Maszynka Wilkinson Hydro Connect 5

Decyzja o wyborze odpowiednich butów nie jest prosta. Właśnie dlatego niedawno podpowiadałam jak wybrać pierwsze buty do biegania. Wiem jednak, że niektórzy wychodzą ze sklepu z nowymi butami, a potem w domu okazuje się, że są źle dobrane. Dlatego dziś chciałabym podpowiedzieć Ci jak sprawdzić buty do biegania przed zakupem.

Zdarzyło Ci się kiedyś wyjść ze sklepu z czymś, co dokładnie przymierzałeś, a w domu przekonać się, że zostało źle dobrane? Jeśli tak, nie przejmuj się, bo spotyka to wiele osób. Co zrobić, żeby nie popełnić podobnego błędu przy wyborze butów do biegania? Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Jak sprawdzić buty do biegania przed zakupem?

Przede wszystkim wybierz model, który jest przeznaczony do biegania. Nie sprawdzą się tu żadne trampki, halówki, tenisówki czy inne adidasy do chodzenia na co dzień. Muszą być zrobione z przewiewnego materiału. Dzięki temu stopa w trakcie treningu nie zagotuje się i unikniemy obtarć czy innych przykrych rzeczy.

Jeśli chcesz kupić buty do biegania, to najlepiej idź do sklepu wieczorem. Przez cały dzień stopa może lekko puchnąć i największa będzie wieczorem. Najlepiej kupić but, który będzie o pół rozmiaru za duży. Dzięki temu buty wieczorem nie będą robić się ciasne. Przy bieganiu stopa przesuwa się lekko do przodu, jeśli nie będziemy mieć luzu w bucie, możemy odczuwać ból. Upewnij się jednak, że pięta jest bardzo stabilna i nie będzie poruszać się w bucie. Unikniesz w ten sposób obtarć.

Dostosuj je też pod powierzchnię, na której będziesz biegać. Przede wszystkim podeszwa nie powinna być całkiem płaska. Dobrze, jeśli ma też ona kształt stopy, czyli nie jest linią prostą. Powinna też, pod wpływam nacisku naszych rąk zginać się. Gdy but się nie zgina, a podeszwa wygląda jak wykonana ze stali, to lepiej go nie kupuj. Jeśli będziesz biegać po asfalcie, zdecyduj się na lekkie i bardzo giętkie buty. Jeśli częściej będziesz wybierać ścieżki czy las to zdecyduj się na bardzo stabilne i dobrze zabudowane buty.

Podsumowanie

Nie bój się przymierzyć butów i pochodzić w nich chwilę po sklepie. Możesz też zrobić sobie mały trucht pomiędzy półkami. Wybrane buty mają być w pełni wygodne. Wkładka powinna przylegać do stopy, but powinien ją mocno trzymać, ale być też na tyle giętki, aby nie stanowił utrudnienia przy poruszaniu się. Po chwili przekonasz się też czy noga w nich „oddycha”.

Z każdą następną parą butów będzie łatwiej! 😊

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here