Strona główna News Jak dopasować fotelik samochodowy do wieku i wagi dziecka?

Jak dopasować fotelik samochodowy do wieku i wagi dziecka?

0
Jak dopasować fotelik samochodowy do wieku i wagi dziecka?

Wybierając odpowiedni fotelik dla dziecka kierujemy się wieloma istotnymi wytycznymi – poznajemy recenzje o dostępnych na rynku markach, szukamy modelu, który idealnie wpasuje się we wnętrze samochodu, sprawdzamy certyfikaty bezpieczeństwa a także i pytamy o zdanie znajomych, czy też najbliższą rodzinę. Oczywiście, rozglądamy się również za rozwiązaniem korzystnym cenowo, bo przecież dziecko wciąż rośnie, ale fotelik z nim już niekoniecznie. Wagę przywiązujemy także do designu – przecież nikt nie lubi inwestować w rzeczy brzydkie, szczególnie wtedy, kiedy w grę wchodzą dzieci. Najistotniejszy w doborze fotelika jest jednak zupełnie inny czynnik. Jaki?

Jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka pod kątem wagi?

Najpopularniejszym podziałem, którym powinniśmy się kierować podczas wyboru fotelika jest oczywiście przedział wagowy. W tym najczęściej stosowanym znajdziemy różne segmenty. W pierwszym z nich znajdują się jedynie foteliki mocowane tyłem do kierunku jazdy – są one przeznaczone dla noworodków i najmłodszych dzieci. Wśród nich wyróżnimy grupę 0, obejmującą dzieci o wadze do 10 kg i 0plus, czyli grupę do 3 kg. W drugim segmencie mamy już klasyczne foteliki montowane przodem do kierunku jazdy. Ten segment dzielimy na 3 grupy- od 9 do 18 kg, od 15 do 25 kg i od 22 do 36 kg. Najczęściej jednak grupa druga łączy się  z trzecią, tworząc najpopularniejszą kategorię fotelików samochodowych – od 15 do 36 kg.

Kiedy wymienić fotelik na podwyższenie?

W przypadku starszych dzieci miejsce fotelików bardzo często zajmują tzw. podwyższenia, czyli siedziska bez oparcia i pasów (do ich zabezpieczenia wykorzystujemy pasy samochodowe). Są one bez wątpienia bardziej poręczne, wygodne i – przede wszystkim – zajmują mniej miejsca. Podwyższenia stanowią całą grupę trzecią drugiego segmentu podziału fotelików, tak więc nadają się dla dzieci ważących od 22 do 26 kg. Ich podstawowa funkcja to odpowiednie wypozycjonowanie ustawienia pasa bezpieczeństwa. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się więc na podwyższenie z wysokim oparciem i rozbudowanym zagłówkiem, co będzie stanowić najlepszą ochronę w przypadku ewentualnego zderzenia.

Kiedy należy wymienić fotelik samochodowy?

Podziały wagowe nie powstały bez powodu, zatem o nowym foteliku np. z https://zakupydladzieci.pl/pl/c/Foteliki-samochodowe/126 powinniśmy myśleć zawsze wtedy, kiedy dziecko osiągnie maksymalną wagę w danej kategorii. O wymianie na nowszy model powinniśmy pomyśleć także i wtedy, kiedy linia oczu dziecka znajduje się ponad linią oparcia, bowiem taka pozycja nie gwarantuje bezpieczeństwa. Nowego fotelika bez wątpienia potrzebujemy też, kiedy nie jesteśmy w stanie dobrze zapiąć jego klamry.

Choć kupno nowego fotelika nie należy do najmniejszych wydatków należy pamiętać, iż bezpieczeństwo dziecka jest bezcenne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj