Aby zostać kierowcą, najpierw trzeba zrobić kurs w szkole nauki jazdy, a następnie podejść do egzaminu państwowego. Zanim natomiast wybierzemy konkretny kurs, najpierw trzeba rozejrzeć się w ofercie szkół jazdy w swoim mieście. Zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach wybór szkół nauki jazdy jest spory. Warto więc wybrać taki kurs, który będzie w stu procentach pasował do naszych potrzeb oraz możliwości czasowych.

Wszystkie szkoły nauki jazdy muszą wykonać program, jaki narzucają przepisy. Kurs na prawo jazdy trwa 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zegarowych praktycznej nauki jazdy. Szkoły przeprowadzają też wewnętrzne egzaminy, które kwalifikują kursantów do uczestniczenia w egzaminie państwowym. Taka oferta jest niezmienna bez względu na to, jaką szkołę jazdy wybierzemy. Jednak każda szkoła ma również wiele szczegółowych ofert, które mogą się między sobą znacznie różnić. Jeśli interesuje nas nauka jazdy Warszawa, ciekawą i bardzo zróżnicowaną ofertę znajdziemy na https://qmobil.pl/. Okazuje się, że poza standardowymi kursami, uczestnicy nauki jazdy mają do wyboru wiele innych możliwości.

Kursy weekendowe – gdy szybko chcesz zaliczyć teorię

Jedną z ciekawych form kursów prawa jazdy są kursy weekendowe, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem uczestników. Warto jednak mieć świadomość, że nazwa kursu wcale nie oznacza, że w jeden weekend nauczymy się jeździć. Jest to czas na skondensowane zajęcia teoretyczne, które zwykle prowadzone są od piątku do niedzieli. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu – zwykłe kursy na prawo jazdy w części teoretycznej mogą trwać wiele tygodni, a nawet kilka miesięcy. Po ukończeniu weekendowej części teoretycznej można się umawiać z instruktorem na jazdy. To, jak szybko zaliczymy wszystkie 30 godzin praktycznych zależy od tego, jaka będzie dyspozycyjność zarówno nasza, jak i instruktora jazdy. Najczęściej jednak kursy weekendowe pozwalają zrobić całą naukę jazdy w czasie od miesiąca do trzech miesięcy.

Kurs weekendowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają bardzo napięty codzienny grafik i trudno byłoby im przez kilka tygodni znajdować czas w tygodniu na zajęcia. Wystarczy zarezerwować sobie jeden weekend na intensywną naukę. Trzeba jednak mieć świadomość, że kurs weekendowy wymaga od nas dużej samodzielności i umiejętności znalezienia czasu na samodzielną naukę. W czasie weekendowych zajęć teoretycznych wykładowca przekaże nam całą niezbędną wiedzę i oczywiście materiały szkoleniowe, ale wiele będziemy musieli nauczyć się na własną rękę. Jest to więc dobra opcja dla osób zmotywowanych, które faktycznie mogą i chcą zrobić kurs dużo szybciej niż w standardowej wersji.

Kursy eksternistyczne

To kolejna opcja dla osób, którym zależy na czasie i chcą szybko wyrobić sobie prawo jazdy. W trakcie kursu eksternistycznego nie trzeba robić zajęć teoretycznych, tylko można od razu zacząć od nauki jazdy. Aby przystąpić do takiego kursu, trzeba w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego zdać państwowy egzamin teoretyczny i z pozytywnym wynikiem zgłosić się do szkoły nauki jazdy na naukę praktyczną. Kursy eksternistyczne nie są jednak przeznaczone dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z wiedzą na temat ruchu drogowego. To dobra opcja dla tych kursantów, którzy już kiedyś uczestniczyli w kursie nauki jazdy w części teoretycznej i zdobyli niezbędną wiedzę na temat zasad ruchu drogowego. Można też wybrać taki kurs, jeśli jesteśmy pewni, że możemy samodzielnie, na własną rękę nauczyć się teorii. W przypadku kursu eksternistycznego jedyne zajęcia teoretyczne, jakie musimy zrealizować w szkole nauki jazdy są cztery obowiązkowe godziny z pierwszej pomocy. Część praktyczną realizujemy natomiast zgodnie z naszym zapotrzebowaniem i możliwościami czasowymi instruktora. Zdarzają się kursanci, którzy wszystkie jazdy robią w 3-4 tygodnie, zdają praktyczny egzamin wewnętrzny i od razu zapisują się na egzamin praktyczny w WORD. Można więc przy odrobinie wysiłku wyrobić sobie prawo jazdy nawet w ciągu jednego miesiąca. Więcej informacji na temat szczegółów kursów eksternistycznych można znaleźć na https://qmobil.pl/kursy-eksternistyczne/.

Kursy e-learningowe

To absolutna nowość na rynku szkoleń kierowców, ale coraz bardziej popularna. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zrobić kurs teoretyczny bez konieczności chodzenia na wykłady w szkole nauki jazdy. A wszystko dzięki sprawdzonej, nowoczesnej platformie e-learningowej, dzięki której o każdej porze mamy dostęp do sprawdzonych materiałów szkoleniowych. E-learning pozwala nam uczyć się o dowolnej porze, takiej, która najlepiej nam pasuje. Oszczędzamy czas, który spędzalibyśmy w sali wykładowej i na dotarciu do niej. Tego rodzaju kursu są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z dyspozycyjnością lub nieregulowany czas pracy, przy którym trudno jest ustalić sobie dobre terminy na zajęcia prowadzone w formie wykładów w szkole. Z drugiej strony, warto jednak mieć świadomość, że e-learning nie jest dla każdego. Taka forma zajęć wymaga sporej samodyscypliny i umiejętności samodzielnego przyswojenia dużych partii materiału. To dobra opcja dla osób, które mają już pewną wiedzę z zakresu ruchu drogowego. Jeśli natomiast ktoś zdecydowanie lepiej się uczy, jeśli uczestniczy w wykładach, lepiej jest postawić na standardowy kurs. W trakcie wykładu zawsze mamy bowiem do dyspozycji wykładowcę, który odpowiada na pytania, rozwiewa wątpliwości i na bieżąco udziela wszelkich niezbędnych informacji.

Poza wyżej wymienionymi kursami, szkoły nauki jazdy oferują też kursy wakacyjne czy przyspieszone. Oferta może się różnić w zależności od konkretnej szkoły jazdy. Wybór konkretnej formy kształcenia należy wyłącznie do kursanta, jego indywidualnych potrzeb oraz tego, jak szybko chce mieć prawo jazdy. Jeśli nam się nie spieszy i mamy możliwość uczestniczenia w wykładach teoretycznych, warto wybrać standardowy kurs, a wszelkie opcje przyspieszone zostawić dla osób, którym naprawdę zależy na czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here