Ciąża to czas, który nowe mamy poświęcają na przygotowanie się do pojawienia się dziecka w domu. To kilka miesięcy, w których na spokojnie możemy skompletować wszystkie najważniejsze rzeczy, które pomogą nam w pierwszych tygodniach opieki nad dzieckiem. Wyprawka dla niemowlaka powinna być odpowiednio przemyślana i zaplanowana, dlatego warto zacząć pracować nad nią odpowiednio wcześniej. 

Zanim przejdziemy do najprzyjemniejszej części przygotowywania wyprawki, czyli zakupów, warto odpowiednio się do nich przygotować. Kompletowanie rzeczy dla dziecka najlepiej zaplanować w okolicach 6-8 miesiąca ciąży. Do tego momentu można zastanowić się ile zabawek, akcesoriów, ubranek oraz pościeli może być nam potrzebne. Dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z ofertą różnych sklepów, aby ostatecznie wyprawka dziecięca szybko została skompletowana.

Postaw na jakość materiałów

Planując wyprawkę dla noworodka, warto zastanowić się też nad tym, jakie podręczne rzeczy warto zabrać ze sobą do szpitala. To odpowiedni moment, aby poradzić się osób, które miały już okazję przetestować, co w szpitalu może realnie się przydać. Takie informacje znajdziesz też na wielu parentingowych blogach.

Planując zakupy ubranek oraz materiałowych dodatków, z którymi skóra dziecka będzie miała kontakt, warto pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień. Dlatego też powinniśmy decydować się na zakup ubrań lepszej jakości, które będą wykonane z dobrych materiałów, które nie będą krępować ruchów niemowlaka, ale i zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Tymi wytycznymi warto kierować się również, wybierając pościel czy kocyk dla dziecka.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla dziecka?

Na pierwsze dni dziecka w domu przygotuj dużą paczkę pieluszek jednorazowych oraz kilka pieluszek tetrowych. Z ubranek warto mieć pod ręką około 7 sztuk bawełnianych śpioszków, 7 sztuk bawełnianych body z długim lub krótkim rękawem, około 3 par bawełnianych skarpetek bez ściągaczy oraz 2 cienkie bawełniane czapeczki. Dodatkowo w szafie dla niemowlaka powinny znaleźć się też po 2-3 sweterki oraz spodenki. W zależności od pory roku konieczne mogą być również ubranka zimowe takie jak grubsza czapeczka, kombinezon, czy odpowiednie rękawiczki.

Jeśli rodzice chcą, aby dziecko od pierwszych dni miało już też swoje zabawki, można zastanowić się nad zakupem maskotek, lub zabawek dedykowanych dla niemowlaków. Dobrze sprawdzają się też grzechotki dla dzieci, które będą mogły w wygodny sposób chwycić. Warto jednak sprawdzać opis takich produktów, aby upewnić się, z jakich materiałów zostały wykonane, oraz dla dziecka, w jakim wieku będą odpowiednie.