Jak krok po kroku zaprojektować i urządzić wnętrze salonu? W nowym artykule podaję praktyczne wskazówki, inspiracje i sposoby na oryginalną aranżację. Poradnik przygotowałam w konsultacji z architektem wnętrz.
Inne zasady projektowania i aranżacji będą miały zastosowanie w salonach w bloku, a inne w przestronnym domu jednorodzinnym. Istnieje jednak kilka uniwersalnych elementów, które będą aktualne w obu przypadkach, a aranżacja będzie poprawna pod względem projektowym.
Projekt wnętrza salonu – wskazówki architekta
W pierwszej kolejności musimy ustalić, jakie podstawowe funkcje ma pełnić nasz salon. Pokój ten jest wyjątkowy, bo poza funkcją rozrywkową, może pełnić rolę sypialni, pokoju gościnnego, domowego biura lub jadalni. Jak zaprojektować salon, żeby był nie tylko ładny, ale i funkcjonalny? Zobaczcie wskazówki, które otrzymałam w rozmowie z projektantką wnętrz.
-
Ustal wymiary i gabaryty salonu, czyli podstawa dobrego projektu wnętrza
Powierzchnia salonu nie powinna być mniejsza niż 25 m2. Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami większych domów, na to pomieszczenie możecie przeznaczyć nawet 35 m2. Pamiętajcie jednak, że metraż salonu musi być dostosowany do pozostałych pomieszczeń. Należy też ustalić, jaka ma być wysokość pokoju dziennego. I tutaj zasada jest jedna: im większe pomieszczenie, tym powinno być wyższe. Cudownie wyglądają salony z podwyższeniem o drugą kondygnację w formie antresoli, na której można zaaranżować miejsce do spania lub pracy. Jeśli jesteście na etapie projektowym, starajcie się również tak ustalić kształt salonu, aby był zwarty (np. plan kwadratu lub prostokąta) – będzie wtedy łatwiejszy w aranżacji.
-
Połączenie salonu z kuchnią przy projektowaniu
Idealnie, gdy salon znajduje się w samym centrum domu – należy tutaj jednak uważać, by nie przebiegała przez niego komunikacja do innych pomieszczeń. Jeśli kuchnia ma być otwarta na salon, starajcie się zapewnić obu miejscom bezpośredni dostęp. Pamiętajcie również o dobrym rozplanowaniu źródeł naturalnego oświetlenia – od tego w dużej mierze zależy dobra aranżacja. A światło nie tylko powiększa wnętrza, ale także może pełnić rolę dzielenia salonu na kilka stref Bardzo ważne jest również planowanie wszelkich otworów na ścianach salonu: drzwi, okien, wyjść na taras. Od tego bowiem uzależniona będzie cała aranżacja i ustawność pomieszczenia. Wyjście na taras nie powinno biec poprzez środek żadnej strefy. Ciekawym zabiegiem jest wykorzystanie naturalnego światła do podziału stref, poprzez umieszczenie drzwi tarasowych np. pomiędzy częścią wypoczynkową a jadalnianą. Pamiętajmy również, że widok na ogród czy balkon nie powinien być przysłaniany przez wyposażenie (sofy czy stół). Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawać się większe.
-
Wykończenie salonu: podłogi i ściany
Salon jest miejscem użytkowanym najczęściej przez wszystkich domowników. Lepiej więc zrezygnować z kładzenia w nim wykładziny, którą ciężko utrzymać. W salonie pięknie będą prezentować się podłogi drewniane lub drewnopodobne (panele, parkiety, deski). Wybierając podłogę kieruj się jej poziomem utwardzenia. Do najlepszych należą podłogi bukowe, dębowe i jesionowe. Podłogi z sosny lub świerku są mniej wytrzymałe ze względu na to, że są miękkie. Do salonu możesz też położyć płytki ceramiczne albo kamienne, o ciekawym designie (z marmuru, gresu czy granitu). Jednak są to materiały chłodne, nie tylko fizycznie, ale i wizualnie, więc zastanów się, w jakim stopniu zależy Ci na przytulnej aranżacji.
-
Wykończenie ścian i kolory w salonie
Faktura i kolor ścian powinny być dobrane dopiero po zaplanowaniu konkretnego rodzaju podłogi i jej ubarwienia. Do wyboru są np. ściany gładkie, fakturowane albo wzorzyste, a ciekawe efekty dadzą m.in. tynki strukturalne czy różnego rodzaju szablony. Dobierając kolor pamiętaj, że barwy mają ogromny wpływ na całą aranżację i optyczną przestronność wnętrza. Jeśli posiadasz salon długi i wąski, pomaluj ścianę na wprost od wejścia na ciemniejszy odcień. Gdy salon jest niski, możesz wykonać np. pionowe pasy, który wydłużą optycznie ściany.
Nie zamykaj się tylko w obrębie farb, tapet czy tynków. Obecnie bardzo modne są ścienne kamienie dekoracyjne, panele drewniane lub szklane, a także wszelkiego rodzaju okładziny. Mi szczególnie podoba się cegła na jednej ze ścian – i nie musi to być prawdziwa cegła, ale jej imitacja.
Jak urządzić salon? Zasady dobrej aranżacji
Najważniejszy w salonie jest kącik wypoczynkowy. Musi znaleźć się kanapa lub narożnik oraz stolik kawowy. Jeśli zależy nam na większej powierzchni do wspólnego spędzania czasu, zdecydujmy się na rogówkę zamiast sofy. Pomiędzy wypoczynkiem a stolikiem kawowym należy zachować ok. 50 cm.
Jeśli w salonie ma znaleźć się jadalnia, musimy obliczyć, ile miejsca zajmie stół. Na każdą osobę potrzebujemy ok. 60 cm szerokości i 30 cm głębokości. Jeśli nie macie zbyt wiele miejsca na jadalnię, dobrze jest wybrać stół prostokątny, zamiast np. okrągłego. Warto pomyśleć też o stołach rozsuwanych na specjalne okazje.
W salonie ogromną rolę gra oświetlenie. Z jego pomocą możemy sprawdzić, że aranżacja będzie spójna, zachowując podziały funkcjonalne na poszczególne strefy. Przykładowo nad stołem można zastosować oświetlenie górne, a w miejscu rozrywki punktowe przy telewizorze i wypoczynku – uzyskamy efekt „odrębności”.
Inspiracje: aranżacja salonu w różnych stylach
Poniżej przygotowałam dla Ciebie kilka propozycji aranżacji salonu. Wizualizacje są wykonane przez Dorotę Bykowską (architekta wnętrz), z której pomocą merytoryczną powstał niniejszy artykuł. Pani Dorota na swojej stronie posiada kilkadziesiąt projektów salonów wykonanych w Bydgoszczy – KLIKNIJ. Na blogu natomiast znajdziecie wiele ciekawych poradników, inspiracji i relacje z targów wnętrzarskich – to świetna inspiracja! A tymczasem zobaczcie przykłady oryginalnych i dobrze zaprojektowanych salonów. 😊
Bardzo przydatne porady. Myślę, że warto najpierw zrobić taki plan i przemyśleć go, a dopiero później przejść do realizacji.
Niby oczywiste a jednak! Punkt pierwszy jak najbardziej do rozważenia! Pamiętam jak urządzaliśmy mieszkanie… meble w sklepie zawsze wydają się mniejsze! A w domu… 😀 Trzeba dokładnie pomierzyć! 😀
Oj zdecydowanie! Ja kiedyś wracałam oddawać komody do sklepu 😀
Salon kiedyś to była fukcja reprezentacyjna, pomieszcze nie do przyjmowania gości. Teraz ludzie zwykli salonem nazywać klitki o powierzchni 15m2.
Najgorsze co można zrobić to salon z aneksem kuchennym- też popełniłam ten błąd. W przypadku przyrządzania niektórych potraw jest to dość kłopotliwe i niestety, ale sprzątać trzeba na okrągło.
Oj to prawda, my w domu też mamy to połączone, ale w kuchni na szczęście są 2 okna, które podczas gotowania można otworzyć. W mieszkaniach jednak zazwyczaj jest z tym znacznie większy problem. 🙂
Kiedyś jak będę miała już swój własny dom i salon na pewno powrócę do twoich rad, bo są świetne 🙂
Salon to najwazniejsze pomieszczenie w domu zaraz po kuchni i warto dobrze go rozplanować. U mnie salon pełni także funkcje pokoju zabaw dla córki
Jakie piękne aranżacje wnętrz 🙂
Zakochałam się w tych salonach. Wszystko jest w nich idealne
ja mam panele drewnane i drewnopodobne. świetnie to wyglada. cenne rady!