Dbałość o środowisko, w którym żyjemy to jeden z najważniejszych postulatów naszych  czasów. Segregowanie śmieci, rezygnacja z plastiku na rzecz bardziej przyjaznych surowców czy popularyzacja odnawialnych źródeł energii to tylko niektóre z jego aspektów. Warto jednak pamiętać, że wpływ na środowisko możemy mieć również podczas zwykłych, codziennych zakupów.

Ekologia prosto ze sklepowej półki

Każdy z nas używa wielu środków czystości, przeznaczonych do sprzątania różnorodnych powierzchni. Dzięki nim w naszym mieszkaniu panuje ład i porządek. Na co jednak zwracamy uwagę, wybierając konkretne produkty? Z pewnością na ich skuteczność, szybkość działania oraz skład. Temu ostatniemu powinniśmy przyjrzeć się szczególnie uważnie, ponieważ to od niego zależy, czy zakupione specyfiki będą bezpieczne dla nas i naszych najbliższych oraz środowiska. Obecnie na rynku można znaleźć wiele produktów, które są nie tylko skuteczne i wydajne, ale również ekologiczne. Jedną z polecanych firm jest Ludwik Ekologiczny, który od lat stawia na zrównoważoną produkcję i minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko.

Na co zwrócić uwagę?

Czytając skład wybieranych środków czystości, należy dokładnie przeanalizować, co się w nich znajduje. Ekologiczne produkty są wolne od szkodliwych substancji chemicznych, takich jak formaldehyd, fosforany, borany, sztuczne barwniki czy mikroplastik. Warto również zapamiętać, że im krótszy skład, tym bardziej naturalny jest dany produkt.

Oprócz zawartości równie ważne jest opakowanie. Powinno być ono biodegradowalne  i w 100% nadawać się do recyklingu. Popularnym trendem wśród producentów ekologicznych kosmetyków i środków czystości jest zastępowanie aerozoli zwykłymi dozownikami ze spryskiwaczem oraz rezygnacja z plastikowych lub powlekanych folią opakowań, na rzecz tekturowych kartoników i szklanych butelek.

Warto wziąć pod uwagę również wpływ wybieranych produktów na zwierzęta. Te prawdziwie ekologiczne nie są testowane na zwierzętach, na dowód czego posiadają  specjalne zielone oznaczenie z napisem BWC lub Not tested on Animals.

Jak wybrać najlepsze produkty?

Podczas sprzątania największe znaczenie ma dla nas skuteczność i wydajność używanych produktów. Na szczęście z łatwością możemy znaleźć takie, które jednocześnie są naturalne, bezpieczne dla domowników i przyjazne dla środowiska. Przykładem jest Ludwik Ekologiczny – marka posiadająca w swojej ofercie wiele różnorodnych produktów, wyróżniających się wysoką skutecznością czyszczenia. Otrzymała ona liczne certyfikaty potwierdzające m.in. wykorzystywanie surowców naturalnych pochodzących ze zrównoważonych upraw. Wszystkie produkty, łącznie z detergentami zostały zatwierdzone przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, uzyskując odznaczenie EU Ecolabel. Ponadto środki te są ogólnodostępne (można je nabyć m.in. w sklepach Selgros, Antre, Clineo czy Optima Express)  i przystępne cenowo. Dzięki dużym opakowaniom są ekonomiczne i wystarczają na dłużej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here