Na początku marca 2020 w Warszawie wzrosły opłaty za wywóz śmieci. Nowe zapisy wspominają też o wysokości kar za nieprawidłowe segregowanie. Podobne zmiany miały też miejsce w wielu innych miastach. Dlatego też, aby uniknąć dodatkowych opłat, każdy z nas będzie musiał jeszcze bardziej przykładać się do prawidłowego dzielenia odpadów. Ja ułatwić sobie to zadanie?

O segregowanie śmieci powinniśmy dbać przede wszystkim ze względu na ekologię. Odpowiednio posegregowane odpady nie będą w całości trafiać na wysypisko śmieci. Wiele z nich zostanie wykorzystanych do recyklingu. Jeśli jednak ten powód nie jest dla Was wystarczający, jest jeszcze jeden – ekonomiczny. Za nieprawidłową segregację możemy zostać obciążeni dodatkowymi opłatami.

Jak ułatwić sobie segregacje śmieci?

Bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem, że segregacja śmieci to bardzo trudne zadanie. Prawda jest jednak taka, że jeśli odpowiednio się do niej przygotujemy, szybko stanie się nawykiem. Śmieci dzielimy na 5 frakcji: zmieszane, papier, metal i tworzywa sztuczne, bio oraz szkło. W przypadku domów dodatkowo pojawiają się również wywozy „zielonych”. Jak więc przygotować się do segregowania śmieci?

Przede wszystkim warto zdecydować się na zakup pojemników do segregowania śmieci. Jeśli w Twojej miejscowości nie otrzymujesz specjalnych worków do segregacji, koniecznie zainwestuj w worki o pojemności odpowiadającej pojemnikom na odpady, które wybierzesz. Jeśli segregujemy śmieci na 5 frakcji, dokładnie tyle pojemników powinniśmy mieć w domu. W zależności od tego jak dużo miejsca posiadasz, możesz zdecydować się na mniejsze pojemniki, które ustawisz koło siebie. Jedna jeśli masz taką możliwość, znajdź w domu miejsce na nieco większe, które na przykład można postawić na sobie.

Jeśli uda Ci się wybrać odpowiednie kosze do segregacji, zadbaj o właściwe oznaczenie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nikt z domowników, czy gości nie będzie miał wątpliwości, gdzie powinien wrzucić konkretny rodzaj śmieci. Jako ułatwienie w okolicach pojemników możesz też umieścić sobie listę z podpowiedziami, gdzie konkretny rodzaj odpadów powinien trafić. Jak to sprawdzić?  W internecie znajduje się wiele oficjalnych poradników i wyszukiwarek dotyczących tego, gdzie dane śmieci powinny trafić. Przykładowo bardzo dużo osób wyrzuca paragony do papieru, mimo że powinny trafić do śmieci zmieszanych.

Jak zmniejszyć ilość odpadów w domu?

Niestety na rodzaj opakowań, które wybierają producenci, nie mamy wpływu. Możemy za to decydować się na zakup tych produktów, które są rozsądnie zapakowane. Wiele osób decyduje się na zakup owoców i warzyw na plastikowych tackach, dodatkowo owiniętych folią. Te same produkty można byłoby kupić „luzem” bez opakowań, dzięki czemu zmniejszymy ilość odpadów w domu. Wystarczy zabrać ze sobą odpowiednie wielorazowe woreczki na zakupy. Dodatkowo możesz też unikać produktów, które są zapakowane w nietypowe opakowania. Dzięki temu, późnej nie będziesz się przejmować, gdzie wyrzucić dane opakowanie.

Odpowiednio przygotowani do segregacji śmieci, z pewnością szybko się do niej przyzwyczaicie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here