Jesteś właśnie na etapie planowania swojej nowej kuchni? Zanim zaczniesz ją urządzać, koniecznie powinieneś przemyśleć kilka najważniejszych spraw. Zaliczają się do nich między innymi funkcjonalność, praktyczność oraz wygląd. O czym warto pamiętać?

Decydując się na planowanie kuchni, zawsze warto rozejrzeć się po ciekawych i inspirujących propozycjach. Można znaleźć je na przykład w pismach wnętrzarskich, na wystawach sklepowych, czy na pintereście. Warto też porozmawiać ze znajomymi i rodziną. Zapytać, jakie rozwiązania u siebie zastosowali i które z nich realnie miały sens.

Urządzanie kuchni z jadalnią

Przede wszystkim zastanów się nad tym, jaki styl wykończenia wnętrz podoba Ci się najbardziej. Zbierz też wszystkie wymiary, aby określić, na jak dużą kuchnię możesz sobie pozwolić. Jak będziesz mieć już wstępny pomysł, jak chcesz, żeby wyglądała Twoja kuchnia, to będzie to dobry moment, aby zabrać się za projektowanie. Jeśli Twoje pomieszczenie jest bardzo niewymiarowe, albo wyjątkowo małe, możesz zastanowić się nad skorzystaniem z usług projektanta, który pomoże Ci dobrać najlepsze rozwiązania.

Kuchnia i jadalnia – o czym warto pamiętać?

Planując kuchnię, musisz pamiętać o kilku rzeczach, które będą miały później duży wpływ na funkcjonowanie. Duże znaczenie przy planowaniu mają takie rzeczy jak: umiejscowienie okien, rozkład gniazdek oraz przyłącza wody i gazu. Duże znaczenie w planowaniu kuchni i jadalni będzie też miało to, czy zdecydujesz się na AGD wolnostojące, czy do zabudowy. Warto pamiętać o takich zasadach, jak: szerokość blatu między lodówką, a umywalką to zazwyczaj minimum 40 cm, blat pomiędzy zlewem, a płytą grzewczą powinien mieć natomiast minimum 80 cm.

Przy tym wszystkim bardzo duże znaczenie będzie miało też to, aby w kuchni znaleźć wygodne miejsce na zorganizowanie jadalni. To bardzo ważne miejsce w życiu każdej rodziny. Warto zaplanować odpowiednie miejsce, w którym cała rodzina będzie mogła na chwilę oderwać się od codziennego pośpiechu i obowiązków i spędzić ze sobą chwilę na rozmowach. W tym miejscu warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, które znajdzie się nad stołem.

W zależności od ilości miejsca w pomieszczeniu możecie zdecydować się na duży stół do kuchni, przy którym bez problemu zmieści się cała rodzina i zapraszani goście. Jeśli jednak nie masz zbyt dużo miejsca, lub zazwyczaj jadasz tylko z partnerem lub dwójką gości, możesz pomyśleć o małym stole do kuchni, który również bardzo fajnie się sprawdzi. Kompaktowe rozmiary stołów zmieszczą się w każdym miejscu. Można je też ustawić na granicy kuchni oraz salonu.