Home News #2 Jakie pytania padają najczęściej na rozmowie kwalifikacyjnej?

#2 Jakie pytania padają najczęściej na rozmowie kwalifikacyjnej?

0
5
Czy warto iść na studia?

Skoro tu jesteś to najprawdopodobniej zastanawiasz się właśnie nad zmianą pracy. Najczęstszą przyczyną, dla której rekruterzy odrzucają kandydatów jest brak umiejętności odpowiadania na najłatwiejsze pytania. Mam nadzieję, że zapoznaliście się już z pierwszą częścią: Jakie pytania padają najczęściej na rozmowie rekrutacyjnej? Jeśli tak, możemy przejść do następnych.

Mam nadzieję, że wspólnie udało nam się opracować już odpowiedzi na kilka pozornie prostych pytań, które padają podczas rozmów o pracę. Dziś zajmiemy się pracą nad kolejnymi pytaniami, które mogą przybliżyć Cię do otrzymania wymarzonej posady.

Jaka jest Twoja wymarzona praca?

To proste pytanie pozwala przekonać się osobie prowadzącej rozmowę czy na pewno jesteś odpowiednim kandydatem na to miejsce. Opowiadając co lubisz w swojej pracy i co chciałbyś robić, dajesz jasną odpowiedź czy stanowisko, na które składałeś CV to właśnie miejsce, które sprawi, że będziesz zaangażowany. Jeśli rekrutujesz na stanowisko asystentki ds. księgowości i odpowiesz, że nie cierpisz pracy z papierami to dajesz jasny sygnał, że to miejsce nie jest dla Ciebie. Jeśli rekrutując do marketingu powiesz, że nie chcesz utrzymywać kontaktów z innymi ludźmi i nie cierpisz pracy kreatywnej to jak masz potem dobrze sprawdzać się na tym miejscu? Prawda jest taka, że niewiele osób potrafi wprost powiedzieć co sprawia im przyjemność. Zastanów się dobrze co lubisz robić w swojej obecnej pracy i upewnij się, że nowe stanowisko Ci na to pozwoli. Jeśli tak jest, to to pytanie nie sprawi Ci najmniejszego problemu.

Co chcesz robić za kilka lat?

Koleżanka, która prowadzi rekrutacje w dość dużej korporacji powiedziała mi, że nie zdarzyło jej się jeszcze, aby kandydat dobrze odpowiedział na to pytanie. Przede wszystkim pada ono po to, aby dowiedzieć się na ile przemyślałeś zmianę pracy oraz czy zaraz nie uciekniesz z tego miejsca. Jak przygotować się do odpowiedzi na takie pytanie? Zastanów się gdzie widzisz siebie za te kilka lat. Czy dalej będziesz się zajmować tym samym tematem na innym stanowisku, a może już teraz zastanawiasz się nad rozwijaniem własnej firmy po godzinach? Jeśli wiesz, gdzie chcesz znaleźć się za kilka lat, to doskonale dasz sobie radę z odpowiedzią na pytanie jak obecne stanowisko Cię do tego przybliży.

Opowiedz coś więcej na swój temat?

Wiele osób twierdzi, że jest to najgłupsze pytanie jakie może paść na rozmowie. Ma ono jednak konkretny cel. Rekruter sprawdza Twoją pewność siebie oraz to czy jesteś świadomy swoich zalet. Jesteś na rozmowie o pracę, dlatego nie będziesz tu mówić o tym jaki kolor bielizny wybierasz. To świetny moment, aby pochwalić się swoimi sukcesami oraz pokazać dlaczego warto Cię zatrudnić. Opowiedz o swoich zaletach, a na koniec wspomnij o tym jaką masz pasje. Mówienie o sobie zazwyczaj nie jest łatwe. Jeśli boisz się, że nie wypadasz przekonująco, poćwicz opowiadanie o sobie przed kimś ze znajomych czy rodziny.

Jakie są Twoje słabe i mocne strony?

Osobiście nie cierpię tego pytania, a padło ono na każdej rozmowie na jakiej byłam. Odpowiadając na to pytanie udowadniasz, że jesteś świadomy tego jakie masz mocne strony, i że potrafisz je wykorzystywać w codziennej pracy. Pokazujesz też, że znasz swoje wady i starasz się nad nimi pracować. Musisz być gotowy, aby płynnie odpowiedzieć na to pytanie. Nie istnieją ludzie idealni więc takiego nie udawaj. Mówiąc o zaletach skup się na przykładach i konkretnych sytuacjach. Pokaż, że nie zmyślasz. Jeśli powiesz, że jesteś punktualny, a właśnie spóźniłeś się 3 minuty na obecną rozmowę to wypadniesz nieprofesjonalnie. Jeśli chodzi o wady, musisz koniecznie pokazać, że je znasz i pracujesz nad nimi. Jeśli masz problem z punktualnością – powiedz, że wdrażasz plan wcześniejszego wstawania oraz szukasz szybszych metod dojazdu. Jeśli masz problem z terminowością to opowiedz o tym jaki wdrażasz plan na zmianę tego problemu. Jeśli wiesz, że wymienienie słabej strony uniemożliwi Ci otrzymanie tej pracy to lepiej o tym nie mów.

 

Mam nadzieję, że kolejna dawka pytań i odpowiedzi pomoże Ci odpowiedni przygotować się do rozmowy. Na wszelki wypadek jeszcze raz zachęcam do zapoznania się z częścią pierwszą oraz śledzenia mojego bloga, aby otrzymać kolejne rady.

#1 Jakie pytania padają najczęściej na rozmowie kwalifikacyjnej?

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here