Wiele osób nie zna dokładnej różnicy pomiędzy zawodem radcy prawnego i adwokata, a informacji na ten temat zaczyna szukać dopiero wtedy, gdy potrzebuje skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. I choć mogłoby się wydawać, że praca radcy prawnego nie różni się niczym od pracy adwokata, to są to dwa odrębne zawody, które mają spełniać inne zadania.

Tak naprawdę każdego dnia mamy do czynienia z wieloma sprawami, które toczą się wokół prawnych aspektów. Zawieramy przeróżne umowy, korzystamy z ogólnodostępnych usług oraz wypełniamy dokumenty oraz formularze, które przekazujemy do przeróżnych urzędów. Często nie mamy nawet świadomości jakie konsekwencje prawne mogą się z tym wiązać. System prawny w Polsce zdecydowanie no najprostszych nie należy. Naruszenie oraz niedopilnowanie może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Właśnie dlatego w wielu sytuacjach skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej może okazać się niezbędne.

Czym różni się praca radcy prawnego i adwokata?

Kancelaria radcy prawnego oraz kancelaria adwokacka mają za zadanie świadczyć pomoc prawną. Tu jednak możemy spotkać się od razu z pierwszą różnicą w postaci formy wykonywania zawodu. Tylko radca prawny może pracować na podstawie umowy o pracę. Adwokat jednak będzie zobowiązany do prowadzenia indywidualnej działalności lub świadczenia usług jako wspólnik spółki. Oczywiście dla klienta indywidualnego nie będzie to miało większego znaczenia. Jeśli jednak prowadzisz firmę i szukasz prawnika, powinieneś pamiętać o tej różnicy.

Jeśli jednak jesteś zwykłym klientem, który poszukuje pomocy prawnej powinieneś zwrócić uwagę na to jakiej dziedziny prawa dotyczy Twoja sprawa. Radca prawny w przeciwieństwie do adwokata nie będzie mógł reprezentować Cię w kwestii obrony w sprawach karnych oraz karnych skarbowych. W sytuacji jednak kiedy będziesz potrzebować porady lub opinii prawnej możesz zwrócić się zarówno do radcy prawnego jak i adwokata. W tym przypadku zdecyduj się po prostu na przedstawiciela, który będzie specjalistą w danej dziedzinie.

Dajcie znać w komentarzach, czy mieliście już okazję korzystać z pomocy prawnej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here