Wszyscy doskonale wiemy, w jaki sposób działają tradycyjne sądy. Niewielu jednak wie, że w wielu przypadkach wcale nie musimy decydować się na tradycyjną drogę rozpatrywania sprawy. Od 2010 roku zostało wprowadzone coś takiego jak EPU, czyli elektroniczne postępowanie upominawcze. Czym więc jest e-sąd i czy warto z niego korzystać?

Pod sformułowaniem e sąd kryje się więc po prostu sąd rozpoznający sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Jest to bardzo wygodna droga na przykład na dochodzenie określonych roszczeń, która znacząco przyśpiesza możliwość uzyskania prawomocnego wyroku oraz odzyskania pieniędzy.

Dlaczego warto korzystać z e-sądu?

Podobnie, jak z innymi usługami dostępnymi w internecie jest to po prostu bardzo duża oszczędność czasu. Przeprowadzenie sprawy online niesie ze sobą też zdecydowanie mniejsze koszty. Podczas postępowania prowadzonego w sądzie online zapłacimy jedynie ¼ opłaty, która byłaby pobrana w przypadku tradycyjnego postępowania. Decydując się na EPU będziemy mieli pewność, że cała sprawa od złożenia pozwu, do wydania nakazu zapłaty będzie odbywać się w formie elektronicznej. Niezbędne będzie tylko założenie odpowiedniego konta oraz uzyskanie certyfikatu, który umożliwi podpisywanie pism elektronicznych.

W ramach elektronicznego postępowania upominawczego sąd zajmuje się sprawami o zapłatę należności. Możesz więc bez wychodzenia z domu dochodzić spełnienia roszczeń pieniędzy wynikających między innymi z niezapłaconych faktur, nieopłaconego czynszu na podstawie umowy wynajmu lub innych należności, które nie zostały uregulowane.

Jak wygląda postępowanie w e-sądzie?

Postępowanie zaczyna się od wniesienia pozwu w formie elektronicznej. Wszystkie kolejne kroki takie jak pisma procesowe, czy uzupełnienie dokumentów również wnosi się do postępowania w formie elektronicznej. Szykując pozew, należy wskazać strony sprawy, wartość przedmiotu sporu oraz dokładny opis okoliczności związanych z daną sprawą. Bardzo istotne jest też to, aby umieścić tam wszystkie niezbędne dowody. W przypadku, gdy nie pojawią się żadne wątpliwości dotyczące prowadzonej sprawy, sąd od razu wyda nakaz zapłaty, a gdy tylko zostanie on uprawomocniony, nadana zostanie klauzula wykonalności, na podstawie którego sprawę będzie można skierować do komornika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here