Koniec października to dobry moment na wymianę opon na zimowe. Kolejki w serwisach nie są jeszcze tak długie. W dodatku mając już założone opony zimowe nie będziemy musieli przejmować się, gdy nadejdą pierwsze mrozy oraz opady śniegu. Dobór odpowiednich opon przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Dlatego przed podjęciem decyzji warto poznać kilka szczegółów. Przeglądając aukcje internetowe możecie natknąć się na tak zwane nalewki. Wiecie czym są opony bieżnikowane?

Opony bieżnikowane najczęściej używane są przez firmy, które są w posiadaniu dużej floty aut ciężarowych. Czemu? Odpowiedź jest bardzo prosta. Bieżnikowa opona jest znacznie tańsza od nowej opony. Porównując ceny nowych opon do samochodów ciężarowych, decyzja ta wydaje się dość oczywista. Od niedawna jednak opony bieżnikowane stają się coraz bardziej popularne w przypadku zwykłych aut osobowych. Również ze względu na cenę. Opony zimowe bieżnikowane są średnio o połowę tańsze od średniej klasy opon nowych.

Na czym polega bieżnikowanie?

Starą oponę, która ma już zużyty bieżnik trafiają do specjalnych zakładów. Przed przystąpieniem do całego procesu opona jest dokładnie sprawdzana za pomocą prób ciśnieniowych. Nie może ona posiadać też żadnych uszkodzeń, które mogłyby wpływać na pogorszenie jej jakości. Oznacza to, że opony, które były już łatane lub są w złym stanie technicznym nie będą brały udziału w procesie bieżnikowania. Jeśli opona przejdzie pierwsze testy zostanie przygotowana do bieżnikowania. Na początku z opony zrywa się stary bieżnik oraz fragment boku opony. Tak przygotowana opona jest gruntowana, a na koniec nakłada się nowy bieżnik. Proces ten sprawia, że tanie opony zimowe stają się łatwiej dostępne dla Wszystkich.

Co warto wiedzieć o oponach bieżnikowanych?

Przede wszystkim do procesu bieżnikowania powinny trafiać opony nie starsze niż 5 lat. Bieżniki, które nakłada się na opony są zazwyczaj kopią wzorów opon znanych producentów. Opony można bieżnikować maksymalnie dwa razy, jednak jej wiek będzie miał tu duże znaczenie.

Jeśli wybrana opona bieżnikowana jest dobrej jakości, będzie ona bezpieczna. Oczywiście jej właściwości jezdne nie będą tak dobre jak w nowej oponie o takim samym bieżniku. Dlatego jeśli stoicie teraz przed podjęciem decyzji o wymianie butów w Waszych samochodach to pamiętajcie, że opony zimowe nalewki z pewnością będą lepszym rozwiązaniem niż stare opony z mocno zużytym bieżnikiem.

16 KOMENTARZE

  1. Ja jeżdżę różnymi autami i naprawdę zauważam różnicę w jakości opon i ich właściwościami. Przyczepność i bezpieczeństwo to u mnie jak i u wielu priorytet. Sprawami technicznymi zajmuje się mąż i ufam mu całkowicie.

  2. Myślę, że najważniejszym aspektem jest jakość wykonania opon. Dzięki twojemu poradnikowi zdecydowanie łatwiej wybrać te odpowiednie opony.

  3. Mój mąż właśnie szuka mi na Allegro jakiś nowych zimówek do samochodu. W naszym domu dbanie o flote to jego zadanie 😉

  4. Nie jestem ekspertem w temacie aut , ani ich wyposażenia z jednej prostej przyczyny…nie mam prawka i nie jestem kierowcą. Zazwyczaj jestem pasażerem, a tego typu kwestiami zajmuje się ojczym, bo on posiada auto i wiedzę na jego temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here