Chyba każdy z nas wie, że naturalne produkty są znacznie lepsze od chemii. Właśnie dlatego w każdej dziedzinie powinniśmy poszukiwać produktów z jak najmniejszą ilością sztucznych składników. Czasami wydaje nam się, że podejmujemy dobre wybory. Tylko czy na pewno wiemy czym są kosmetyki konwencjonalne?

Nie ma co ukrywać, producenci zwykłych kosmetyków bardzo często próbują nas trochę oszukać. Projektują opakowania tak, by były podobne do tych stosowanych w kosmetykach naturalnych. Co gorsza często umieszczają jeszcze na nich oznaczenia udające naturalne certyfikaty. Poniżej przykład:

fot. ekologia.pl

Czy te podróbki nie są łudząco podobne do tych oryginalnych certyfikatów? Niestety na każdym kroku bardzo łatwo dać się oszukać.

Czym są kosmetyki konwencjonalne?

Prościej mówiąc to zwykłe, popularne kosmetyki dostępne w każdym sklepie. Przy ich produkcji używa się tanich surowców sztucznych, które ciągną za sobą wiele negatywnych skutków. Zawarte w nich PPG/PEG niszczą naszą barierę lipidową i powodują, że skóra przepuszcza znacznie więcej substancji toksycznych. Składniki te nie są bezpiecznie dla środowiska naturalnego i mogą powodować alergie. Do tańszych kosmetyków dodaje się oleje mineralne takie jak olej parafinowy, który uniemożliwia skórze oddychanie. Znajdują się w nich silikony i syntetyczne związki chemiczne, które powodują powstawanie zaskórników i podobnie jak tanie oleje utrudniają skórze oddychanie.

Kosmetyki muszą przyciągać klientów. Oznacza to, że muszą ładnie wyglądać i dobrze pachnieć. Do tego stosuje się zapachy syntetyczne, które odpowiadają za większość reakcji alergicznych oraz pigmenty niekoniecznie korzystne dla naszej skóry. Do pogorszenia stanu skóry oraz reakcji uczuleniowych prowadzą też takie składniki jak sztuczne konserwanty typu: parabeny, fenoksyetanol i hydantoinę oraz pochodne mocznika i formaldehydu.

W kosmetykach konwencjonalnych stosuje się też filtry przeciwsłoneczne chemiczne, które działają na zasadzie absorbowania promieni słonecznych zamiast ich odbijania.

Podsumowując

Kosmetyki konwencjonalne to te produkty, które w swoi składzie zawierają składniki sztucznego pochodzenia i nie są zamiennikami naturalnych odżywczych substancji wytwarzanych przez organizm człowieka. Bardzo często są one przyczyną alergii oraz innych chorób. Znacie na przykład szkodliwe składniki w antyperspirantach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here