Wielu początkujących biegaczy nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważnym elementem treningu jest sen. To jak długo śpimy oraz jaka jest jakość naszego snu ma duży wpływ na wyniki, które osiągamy. Bez odpowiedniej regeneracji możemy mieć bardzo duży problem z poprawą naszej kondycji. Ile powinien spać biegacz i jakie znaczenie dla biegacza ma odpowiedni sen?

Sen dla naszego organizmu to okazja do uspokojenia rytmu serca, unormowania ciśnienia oraz głębokiego i miarowego oddechu. Ciało wydziela wtedy intensywniej hormon wzrostu, szybciej zachodzi proces regeneracji. Nie ma co ukrywać, że gdy jesteśmy wypoczęci mamy znacznie lepsze samopoczucie, mniej się stresujemy i znacznie łatwiej jest się nam skoncentrować.

W przypadku braku odpowiedniej ilości snu możemy liczyć za to na obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej, układ odpornościowy ulega wtedy osłabieniu, a produkcja hormonów jest zakłócona. Jeśli śpimy za mało, nasz organizm produkuje więcej hormonu zwanego greliną, który sprawia, że jesteśmy głodni oraz mniej leptyny odpowiedzialnej za regulowanie uczucia głodu. To przekłada się na utrzymywanie wagi, a w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do nadwagi.

Ile powinien spać biegacz?

Długość snu jest sprawą niezwykle indywidualną. Każdy organizm jest inny, jednak zaleca się, aby sen trwał około 8 godzin dziennie. Jednym wystarczy mniej czasu i będą  mogli latać po 7 godzinach, a dla innych wszystko poniżej 9 godzin będzie męczarnią. Jeśli nie wiesz ile Twój organizm potrzebuje na pełną regenerację możesz to w bardzo prosty sposób sprawdzić. W wolny dzień wyłącz wszystkie budziki i zobacz, o której uda Ci się wstać. Tylko uwaga! Dość istotne jest to, aby w poprzednie dni normalnie spać. Jeśli zakończyliście piątkową imprezę w sobotę nad ranem, to z pewnością kolejna noc będzie wymagała znacznie dłuższego snu. Test najprawdopodobniej wskażę wielokrotność 90 minut. Na najbardziej jakościowy sen możemy liczyć między 23 a 6.

Ja najlepiej czuję się po przespaniu 7,5 godziny.

Podsumowanie

Jeśli w trakcie dnia wykonasz ciężki trening warto pomyśleć o krótkiej drzemce, która pomoże w regeneracji. Nawet 30 minut może okazać się wystarczające, aby nasz organizm poczuł się lepiej.

Zawodowi biegacze często przyznają się, że śpią nawet 10 godzin i dodatkowo stosują drzemki. Mimo, że nasze amatorskie treningu są znacznie mniej wymagające, organizm i tak potrzebuje odpowiedniego odpoczynku. Mam nadzieję, że wiecie już czemu sen dla biegacza jest tak ważny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here