Dieta FODMAP nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj pierwszy raz słyszymy o niej dopiero wtedy, gdy lekarz przedstawi nam diagnozę zespołu jelita drażliwego lub SIBO. Zanim jednak do tego dojdzie, wiele osób musi przejść przez długą listę badań, aby potwierdzić przyczynę problemów.

Nazwa FODMAP to skrót, który powstał dzięki badaniom wykonanym na australijskim Monash University. To właśnie tam naukowcy odkryli, że niektóre węglowodany odpowiadają za nasilanie się ZJD, czyli zespołu jelita drażliwego. FODMAP to skrót od Fermentable Oligosaccharides Disaccharides Monosaccharides and Polyols. Zawiera w sobie nazwy grup, do których zostały przydzielone węglowodany: Olisacharydy, Disacharysy, Monosacharydy oraz Poliole. Skąd natomiast w nazwie wzięło się F? Od skłonności węglowodanów do fermentowania.

FODMAP – jak to działa?

Pokarmy uznane za FODMAP w jelicie osoby z ZJD słabo się absorbują. To sprawia, że trafiają do jelita grubego, w którym bakterie mocno reagują na tego typu składniki. Dodatkowo wiążą też więcej wody, która powoduje biegunkę, ale i ból brzucha poprzez naciskanie na komórki nerwowe i podrażnianie ich. Co dzieje się później? Bakterie mieszkające w jelicie grubym zabierają się za elementy FODMAP, co powoduje gazy. To kolejny powód, dla którego odczuwamy ból.

Warto pamiętać jednak o tym, że nasze jelita oraz skład bakterii je zamieszkujące będą się różnić. Dlatego też dieta FODMAP u każdej osoby będzie wyglądała nieco inaczej. Jedne osoby mogą dobrze tolerować laktozę, inne nie będą miały z nią najmniejszego problemu. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne przeprowadzenie całego protokołu i ustalenie, jaki rodzaj produktów najbardziej nam szkodzi. W jaki sposób? Poprzez dietę eliminacyjną.

Dieta Low FODMAP

Dieta składa się z trzech etapów: eliminacji, reintrodukcji i personalizacji. Podczas fazy I, która trwa od 4 do 8 tygodni, usuwa się wszystkie produkty zawierające w sobie wysoki FODMAP. Druga faza polega na stopniowym dodawaniu do diety produktów z różnych grup, dzięki czemu możemy ustalić jaki rodzaj produktów nam szkodzi. Ostatnim etapem będzie stworzenie indywidualnej diety, która uwzględni wyłącznie produkty FODMAP, które dobrze tolerujemy. Poszczególne etapy opiszę Wam jednak w oddzielnych postach.

Kiedy stosować dietę FODMAP?

Jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak: bóle brzucha, przelewanie się, głośna „praca” w jelitach, wzdęcia, biegunki lub zaparcia. W takiej sytuacji warto skontaktować się z gastrologiem i wykluczyć inne choroby. W takim przypadku zastosowanie diety FODMAP powinno przynieść oczekiwane rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here