Home Foto Kiedy używać obiektyw szerokokątny?

Kiedy używać obiektyw szerokokątny?

1
9
Kiedy używać obiektyw szerokokątny

Gdy zaczynamy rozglądać się za obiektywami innymi niż te dołączone do naszego aparatu(Kit) to znak, że fotografia zaczynam sprawiać nam przyjemność. Powoli zyskujemy też świadomość, że jesteśmy w stanie osiągnąć efekty ciekawsze niż zapewniają zwykłe kitowe obiektywy. Pojawia się pytanie: jaki obiektyw będzie nam potrzebny aby otrzymać zaplanowane ujęcie? Znamy hasło „obiektyw szerokokątny” ale jeszcze nie do końca wiemy do czego on służy. 

Kiedy używać obiektyw szerokokątny? 

Zwykły szerokokątny obiektyw cechuje się zakresem ogniskowych od około 24 do 35 mm. Jego kąt widzenia pozwala więc na objęcie dość sporego wycinka oglądanej przez nas scenerii. W sprzedaży dostępne są też obiektywy super szerokokątne, czyli takie o zakresie ogniskowych od 12 do 24 mm. Jednak po taki rodzaj obiektywu zazwyczaj sięga się w sytuacji gdy wykonujemy zdjęcia aparatem o matrycy mniejszej niż pełnoklatkowa. Najpopularniejszym rodzajem zdjęć wykonywanych za pomocą tych obiektywów są te krajobrazowe i architekty.

Szczególny rodzaj obiektywów szerokokątnych to tak zwane obiektywy typu „rybie oko”. Ten rodzaj obiektywu oferuje bardzo szerokie, wręcz nienaturalne kąty widzenia. Czym charakteryzują się zdjęcia wykonane takim obiektywem? Powstaje na nich efekt zakrzywienia linii. Kiedy sięga się po taki obiektyw? Podczas fotografowania imprez masowych, zawodów sportowych lub przy fotografowaniu wysokich budynków, tak aby pokazać je w całości.

Kiedy używać obiektyw szerokokątny

Fotograf decyduje się na użycie takiego obiektywu gdy chce osiągnąć efekty specjalne. Nie warto jednak używać ich zbyt często bo ten rodzaj zdjęć dość szybko się nudzi.

Przykłady użycia obiektywu szerokokątnego

Fotografia architektury i krajobrazu

Kiedy używać obiektyw szerokokątny

Świetnie sprawdzi się przy pokazywaniu różnych obiektów w kontekście ich otoczenia.

Kiedy używać obiektyw szerokokątny

Pozwoli osiągnąć ciekawe efekty przy fotografii sportowej. Dzięki niemu pokażemy to o czym większość fotografów zwyczajnie zapomina.

Kiedy używać obiektyw szerokokątny

Jeśli poszukujemy typowego obiektywu szerokokątnego, warto rozejrzeć się za takim o zmiennej ogniskowej, który przy okazji posłuży nam przy wykonywaniu innych zdjęć. Nie chce wskazywać konkretnych modeli, bo każdy z nas ma dla obiektywu lekko inne zastosowania. Mogę podpowiedzieć tylko tyle, że ja wybrałabym taki o zakresie od 24 do 70 mm (mam aparat z pełną klatką).

Mam nadzieje, że wiecie już kiedy używać obiektyw szerokokątny. Jeśli zrobicie takie zdjęcia, pochwalcie się koniecznie komentarzu!

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here