. Warto jednak, abyście sami przekonali się przy jakich temperaturach czujecie się komfortowo. Pozostaje więc kwestia tego w czym biegać zimą.

Cebula ma warstwy

Na pierwsze treningi biegowe w zimę najlepiej ubierać się warstwowo. Dzięki temu masz pewność, że nie zamarzniesz w trakcie treningu, a w razie obawy o przegrzanie po prostu zdejmiesz jedną z warstw. Kilka cienkich warstw pozwoli Ci na sprawdzenie przy jakiej ilości ubrań czujesz się najbardziej komfortowo. Niestety połączenie bluzy z kurtką nie pozwoli na taki test. Wychodząc na trening w większe mrozy zawsze zakładam na siebie koszulkę termoaktywną, na to longsleeve, a na górę dodatkowo kurtkę. Jeśli jest wyjątkowo mroźnie na leginsy zakładam też spodnie od dresu.

Zainwestuj w bieliznę termoaktywną

Rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem byłam przekonana, że ten rodzaj ubrań jest mi zupełnie niepotrzebny. Dopiero, gdy w prezencie dostałam swój pierwszy zestaw przekonałam się jak cudowne jest to rozwiązanie. To wcale nie gadżet, na który mogą sobie pozwolić sami profesjonaliści. Zastanawiacie się czemu to dobre rozwiązanie? Zapraszam Was do zapoznania się z poradnikiem, który pozwoli Wam lepiej zrozumieć czym jest odzież termoaktywna i czy warto ją nosić.

Odpowiednie dodatki

Do biegania w zimę niezbędne będzie też kilka dodatków takich jak: rękawiczki, czapka, coś na szyję oraz ciepłe skarpety. Te dodatki pozwolą Ci ochronić te części ciała, które podczas treningu będą najmocniej narażone na mróz. Czapka pomoże uniknąć Ci problemów z zatokami, a chustka zabezpieczy gardło przed wychłodzeniem. Nie zapomnij też o tym, aby zabezpieczyć twarz przed mrozem. Najlepiej jeśli wybierzesz odpowiedni krem z filtrem oraz pomadkę do ust. Co do skarpetek, zimą warto wybierać modele za kostkę, które znacznie lepiej poradzą z ogrzaniem stawu skokowego oraz ścięgna Achillesa.

 

Bieganie w zimę też może dawać sporo frajdy. Jeśli jednak czujesz, że mimo odpowiedniego przygotowania nie jest dla Ciebie, zamień je na ćwiczenia na siłowni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here