Ostatnio opowiadałam Wam o tym czym są kosmetyki konwencjonalne. Mam nadzieję, że wiecie już czemu warto ich unikać. Wyróżniamy jednak jeszcze inne typy kosmetyków, naturalne i organiczne. Często jednak nazw tych używamy zamiennie, mimo że tak naprawdę to zupełnie co innego. Czym różnią się kosmetyki naturalne od kosmetyków organicznych?

Ich odróżnienie wcale nie jest aż tak proste, a to ze względu na to, że nie istnieją jeszcze konkretne regulacje, które dokładnie by to określały. Jest jednak kilka wskazówek, które na co dzień mogą nam w tym pomóc.

Czym są kosmetyki naturalne?

Jest to niestety dość szeroka grupa produktów, która w żaden specjalny sposób nie została prawnie uregulowana. Nie istnieje też ich ujednolicona definicja. Produkty określamy mianem naturalnych jeśli w swoim składzie zawierają substancję pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Kosmetyk taki może też składać się z ich mieszanki. Do przetwarzania tych składników potrzebne są jedynie procesy fizyczne takie jak ekstrakcja, destylacja, filtracja, tłoczenie czy suszenie. Niestety nie ma konkretnego określenia jak dużo takich składników musi zawierać kosmetyk, aby nazwać go naturalnym. Niestety wiele firm wykorzystuje to i swoje produkty, które w składzie zawierają niebezpieczne substancje takie jak SLS, parabeny czy PEG też nazywa kosmetykami naturalnymi.

Skład kosmetyków naturalnych

Czynnymi składnikami w tych produktach są naturalne oleje, ekstrakty z roślin oraz wody roślinne. Zawierają one naturalne olejki eteryczne lub naturalne wyciągi z roślin czy owoców. Zawarte w nich konserwanty są bezpieczne i łagodne. Stosowane są w nich oleje tłoczone na zimno, woski roślinne, zwierzęce, a także wodne wyciągi i hydrolaty roślinne. Nie stosuje się w nich barwników, a ewentualny kolor zależy wyłącznie od stosowania naturalnych składników. Są w pełni pozbawione silikonów, SLES, SLS, syntetycznych substancji, konserwantów oraz sztucznych barwników.

Czym są kosmetyki organiczne?

Kosmetyki organiczne to te produkty, które zostały wyprodukowane z naturalnych składników takich jak warzywa, owoce czy zioła. Niemogą one zawierać składników sztucznie modyfikowanych (GMO), ani sztucznie przetwarzanych. Ilość naturalnych substancji w składzie kosmetyku musi stanowić co najmniej 95%. Powinno pochodzić one z kontrolowanych upraw.

 

Jeśli zależy Wam na tym, aby stosować w pełni naturalne kosmetyki koniecznie sprawdzajcie cały skład!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here