Kiedy patrzymy na znajomych, którzy pracują, kiedy chcą i robią to z dowolnego miejsca na świecie, przestajemy cieszyć się stałą pracą na etacie. Te 8 godzin dziennie spędzane za biurkiem w korporacji mi też zaczęły ciążyć. Chcesz rzucić etat i zastanawiasz, się czy da się zarabiać na blogowaniu? 

Czy da się zarabiać na blogowaniu?

Pierwsze „profesjonalne” blogi w Internecie zaczynałam prowadzić jeszcze zanim było to modne. Sprawiało mi to przyjemność i bardzo cieszyłam się z każdego unikalnego użytkownika, który poświęcił swój czas na mój kawałek internetu. Do dziś pamiętam, jak bardzo zdziwiłam się, kiedy pierwsze firmy zaczęły proponować mi współprace. O zarobkach na blogach nic się wtedy nie mówiło, dlatego bardzo cieszyłam się z tego, że firmy zaczęły proponować mi bezpłatne produkty do testów. Za czasów szkolnych pozwalało mi to połączyć przyjemne z pożytecznym. Tych zapytań zaczęło pojawiać się tyle, że w pewnym momencie musiałam zacząć odmawiać. Bliska osoba doradziła mi, aby następnym razem, zamiast odmowy wysłać wycenę takiego wpisu. Chyba domyślacie się, jak bardzo się zdziwiłam jak firma się na to zgodziła? Dziś wygląda to jednak zupełnie inaczej. Większość firm wysyła konkretne zapytanie i prosi blogera o dostarczenie szybkiej wyceny.

Co zrobić, aby zarabiać na blogowaniu?

Przede wszystkim zacznij od założenia bloga. Jeśli oczywiście jeszcze do nie masz. Popracuj nad jego wyglądem, doborem kolorów oraz spójnością. Gdy strona będzie gotowa, skup się na przygotowywaniu wartościowych treści. Jeśli masz jakieś hobby i dobrze się na tym znasz, nie bój się przedstawiać się jako „ekspert”. Publikuj regularnie nowe wpisy. Dbaj o ciekawą treść i dobrej jakości zdjęcia. To też dobry moment, aby dowiedzieć się, czym jest to całe SEO. Gdy dowiesz się jakie czynniki wpływają na pozycjonowanie, zacznij wprowadzać je w życie. W ten oto sposób zbudujesz ładną bazę, która pozwoli Ci zyskać stałych czytelników.

Jeśli jednak nie masz pewności, czy dasz radę poradzić sobie z odpowiednim pozycjonowaniem swojego bloga, możesz też rozważyć zainwestowanie we współpracę ze specjalistami, którzy zadbają o widoczność Twojego bloga. Pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google ma bardzo duże znaczenie na możliwość pozyskiwania dobrych współprac. Nie tylko zwiększa ilość czytelników Twojego bloga, ale też może przyciągnąć nowych reklamodawców, którzy będą chcieli wyświetlać się w poście, który zajmuje najwyższą pozycję dla danej frazy.

Nie zapomnij o kontaktach. Rozmawiaj z innymi blogerami oraz ludźmi z branży. W ten sposób masz większą szansę, aby dowiedzieć się, które firmy poszukują obecnie blogerów do współpracy. Kontakty są niezwykle ważne!

Podsumowując

Mam nadzieję, że już wiesz, czy da się zarabiać na blogu. Blog może stać się dla Ciebie pracą na pełen etat. To idealna podstawa do tego, aby otworzyć własną firmę. Pamiętaj, każdy blog, niezależnie od wybranej tematyki ma szansę zarabiać! Jeśli uda Ci się zbudować fajne miejsce w sieci, do którego czytelnicy z chęcią będą wracać, bez problemu znajdziesz sposób na zarobek. Jest jednak jeden warunek. Musisz prowadzić bloga z pasją. Jeśli z góry zakładasz go tylko po to, aby z niego zarabiać, to nic ciekawego z tego nie wyjdzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here