Strona główna Porady Jak uratować dom po zalaniu? Czy osuszanie mieszkania pomoże pozbyć się wilgoci?

Jak uratować dom po zalaniu? Czy osuszanie mieszkania pomoże pozbyć się wilgoci?

1
Jak uratować dom po zalaniu? Czy osuszanie mieszkania pomoże pozbyć się wilgoci?

Każdy z nas dba o to, aby uniknąć ewentualnego zalania mieszkania. Pilnujemy tego, żeby zawsze zakręcać kran. Przed wyjazdami dbamy też o to, aby zakręcić wodę w domu. Mimo wszystko nie daje nam to jednak 100% pewności, że uda nam się uniknąć zalania. Jeśli mieszkasz w bloku mógł przyczynić się do tego na przykład nieuważny sąsiad lub wadliwa instalacja wodna. Jak uratować mieszkanie po zalaniu?

Nadmiar wilgoci po zalaniu może powodować nie tylko bardzo szybki wzrost pleśni, która negatywnie wpływa na zdrowie, ale i znaczne pogorszenie stanu drewnianych materiałów wykorzystanych do wykończenia domu. Najbardziej narażone są elementy takie jak: parkiet, panele, deska podłogowa, listwy przypodłogowe, czy meble. Woda może uszkodzić też powłoki malarskie. Dlatego też, aby temu zapobiec niezbędne będzie szybkie usunięcie wilgoci z mieszkania.

Co robić po zalaniu?

W pierwszej kolejności niezbędne będzie jak najszybsze zlokalizowanie przyczyny zalania. Należy sprawdzić skąd wydostaje się woda. Mogą to być łączenia odpływów w łazience, uszkodzone urządzenia AGD takie jak pralka lub wadliwa instalacja wodna. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, może się też okazać, że przyczyna problemu znajduje się u sąsiada. Należy wtedy jak najszybciej powiadomić go o tym, że z jego mieszkania przedostaje się do Ciebie woda. Gdy uda się ustalić przyczynę problemu jak najszybciej należy przejść do jej usunięcia oraz wykonania dokumentacji zdjęciowej, która może okazać się niezbędna przy załatwianiu odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej. Gdy woda przestanie zalewać mieszkanie przychodzi czas na szybkie usunięcie wody, która znajduje się w dostępnych dla nas miejscach. Wodę zbieramy aż do całkowitego usunięcia wody z podłogi. To jednak nie koniec działań, które warto podjąć. Woda mogła przedostać się pod podłogę i wsiąknąć w posadzkę. Po awarii w naszym domu wody zebrało się tam tyle, że ściany w pomieszczeniu, gdzie doszło do zalania również zdążyły przemoknąć. Aby zmniejszyć ilość szkód warto niezwłocznie zdecydować się na wynajęcie urządzenia do osuszania mieszkań.

Osuszanie mieszkania warto powierzyć specjalistom

Od razu po zalaniu skontaktowaliśmy się z firmą, która w swojej ofercie posiada osuszanie mieszkań. Zaproponowali nam jedną z najbardziej efektywnych metod osuszania budynków, czyli wykorzystanie urządzenia do kondensacyjnego osuszania. Wilgotne powietrze z mieszkania zasysane jest do osuszacza przez wentylator. Wilgoć w postaci wody jest tam skraplana, a następnie umieszczana w zbiorniku. To sprawia, że osuszacz wydmuchuje suche powietrze. Aby przyśpieszyć ten proces można dodatkowo zastosować wentylator, który zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza. To jedyna pewna metoda na osuszanie ścian po zalaniu.

Jeśli Twoje mieszkanie zostało zalane, najlepiej zwróć się z tym problemem do specjalistów, którzy posiadają ogromne doświadczenie i specjalistyczny sprzęt. Jeśli zadziała się odpowiednio szybko, może się okazać, że uda się całkowicie usunąć negatywne skutki zalania. To znacznie zminimalizuje ryzyko uszkodzeń konstrukcji budynków oraz rozwoju szkodliwych grzybów na przemoczonej powierzchni.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj