Większość osób, które wychodzi pojeździć na rowerze nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jak duże znaczenie może mieć prawidłowe ustawienie siodełka w rowerze. Przekłada się ono nie tylko na wydajniejsze pedałowanie, ale i może zniwelować ból kolan, czy tylnej części naszego ciała. A więc jak ustawić siodełko w rowerze?

Na wstępie od razu chciałabym wspomnieć o tym, że regulacja wysokości siodełka nie rozwiąże problemu źle dobranej wielkości ramy. Cały rower musi po prostu do nas pasować, a drobne zmiany w wysokości siodełka pozwolą jedynie na jego odpowiednie dopasowanie do długości naszych nóg. Tak, osoby o tym samym wzroście mogą mieć różną długość nogi. 😉 Dlatego regulację wysokości siodełka w rowerze zaczynamy od dobrania jego wysokości.

Jak dobrać wysokość siodełka w rowerze?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, jak poruszają się nasze nogi w trakcie jazdy. Nie możemy dotykać pedałów samymi palcami, gdy znajdują się one na samym dole. Nie możemy również w tym samym momencie mieć przesadnie zgiętej nogi, bo wpływa to negatywnie na nasze kolana oraz na komfort jazdy. Po dłuższym czasie będziemy po prostu odczuwać ból.

Do dopasowania wysokości siodełka najlepiej będzie, jeśli założymy buty, w których planujemy na rowerze jeździć. Korbę z pedałem ustawiamy tak, by jej ramie było ułożone w jednej linii z rurą pod siodłową ramy. Na pedale ustawiamy stopę i dopasowujemy wysokość siodełka tak, by nasza noga była delikatnie ugięta w kolanie.

Ustawienie siodełka w poziomie

Kolejnym krokiem przy ustawianiu siodełka będzie ustawienie go w poziomie, czyli bliżej lub dalej względem kierownicy. Wiele osób pomija tę metodę regulacji. Jest ona jednak równie ważna. Aby poprawnie ustawić siodełko w poziomie siadamy na nim i ustawiamy nogi na korbach tak, by znajdowały się poziomo. Stopy układamy na pedałach tak jak podczas normalnej jazdy. Następnie sprawdzamy, czy linia poprowadzona w pionie od czubka kolana, które znajduje się bliżej kierownicy będzie przechodzić przez środek pedału. Jeśli tak to ustawienie jest prawidłowe. W innym przypadku każde odchylenie będzie mogło powodować przeciążenie kolan, a nawet kontuzje.

Ustawienie nachylenia siodełka

Gdy dobierzemy już odpowiednią wysokość siodełka oraz ustawimy je w poziomie, będziemy mogli przejść do ostatniego kroku. Jest nim ustawienie kąta nachylenia. Zwróćmy teraz uwagę na nachylenie naszego ciała względem kierownicy.
Pierwszym krokiem będzie więc ustawienie siodełka idealnie poziomo. Następnie zależy to od już tylko od naszych predyspozycji oraz od stylu jazdy. Jeśli preferujemy jazdę bardziej dynamiczną, siodełko powinno być pochylone w stronę kierownicy, jeśli  jeździmy bardziej rekreacyjnie po asfalcie lub terenach górskich, zalecane jest pochylenie siodełka praktycznie niezauważalnie do przodu.

Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt duże nachylenie siodełka do przodu będzie powodowało ból kręgosłupa, dyskomfort jazdy oraz ciągłe „ześlizgiwanie się” z siodełka. Zbyt małe natomiast pogorszy naszą dynamikę jazdy i może powodować ból w innych partiach naszego ciała. Jeśli jednak żadna z opcji ustawienia nam nie odpowiada, powinniśmy poszukać innego rodzaju siodełka.

 

Z pozoru tak prosta czynność, jak ustawienie siodełka ma wpływ nie tylko na nasz komfort przemieszczania się, lecz na nasz organizm, nie warto bagatelizować tego aspektu, ponieważ prędzej czy później możemy odczuć skutki jazdy na nieprawidłowo ustawionym rowerze, a przecież zdrowie mamy tylko jedno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here