Nasi rodzice od dziecka uczą nas tego, aby odpowiednio dbać o piękny uśmiech. W końcu, gdy tylko pozbędziemy się mleczaków, docelowe zęby będą nam służyły do końca życia. Co jednak w przypadku, gdy coś niedobrego dzieje się z zębami? Konieczna okazuje się wizyta u dentysty. Niestety jednak ze względu na bardzo źle funkcjonującą służbę zdrowia, coraz więcej osób decyduje się na prywatne wizyty u stomatologa. Dzięki temu wciąż powstaną nowe gabinety dentystyczne. Jak taki otworzyć?

Wiele osób obawia się o to, że wyposażenie gabinetu dentystycznego może być niezwykle drogie. Tu z pomocą przychodzi na przykład sklep dentystyczny LUBDENT, który w swojej ofercie posiada profesjonalny sprzęt stomatologiczny. Warto jednak pamiętać o tym, że podobnie jak inne usługi zdrowotne, również w tej dziedzinie mamy określone dokładne wymagania formalno-prawne, które należy spełnić, aby móc otworzyć własny gabinet dentystyczne. I to właśnie w tym miejscu może pojawić się problem.

Kto może otworzyć gabinet dentystyczny?

Prywatny gabinet dentystyczny może otworzyć każdy. Zarówno osoba, która ukończyła studia medyczne w kierunku stomatologii, jak i osoba bez odpowiednich kwalifikacji zawodowych. W drugim przypadku należy zarejestrować NZOZ, czyli Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Dokładne regulacje w tym zakresie możecie znaleźć w ustawie z dn. 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Decydując się na świadczenie usług dentystycznych należy wybrać PKD 8623.Z, które oznacza praktykę lekarską dentystyczną.

Warto pamiętać o tym, że praktyka dentystyczna nie ogranicza się wyłącznie do wypełniania dziur w zębach. Bardzo dużą popularnością cieszą się teraz też usługi ortodontyczne oraz medycyna estetyczna. Jeśli sami nie posiadamy odpowiednich uprawnień, najważniejsze w tej branży będzie jednak zatrudnienie specjalistycznego zespołu, który zapewni wysoką jakość świadczonych usług.

Jak znaleźć odpowiedni lokal?

Poszukując lokalu, w którym będzie można otworzyć gabinet dentystyczny, należy zwrócić uwagę na jego lokalizację oraz dostępność parkingu lub komunikacji miejskiej. Przede wszystkim jednak należy zadbać o to, aby spełnić wszystkie wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Dla tej branży zostały na przykład jasno określone zasady gospodarowania odpadami, które muszą być w specjalny sposób przechowywane i utylizowane.

Warto pamiętać też o tym, że gabinety stomatologiczne w ramach prywatnej praktyki lekarskiej i NZOZ nie mogą prowadzić działań reklamowych. Mogą one jedynie informować o zakresie działalności, cenach i ważnych dla pacjenta informacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here