Niestety nie wszyscy mają takie szczęście, aby na co dzień cieszyć się szczęśliwą rodziną. Coraz częściej słyszy się o toksycznych relacjach, które mają bardzo poważny wpływ na osobę, która musi się z nimi mierzyć. Mowa to chociażby o braku umiejętności stawiania granic, czy zrozumienia, że nie zawsze jest się winnym. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?

Poradzenie sobie z toksycznymi relacjami w rodzinie potrafi być bardzo trudne. Bardzo często jedynym rozwiązaniem okazuje się bardzo mocne odcięcie kontaktów z rodziną oraz skorzystanie z pomocy terapii, która pozwala ustawić wartości oraz relacje na nowo.

Po czym poznać toksyczne relacje?

Jeśli widzisz, że relacje z Twoją rodziną mają bardzo negatywny wpływ na Twoje decyzje, samopoczucie, czy inne aspekty życia, to moment aby na spokojnie zidentyfikować pojawiające się problemy. Problemy z relacjami z rodziną zazwyczaj pojawiają się w tych miejscach, gdzie rodzice lub inny bliscy mają problem z alkoholizmem, narkomanią, czy problemami psychicznymi. Nie są to jednak jedyne wyznaczniki. Zdarza się, że rodziny potrafią budować idealny wizerunek szczęśliwej rodziny, który nie odzwierciedla tego, co dzieje się na co dzień w domu.

Do toksycznych relacji zalicza się również sytuacje, w których młoda osoba musi pełnić rolę opiekuna dla młodszego rodzeństwa. To też miejsca, w których nie rozmawia się o emocjach, ani trudnych rzeczach. Jeśli każdy problem staje się tematem tabu, warto zastanowić się nad rodzajem relacji, które łączą rodzinę. Nie właściwe są również sytuacje, w których jeden z rodziców stara się namawiać dziecko przeciwko drugiemu. Złą relacją jest również sytuacja, w której to rodzic staje w centrum uwagi, a potrzeby dziecka uznaje się za nieistotne.

Warto pamiętać o tym, że toksyczne relacje to nie tylko przemoc fizyczna. Zaliczamy do niej również przemoc słowną, fizyczną, seksualną, czy niewerbalną.

Jak radzić sobie w takich przypadkach?

Przede wszystkim pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinien być kontakt ze specjalistą, który po rozmowie pomoże nam poradzić sobie z problemami. Mowa tu chociażby o depresji, czy innych chorobach, które mogły pojawić się przez trudne relacje w domu. Jeśli podczas psychoterapii okaże się, że rodzina nie chce współpracować, a sytuacja nie poprawia się, niezbędne może okazać się całkowite zerwanie kontaktu.

W tym przypadku warto też zastanowić się nad odpowiednim zabezpieczeniem w formie prawnej. Mowa tu nie tylko o kwestii ewentualnych alimentów, czy prób pozyskania finansów od osoby, która chce odciąć się od swojej rodziny. Prawnicy specjalizujący się w sprawach rodzinnych pomogą w kwestiach rozwodu, podziału majątku, alimentów czy ustalenia kwestii opieki nad dzieckiem. O kwestiach prawnych związanych z rodziną możecie więcej dowiedzieć się w tym miejscu: https://www.rozwodznia.pl/sprawy-rodzinne/. To bardzo istotne, aby wiedzieć w jaki sposób można przygotować się na trudne kroki.