Jeśli jeszcze nie mieliście okazji wykonywać ćwiczeń z gumami, na pewno chcielibyście się dowiedzieć czy taki rodzaj treningu może przynieść pozytywne efekty. Gumy oporowe często nazywane są też taśmami, a ćwiczenia z ich użyciem są świetną metodą na wzmocnienie mięśni. Mają też wiele zalet. Dzięki temu, że są niewielkie, zawsze będziemy mogli je ze sobą zabrać na przykład na urlop. Pozostaje więc pytanie, jakie ćwiczenia z ich użyciem będą dla nas najlepsze?

Ćwiczenia z gumami oporowymi pozwolą na zwiększenie wytrzymałości mięśni. Spełnią też swoją rolę podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Co najważniejsze, treningi z ich użyciem może wykonywać każdy. Trening z gumami jest bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży, które wcześniej potwierdziły z lekarzem, że nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej w tym okresie.

Gdzie kupić gumy oporowe?

Gumy oporowe dostępne są w większości sklepów sportowych. Ja kupując swoje, kilka lat temu chciałam mieć jednak pewność, że będą dobrze wykonane. Postawiłam na decathlon, który miał w swojej ofercie bardzo gumy do ćwiczeń o różnym obciążeniu. Teraz po prostu powiększam swoją kolekcję. Jeśli martwicie się, że będzie to duży wydatek, nic bardziej mylnego. Ich ceny zaczynają się od 19 złotych. Nie musicie przecież od razu kupować całego zestawu gum, a wraz ze zwiększeniem siły po prostu systematycznie powiększać kolekcję.

Na początek możecie zdecydować się na zakup kompletu 3 mini taśm oraz jednej taśmy treningowej o najmniejszym obciążeniu, czyli na przykład 5 lub 15 kg. Jeśli nie wiecie jakie obciążenie będzie dla Was najlepsze, warto udać się do sklepu i przetestować te dostępne na ekspozycji.

Gumy do ćwiczeń – jakie dają efekty?

Regularnie wykonywane ćwiczenia z gumami mogą przynieść naprawdę świetne efekty, na początku porównywalne do tych, które przynoszą treningi z obciążeniem na siłowni. Przede wszystkim ćwiczenia z gumą pomogą wymodelować sylwetkę i wzmocnić mięśnie. W zależności od doboru ćwiczeń mogą one wpływać na wytrenowanie poszczególnych partii, a nawet całego ciała. Wykonywane regularnie korzystnie wpływają na „przemianę materii” oraz na pracę układu sercowo-naczyniowego. Warto jednak pamiętać, że podczas ćwiczeń najważniejsza będzie technika, która pozwoli na wypracowanie pożądanych efektów. Jakie ćwiczenia będą najlepsze? Nie ma tu jednej odpowiedzi. Każdy z nas może mieć zupełnie inne oczekiwania wobec treningu. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, które partie cała będą wymagać najwięcej uwagi – warto wybrać się do fizjoterapeuty.

Przykładowe ćwiczenia z gumami na nogi

Aby wzmocnić mięśnie nóg, wykorzystamy mini taśmy. Taśmę o wybranym oporze zakładamy na nogi, na wysokości ud. Następnie układamy się na plecach, a nogi zginamy w kolanach. Stopy powinniśmy rozstawić na szerokość bioder, a ręce umieścić wzdłuż tułowia. Unosimy biodra do góry, przenosimy ciężar ciała na pięty i cały czas mocno napinamy pośladki. Dodatkowo staramy się przywodzić i odwodzić kolana.

Do kolejnego ćwiczenia niezbędne będzie wykorzystanie dwóch mini taśm. Pierwszą umieszczamy na kostkach, a drugą nad kolanami. Następnie zginamy nogi w kolanach i lekko pochylamy się do przodu tak, by plecy pozostały proste. Gumy powinny być cały czas napięte. Naprzemiennie wykonuje się krok lewą lub prawą nogą, a następnie powraca do pozycji wyjściowej.

Przy kolejnym ćwiczeniu umieść mini taśmę na stopach, a następnie wykonaj podpór na kolanach i dłoniach. Kolana powinny znaleźć się w linii bioder, a dłonie pod barkami. Wykonuj wyprosty nogi do tyłu. W chwili gdy rozciągniesz gumę, możesz przez chwilę zatrzymać się w takiej pozycji. Stopę należy trzymać cały czas skierowaną w dół, aby naciągnięta taśma nam nie uciekła. Biodra muszą pozostać nieruchowo w początkowej pozycji. Wykonaj wybraną liczbę powtórzeń, a następnie zmień nogę.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here