W sypialni spędzamy sporą część naszego życia. To pomieszczenie, które powinno być odpowiednio zaprojektowane, by pozwolić nam odpowiednio odpoczywać. W takim przypadku każdy najmniejszy element taki jak: kolor ścian, dobór zasłon, oświetlenia, czy dodatków, będzie miał znaczenie.

Chciałabym podpowiedzieć Wam, jak odpowiednio zaplanować swoją sypialnię, aby z przyjemnością spędzać w niej wieczory oraz noce.

Planowanie sypialni, w której da się odpocząć

Najważniejszym elementem sypialni jest oczywiście odpowiednie łóżko. Warto wybrać takie, które będzie odpowiednio duże, aby wygodnie zmieściły się na nim dwie osoby. Choć za standardowy rozmiar wciąż uważa się łóżko o szerokości 140 cm, to jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala, warto zdecydować się na większy rozmiar. Przy wybieraniu łóżka warto dokładnie zastanowić się nad tym, jaki materac wybrać. Ciężko udzielić tu uniwersalnej porady, ponieważ każdy ma inne potrzeby i woli inne warunki do spania. Poziom twardości, dopasowania lub dostosowywania się do pozycji powinien być wybrany indywidualnie.

Jeśli w sypialni musi zmieścić się też szafa, zdecydowanie polecam wybór mebli, które będą zamknięte. Dzięki temu w pomieszczeniu nie będzie zbierać się tyle kurzu. Dodatkowo nie będziemy mieli też dodatkowych elementów, które mogą nas denerwować, czy rozpraszać. Mowa oczywiście o bałaganie, który w otwartych szafkach byłby od razu widoczny.

Dobór odpowiednich dodatków do sypialni

Ważną rolę w sypialni odgrywają też odpowiednie dodatki. Mowa tu na przykład o zasłonach, których kolor oraz poziom zaciemnienia może wpływać na nasz nastrój, oraz jakość snu. Ja staram się wybierać zasłony, które nie przepuszczają słońca. Z dodatków warto wybrać też fajne oświetlenie, które wieczorem pozwoli na spokojnie przeczytać książkę, ale w razie potrzeby będzie mogło zostać też przyciemnione, aby nie męczyć wzroku przed snem.

Z dekoracji warto pomyśleć też o zakupie czegoś na ściany. Odpowiednio dobrany plakat do sypialni może przywoływać miłe wspomnienia i uspokajać nas przed snem. Plakaty można dobierać odpowiednio do aranżacji oraz kolorystyki wnętrza. Lepiej jednak nie decydować się na ostre i mocne kolory, które nie koniecznie wiążą się ze spokojem i odpoczynkiem. Fajnie sprawdzają się na przykład plakaty: czarno-białe, z motywem roślinnym lub z motywem astronomicznym.