Kiedy chcemy stworzyć rodzinne archiwum i uwiecznić niezapomniane chwile, najczęściej robimy zdjęcia. Dużo osób trzyma je w swoich smartfonach, ale jest to błąd, ponieważ pamięć telefonu może ulec uszkodzeniu, a wtedy cenne fotografie znikną na zawsze. Dlatego warto posiadać nie tylko cyfrową formę fotografii, ale także jej papierowy odpowiednik. Albumy wypełnione zdjęciami to nie tylko świetny sposób na dzielenie się swoimi wspomnieniami z rodziną, ale także to idealne rozwiązanie, kiedy chcemy pozostawić zapis najważniejszych chwil potomnym.

Album fotograficzny to produkt przeznaczony do przechowywania najważniejszych zdjęć. To nie tylko książka gromadząca kurz na półce, ale magazyn rodzinnej historii. Zbieranie zdjęć to czasochłonny, ale też ciekawy proces, który może być świetną rozrywką dla wszystkich domowników. Oczywiście albumy fotograficzne różnią się wieloma aspektami, a wybór konkretnego modelu to kwestia gustu. Jednak wszystkie produkty mają swoje własne cechy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie.

Fotoalbumy przede wszystkim różnią się sposobem dołączania zdjęć do stron. Od tego zależy bezpieczeństwo fotografii i łatwość użytkowania danego produktu.

Albumy kieszeniowe.

To najpopularniejsze modele. Do stron przymocowane są kieszenie, w których umieszcza się zdjęcia.

Plusy takiego rozwiązania to:

 • łatwość użycia;
 • foliowe kieszonki zapewniają dodatkową ochronę dla zdjęć

Jest też kilka wad.

 • Albumy posiadają limitowane zestawy rozmiarów kieszonek: 9×13, 10×15, 13×18, 15×20 cm W przypadku zdjęć w różnych formatach będziesz musiał zakupić kilka albumów.
 • W przypadku niższej jakości produktów, PVC z którego wykonane są kieszenie, może z czasem tworzyć plamy na zdjęciach.

Albumy magnetyczne.

Charakteryzują się niską ceną, dobrym wyglądem i wygodnym systemem mocowania. Strony albumu posiadają folię z samoprzylepną powierzchnią, pod którą umieszczane są fotografie.

Plusy:

 • Na jednym arkuszu można umieścić kilka zdjęć, ich ilość zależy od rozmiaru strony.
 • Zdjęcia można dowolnie zamieniać lub usuwać z albumu.

Minusy:

 • Nie zaleca się stosowania w albumach elementów dekoracyjnych, zwiększą one prawdopodobieństwo wypadania zdjęć;
 • Folia nie zawsze leży płasko na zdjęciu, może się nieestetycznie fałdować.
 • Klejąca powierzchnia arkuszy z czasem żółknie, pozostawiając plamy na zdjęciach.

Albumy na zdjęcia wklejane.

To najstarsza wersja albumów na zdjęcia, która cieszy się popularnością do dziś. Obrazki są przyklejane do stron za pomocą specjalnych narożników, taśmy dwustronnej lub kleju. Pomiędzy arkuszami umieszczone są wkładki ochronne zapobiegające stykaniu się zdjęć i ich deformacji.

Plusy:

 • Albumy mają estetyczny wygląd.
 • Na kartkach papieru można umieszczać napisy oraz różne elementy dekoracyjne.
 • Producenci oferują szeroką gamę stylów stron.
 • Możesz wkleić na stronę kilka zdjęć w różnych formatach.

Album posiada też wady. 

 • Aby taki album wyglądał pięknie i nie był „pusty”, trzeba będzie poświęcić dużo czasu na projektowanie. Oczywiście można to zamienić w plus, zabierając się za pracę z całą rodziną.
 • Niestety w tego rodzaju albumach trudno jest wymieniać zdjęcia

Kupując album na zdjęcia, musisz także zastanowić się, do jakich fotek będzie on używany. Albumy wykonane w orientacji pionowej doskonale nadają się do zdjęć ślubnych, dyplomowych lub portretowych. Oczywiście format powinien być dobierany zgodnie z deklarowanym rozmiarem zdjęć. Natomiast fotografie krajobrazowe najczęściej umieszczane są w albumach wykonanych w orientacji poziomej. Stare zdjęcia o niskiej rozdzielczości lub tzw. instafoty, czyli fotki kwadratowe najlepiej umieścić właśnie w kwadratowych albumach. Do zdjęć wykonanych na specjalne okazje często wybierane są produkty o małej liczbie stron, z ozdobnymi okładkami. Natomiast jeśli chcemy traktować fotoalbum, jako archiwum rodzinne lepiej wybrać grube albumy lub produkty z arkuszami w formacie A3.

Album ze zdjęciami może stać się oryginalnym upominkiem lub  świetnym sposobem na uwiecznienie historii rodziny. Kupując taki produkt, możesz oprzeć się na powyższych wskazówkach. W ten sposób wybierzesz album na zdjęcia, który w pełni spełni Twoje oczekiwania.