Jeśli wiecie już, czym jest dieta FODMAP i przymierzacie się do tego, aby ją wprowadzić, w pierwszej kolejności powinniście zapoznać się z zasadami dotyczącymi pierwszej fazy, czyli diety eliminacyjnej. To właśnie od niej rozpocznie się Wasze dążenie do zmniejszenia nieprzyjemnych objawów ze strony jelit.

Faza eliminacyjna diety Low FODMAP są tak naprawdę bardzo proste. Na tym etapie będziemy przygotowywać nasze jelita do późniejszego wprowadzenia produktów, na które do tej pory źle reagowaliśmy. Faza I to czas na odpoczynek dla jelit, w którym nieprzyjemne objawy powinny ustąpić. Im bardziej będziemy pilnować spożywanych produktów w tej fazie, tym lepiej przygotujemy się do wprowadzania kolejnych grup produktów.

Dieta FODMAP: faza eliminacyjna – ile trwa?

Faza eliminacyjna powinna trwać od 4 do 8 tygodni. Domyślam się, że część z Was może tak bardzo ucieszyć się z ustąpienia nieprzyjemnych objawów ze strony jelita, że chcielibyście zostać z nią na stałe. Niestety jednak nie będzie to możliwe. Każda dieta eliminacyjna będzie prowadziła do powstawania niedoborów. Najlepiej, aby faza eliminacyjna trwała 4 tygodnie. Jeśli jednak nie będzie to wystarczające, a nieprzyjemne objawy będą Wam towarzyszyć dalej, możecie rozważyć wydłużenie jej do maksymalnie 8 tygodni.

U mnie objawy zniknęły już po pierwszym tygodniu. Jednak nie będzie to regułą. Niestety może się okazać, że dieta Low FODMAP na Ciebie nie zadziała. Może się okazać, że jesteście po prostu odporni na ten rodzaj wyciszania objawów lub ich przyczyną wcale nie jest zespół jelita drażliwego. W takim przypadku niezbędne będzie prowadzenie dalszej diagnozy oraz ustalenie źródła problemu. Być może będzie nią celiakia lub inna alergia pokarmowa?

Dieta Low FODMAP: faza eliminacyjna – zasady

Lista produktów, które możemy spożywać w trakcie fazy eliminacyjnej, niestety nie jest zbyt długa. Dodatkowo jeśli w jej trakcie przytrafi Wam się jakieś drobne odstępstwo, spróbujcie po prostu jak najszybciej do niej wrócić. Chociaż domyślam się, że brak objawów zachęci Was do tego, aby zrezygnować z niepotrzebnych szaleństw. Postarajcie się w tym okresie możliwie najbardziej urozmaicić swoją dietę we wszystkie produkty dozwolone.

Bardzo ważną zasadą tej fazy będzie dokładne obserwowanie tego, jak reaguje Wasz organizm. Może się okazać, że pomimo przestrzegania diety, pojawią się u Was jakieś objawy. Wtedy powinniście dokładnie przeanalizować, po jakim rodzaju produktów się to wydarzyło. Być może będziecie musieli wyeliminować coś ze swojej diety. W moim przypadku okazało się, że musiałam dodatkowo zrezygnować z dozwolonych jajek, gdyż pojawiła się u mnie nietolerancja.

Ten rodzaj diety warto prowadzić pod okiem doświadczonego dietetyka, który zadba o Wasze zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here