Chcąc zmienić naszą dietę na zdrowszą, powinniśmy ograniczyć ilość przetworzonych produktów, które na co dzień kupujemy. Powinniśmy też zadbać o to, aby nasz jadłospis był różnorodny. Czy wiecie, że między innymi mięso jest bardzo istotnym składnikiem diety człowieka? Decydując się na przygotowanie posiłków mamy do wyboru jego dwa rodzaje: białe oraz czerwone. Dziś podpowiem wam, w jaki sposób je odróżnić i w jakich ilościach powinniśmy je spożywać?

Zgodnie z rekomendacjami zawartymi w Kalendarzu Żywienia Dziecka, który jest sygnowany przez ekspertów Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” Instytut Matki i Dziecka oraz Stowarzyszenie Zdrowe Pokolenia – posiłki z dodatkiem mięsa mogą pojawiać się już w diecie najmłodszych od 5 miesiąca życia. Od tego momentu mięso powinno stanowić element naszej diety. Mięso znajduje się też w każdej z trzech Piramid Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych, starszych, młodzieży i dzieci. Ilość zalecanego spożycia mięsa będzie się jednak różnić w zależności od wieku.

Mięso białe i czerwone – czym się charakteryzują?

Do mięsa białego zaliczamy przede wszystkim drób. Będzie to więc mięso z indyka, kurczaka, kaczki, gęsi, czy przepiórki. Dlaczego warto sięgać po mięso białe? Przede wszystkim ze względu na mniejszą ilość cholesterolu, ponieważ ten rodzaj mięsa nie zawiera dużo tłuszczu. Mięso białe takie jak mięso z indyka jest też zdecydowanie zdrowsze od mięsa czerwonego przez to, że nie wymaga długiej obróbki termicznej. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat białego mięsa, zapraszam do przeczytania wpisu o zaletach spożywania mięsa z indyka.

Do mięsa czerwonego zaliczamy mięso, które pochodzi od zwierząt rzeźnych. Będzie to więc: wieprzowina, wołowina, cielęcina, baranina, jagnięcina, konina, czy dziczyzna. Mięso czerwone charakteryzuje się przede wszystkim wysoką zawartością żelaza hemowego.

Ile mięsa powinniśmy spożywać?

Ilość mięsa, które powinniśmy spożywać, będzie się różnić między innymi w zależności od wieku. Przykładowo dla dziecka, które jest na etapie rozszerzania diety, wystarczy 10 g mięsa dziennie. Dla dziecka w wieku 1 roku będzie to już 20 g mięsa. W przypadku osoby dorosłej w zależności od płci będzie to około 75-90 g. Mężczyźni powinni spożywać nieco większe porcje mięsa niż kobiety. Jeśli jednak nie masz w domu wagi, warto skorzystać z porady dietetyka i eksperta programu „Indyk z Europy – pod skrzydłami jakości” – Joanny Neuhoff-Murawskiej, która poleca, aby ilość mięsa odmierzać na wielkość własnej dłoni. Wielkość mięsa w porcji obiadowej powinna odpowiadać powierzchni śródręcza, ilość warzyw – całej dłoni, ryż/makaron/owoce – wielkości pięści, a tłuszcze wielkości opuszka palca.