Strona główna Foto Co to jest ogniskowa?

Co to jest ogniskowa?

2
Co to jest ogniskowa?

Większość z nas codziennie wykonuje co najmniej kilka zdjęć, dzięki obecności aparatu w telefonie. Jednak jeśli fotografia stanie się naszym hobby, będziemy chcieli rozwijać naszą wiedzę w tym temacie. Dlatego właśnie chcę się z Wami podzielić tym czego już się nauczyłam. Zapraszam na nowy cykl poradników foto. Dziś opowiem wam co to jest ogniskowa.

 

Aby rozpocząć swoją przygodę z fotografią będziemy musieli nauczyć się wspólnie kilku najważniejszych pojęć bez których nie uda nam się ruszyć dalej. Będą to wspomniana wyżej przeze mnie ogniskowa oraz jasność obiektywu, przysłona, ekspozycja, czas naświetlania, ISO i głębia ostrości. Ale nie martw się, szybko przekonasz się, że to łatwiejsze niż myślisz.

Co to jest ogniskowa?

Ogniskowa to mówiąc wprost kąt widzenia obiektywu. Z technicznego punktu widzenia oznacza ona odległość soczewki skupiającej światło od punktu skupienia promieni światła z niej padających. Jest to jeden z podstawowych parametrów opisujących obiektyw. Przykładowo obiektyw szerokokątny (czyli taki z krótką ogniskową) skupia ognisko układu blisko matrycy. W przypadku teleobiektywu jest odwrotnie, a więc przy długiej ogniskowej kąt widzenia jest niewielki. Co się z tym wiąże? Przybliżenie, znane nam też jako zoom.

Co to jest ogniskowa?

Jak się oznacza ogniskową?

Ogniskowa w obiektywach będzie podana w minimetrach. Dokładnie w postaci x mm, gdzie x będzie oznaczać właśnie wartość ogniskowej. Możemy spotkać się z obiektywami stałoogniskowymi z oznaczeniem na przykład 35 mm lub 50 mm oraz teleobiektywami o przykładowej wartości 18-300 mm.

Jak działa?

Zmiana ogniskowej to nic innego jak znane nam pojęcie zoomu. Jeśli posiadamy obiektyw o zmiennej ogniskowej, możemy regulować ją za pomocą pierścienia znajdującego się na obiektywie. Regulacja ta wpłynie na zmianę położenia soczewki w stosunku do matrycy. Poniżej przedstawiam grafikę prezentującą kąt widzenia w zależności od wybranej ogniskowej.Co to jest ogniskowa?

fot. Dreamstime.com

Jak to wygląda w praktyce?

Aby dokładnie pokazać wam do czego służy ogniskowa, poniżej zamieszczam kilka zdjęć wraz z opisem ogniskowej. Oczywiście każde z nich zostało wykonane dokładnie z tego samego miejsca:

Co to jest ogniskowa?
fot. nikonusa.com

Mam nadzieję, że wiecie już co to jest ogniskowa. Jeśli pojawią się jakieś dodatkowe pytania śmiało zostawcie je w komentarzu, a tym czasem zapraszam na kolejną część poradnika o jasności obiektywu.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj