4.1 C
Waszyngton

Jakich składników unikać w kosmetykach?

Date:

Share:

Wybór odpowiednich kosmetyków to nie tylko kwestia preferencji osobistych, ale także świadomości, jakie substancje zawierają i jak mogą wpływać na naszą skórę oraz zdrowie. Istnieje kilka składników, które mogą wywoływać niepożądane reakcje lub mają potencjalnie szkodliwe działanie. Oto lista tych, których warto unikać:

Parabeny (Methyl, Butyl, Ethyl, Propyl)

Choć są jednymi z najpopularniejszych konserwantów w kosmetykach, parabeny budzą kontrowersje ze względu na ich potencjalny wpływ na równowagę hormonalną. Badania sugerują, że mogą one naśladować działanie estrogenów w ciele, co może przyczynić się do rozwoju różnych problemów zdrowotnych.

Ftalany (DBP, DEHP, DEP i inne)

Często stosowane jako plastyfikatory w produktach takich jak lakier do włosów, perfumy czy emalie do paznokci, ftalany mogą wpływać na układ hormonalny. Związane są z problemami rozwojowymi, reprodukcyjnymi oraz astmą.

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) / Sodium Laureth Sulfate (SLES)

SLS i SLES są środkami powierzchniowo czynnymi, które znajdują zastosowanie w wielu kosmetykach do oczyszczania, takich jak szampony czy żele pod prysznic. Mogą powodować podrażnienia skóry, oczu i płuc, zwłaszcza u osób z wrażliwą skórą.

Formaldehyd i uwalniające formaldehyd konserwanty

Stosowane do konserwacji kosmetyków, mogą wywołać reakcje alergiczne i są uznane za potencjalnie rakotwórcze. Przykłady to quaternium-15, DMDM hydantoina, imidazolidinyl urea.

Oleje mineralne

Pochodne ropy naftowej, takie jak parafina czy wazelina, tworzą na skórze barierę, która może zablokować pory i przeszkodzić w naturalnym procesie oddychania skóry.

Syntetyczne barwniki i zapachy

Barwniki, często oznaczone jako „FD&C” lub „D&C”, oraz syntetyczne zapachy mogą powodować alergie, podrażnienia skóry i inne problemy dermatologiczne. Są to składniki, które należy szczególnie uważnie obserwować na etykietach produktów.

Zdrowa skóra i bezpieczeństwo stosowanych produktów powinny być dla każdego z nas priorytetem. Zwracanie uwagi na skład kosmetyków, które wybieramy, jest kluczowe w dbaniu o nasze dobrostan. Uświadomienie sobie, jakie substancje mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie, jest pierwszym krokiem do świadomego wybierania produktów, które są nie tylko efektywne, ale również bezpieczne.

Subscribe to our magazine

━ more like this

4 topowe modele mokasynów damskich, które warto założyć wiosną 2024

Wiosenne inspiracje w świecie mody bazują na dwóch warunkach: musi być stylowo i wygodnie. Słoneczne dni skłaniają nas w końcu do większej aktywności i...

Co oznacza jasność obiektywu?

Jasność obiektywu to jeden z kluczowych parametrów w fotografii, który odgrywa dużą rolę w ocenie jakości zdjęć, szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych. Mówiąc prościej,...

Dlaczego szczoteczka elektryczna Oral B to słuszny wybór?

Zależy Ci na tym, aby mieć zdrowe i białe zęby. Dbasz o to, aby szczotkować je co najmniej dwa razy dziennie, ale wciąż zastanawiasz...

Szczoteczka do zębów – jaką wybrać?

Obecnie producenci oferują nam szeroki wybór szczoteczek do zębów o różnych funkcjach i korzyściach. Wybór odpowiedniej szczoteczki oraz prawidłowa technika szczotkowania są kluczowe dla...

Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie książek to jedna z tych czynności, która może wydawać się staroświecka w dobie cyfrowych technologii. Jednak nadal stanowi jedno z najbardziej wartościowych zajęć,...
spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj