Odpowiednio dobrane i ustawione siodełko jest niezbędne jeżeli chcemy w pełni cieszyć się jazdą na rowerze. Dlatego przy jego zakupie należy uwzględnić typ roweru jakim się poruszamy i styl jazdy jaki preferujemy. Nie wiesz jakie siodełko kupić? Zaraz opowiem Ci o podstawowych rodzaje siodełek, które znajdziesz w sklepach.

Siodełko do roweru miejskiego

Siodełka te cechują się tym, że są szerokie i grubo wyściełane. W niektórych tego typu produktach zastosowane są specjalne żelowe wkładki, które sprawiają, że są one bardzo miękkie i wygodne. Z tego powodu bardzo często siodełka do miejskich rowerów nazywane są „kanapami”. Decydując się na ich zakup należy pamiętać, że nie są one przystosowane do długotrwałej jazdy lub jazdy po trudnym terenie. Przeznaczone są jedynie do rekreacyjnych przejażdżek po mieście, a wybieranie się na nich w długą podróż może się skończyć odparzeniami i odciskami.

Siodełko do roweru górskiego

Dla osób, które planują wyjechać poza miasto, ale nie są jeszcze gotowe na tzw. „deski” montowane w rowerach szosowych, dobrym rozwiązaniem może okazać się siodełko do roweru górskiego. Ten typ siodełek pojawia się w większości modeli rowerów górskich ze średniej i niższej półki. Charakteryzuje się tym, że jest zdecydowanie mniejsze niż „kanapa”, ale wystarczająco miękkie by jeździć na nim bez konieczności inwestowania w specjalne kolarskie spodenki z wkładkami.

Siodełko do roweru szosowego

Szosowe „deski” to bardzo twarde i wąskie siodełka. Idealnie sprawdzą się na długich trasach, a także w trudniejszym górskim terenie. Dzięki temu, że są wyjątkowo małe i pozbawione miękkiej wyściółki, znacznie minimalizują powierzchnię styku ciała z siodełkiem, co zapobiega niechcianym otarciom. Co więcej w ich konstrukcji wykorzystuje się metalowe pręty i stelaże z włókna węglowego, które pozwalają na pochłanianie drgań. Kupując tego rodzaju siodełko musimy się liczyć także z tym, że jeździ się na nim w spodenkach kolarskich posiadających wkładkę. Dodatkowo do jazdy na tego typu siodełku będziemy musieli się też przyzwyczaić, co również zajmie nam trochę czasu.

Jakie siodełko kupić?

Szukając odpowiedniego dla siebie siodełka, należy uwzględnić swoje doświadczenie w jeździe na rowerze, a także ilość czasu jaki będziemy na nią poświęcać. Pamiętajmy również o tym, że każdy człowiek posiada inną budowę miednicy i powinien to uwzględnić w doborze swojego siodełka. Wracając po dłuższej przerwie do jazdy na rowerze weźmy pod uwagę także to, że nasze ciało musi się do niej przyzwyczaić, dlatego początkowo nawet z najlepszym siodełkiem możemy odczuwać ból i dyskomfort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here