Oszczędzanie na oświetleniu nie tylko pozytywnie wpłynie na nasz budżet, ale też doda małą cegiełkę do dbania o środowisko. Niestety energia pozyskiwana z tradycyjnych źródeł wpływa na nie negatywnie. Dlatego, jeśli możemy osiągnąć dwie korzyści, warto wprowadzić kilka drobnych zmian, które pozwolą ograniczyć ilość zużywanej energii elektrycznej. 

Latem praktycznie nie korzystamy z oświetlenia. Od rana do wieczora dom oświetla światło słoneczne. Niestety jednak zbliża się jesienno-zimowy okres, podczas którego w naszych domach coraz częściej będzie ciemno. To przekłada się na konieczność wykorzystywania dodatkowego oświetlenia. Jak więc możemy oszczędzać na oświetleniu? Poniżej zebrałam dla Was kilka sprawdzonych porad.

Jak szybko zaoszczędzić na oświetleniu?

Najszybszą metodą będzie oczywiście wymiana tradycyjnych żarówek na świetlówki, co pozwoli zaoszczędzić na energii nawet do 80%. Ozdobne elementy oświetlenia możemy zamienić na LEDy lub inne energooszczędne rozwiązania. Tego typu zmiany w pierwszej kolejności powinniśmy wykonać w miejscach, w których spędzamy najwięcej czasu. Będzie to z pewnością salon, kuchnia oraz miejsce, w którym pracujemy.

Kolejną metodą na łatwe zmniejszenie zużycia energii na oświetlenie może być też próba lepszego wykorzystywania światła zza okna, które możemy wpuścić do domu, na przykład nie zasłaniając okien gęstymi firankami, albo ciemnymi zasłonami. To rozwiązanie lepiej sprawdzi się jednak w jasnych pomieszczeniach, gdzie światło naturalne dodatkowo rozjaśni wnętrze.

Jak jeszcze można zaoszczędzić na oświetleniu?

Jako kolejny krok powinniśmy rozważyć wymianę oświetlenia, które nie pozwala na zastosowanie energooszczędnych świetlówek. W tym celu warto zastanowić się nad zakupem odpowiednich opraw. Przykłady ciekawych rozwiązań możecie znaleźć na stronie nowaled.pl. Wiele nowoczesnych opraw posiada rozwiązania, które pozwalają na przykład na zdalne sterowanie światłem. Dzięki temu w dowolnym momencie na przykład na smartfonie będziemy mogli upewnić się, że na pewno zgasiliśmy światło.

Smart oświetlenie można też ustawić tak, by samo włączało się i wyłączało o odpowiednich porach. Dzięki temu nie będziemy musieli o nim pamiętać. Dodatkowo w wielu miejscach możemy zastosować też światło na czujkę ruchu, które będzie włączać się wyłącznie wtedy, gdy wyczuje, że wchodzimy do pomieszczenia. To dobre rozwiązanie do mniej uczęszczanych pomieszczeń takich jak na przykład pralnia, spiżarnia, czy garaż.

Niektóre oprawy i żarówki posiadają też możliwość sterowania natężeniem światła. To rozwiązanie też może okazać się bardzo przydatne. Dzięki niemu będziemy mogli dopasować jasność do czynności, które aktualnie wykonujemy.