Jak zorganizować ślub kościelny?

Ślub w kościele to piękna uroczystość, mimo to coraz częściej pary z niego rezygnują. Na ślub kościelny zazwyczaj nalegają rodziny, jednak to młoda para zostaje ze wszystkimi formalnościami na głowie, a takich jest nie mało. Jak załatwić ślub kościelny?

Przede wszystkim w kancelarii parafialnej z prośbą o udzielenie ślubu i zarezerwowanie terminu należy pojawić się co najmniej trzy miesiące przed planowanym terminem. Często termin ten wydłuża się nawet do roku w przypadku obleganych Warszawskich kościołów. Znacznie łatwiej będzie zorganizować ślub w kościele przyległym do miejsca zamieszkania Pana Młodego lub Pani Młodej. Do tego niezbędne będzie przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów.

Kto może zawrzeć ślub kościelny?

Na wstępie warto mieć też świadomość, że nie każdy może zostać dopuszczony do ślubu kościelnego. Przyszła para młoda musi spełnić pewne warunki: posiadanie sakramentu chrztu i bierzmowania, uczestnictwo w spotkaniach poradni rodzinnej, ukończony kurs przedmałżeński lub deklaracja o jego ukończeniu przed ceremonią. Niezbędne będzie też ukończenie 18 lat. Oczywiście od wszystkich tych wymagań mogą pojawić się odstępstwa, a często posiadanie bierzmowania nie jest już warunkiem koniecznym. Wszystko jednak będzie zależało od zwyczajów i wymagań panujących w danej parafii.

Niezbędne dokumenty

Zanim zaczniemy załatwiać wszystkie formalności związane ze ślubem, powinniśmy przygotować niezbędne dokumenty. Są to: dowód osobisty, świadectwo chrztu, świadectwo bierzmowania, zaświadczenie o uczestniczeniu w naukach przedmałżeńskich oraz spotkaniach w poradni rodzinnej.

Jeśli decydujecie się na ślub konkordatowy, to dodatkowo będziecie musieli dostarczyć zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego.

Czym jest ślub konkordatowy?

Jest to zawarcie związku małżeńskiego w kościele, niosące ze sobą skutki cywilnoprawne. Oznacza to, że biorąc ślub kościelny, jednocześnie bierzemy ślub cywilny. Nie ma jednak konieczności zawierania tego rodzaju ślubu. W dodatku często pary decydujące się na ślub kościelny, cywilny mają już za sobą.

Ile kosztuje ślub kościelny?

To jedno z tych trudnych pytań, na które nikt nie chce odpowiedzieć. Podobno nie istnieją oficjalne cenniki, a pary powinny zapłacić „co łaska”. Jednak coraz częściej spotykam się w rozmowach z parami młodymi, że cennik ten zaczyna się od 700zł w mniejszych parafiach do nawet 1 500zł. Cena ta nie zawiera oczywiście dekoracji kościoła, organisty czy innych zachcianek. Wszystko zależy od proboszcza w danej parafii.

 

O kwestii dekoracji kościoła na ślub wspomnę Wam w oddzielnym wpisie. Pamiętajcie, że ślub bierzecie dla siebie, a nie dla rodziny. Więc to Wy musicie chcieć przejść przez te wszystkie formalności! Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here