Niestety coraz częściej dobre maniery idą w las. Choć wynika to zazwyczaj ze zwykłej niewiedzy. Szkoda, że w dzisiejszych czasach nie zależy nam już na zachowaniu dobrych manier. Obserwując zachowania ludzi mam wrażenie, że jednym z najczęstszych błędów jest kwestia niewłaściwego podawania ręki. Czy wiesz kto pierwszy powinien podać rękę?
Oczywiście odpowiedź na to pytanie wcale nie będzie taka prosta. Wszystko zależy od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Warto jednak zapoznać się z tymi zasadami, aby nigdy nie popełnić gafy.
Spotkania biznesowe – Kto pierwszy podaje rękę?
Podczas spotkań biznesowych znaczenie będzie miała hierarchia stanowisk. Osoba, która znajduje się na wyższym stanowisku powinna zrobić to pierwsza. Co więcej zasada ta obowiązuje też w przypadku kiedy zdecydowanie młodsza osoba zajmuje wyższe stanowisko. W trakcie spotkań biznesowych w pierwszej kolejności ani wiek, ani płeć nie mają znaczenia. Zaczynają liczyć się dopiero wtedy, kiedy spotykające się osoby zajmują równorzędne stanowiska. Wtedy rękę podaje pierwsza kobieta lub osoba starsza.
Jeśli spotykasz się z większą grupą znajomych i nie znasz ich stanowisk, po prostu przywitaj się z każdym po kolei. Obowiązuje jednak zasada, że to gospodarz przyjęcia wyciąga rękę jako pierwszy. Również w przypadku rozmów kwalifikacyjnych jako pierwsza podaje rękę osoba, która organizuje spotkanie, czyli pracownik firmy, do której na rozmowę przychodzisz.
Spotkania prywatne – Kto pierwszy podaje rękę?
Zgodnie z etykietą to kobieta podaje rękę mężczyźnie, a osoba starsza młodszej. Dlatego jeśli mężczyzna chce przywitać się z kobietą nie powinien wyciągać do niej ręki. Jeśli zaraz masz poznać rodziców czy babcie swojego partnera, również nie wypada w pierwszej kolejności podać ręki.
Jeśli mężczyzna podczas powitania podał rękę wyłącznie panom, to kobieta nie powinna czuć się pominięta. Zrobił to zgodnie z zasadami. Jeśli jednak mężczyzna przedstawia się wyłącznie grupie kobiet, w pierwszej kolejności powinien skierować się do tej najstarszej w towarzystwie i poczekać, aż ona wyciągnie do niego rękę. Podczas powiań kobieta nie musi wstawać z miejsca. Powinien to jednak zrobić mężczyzna, który wita się z kobietą lub lekko unieść się witając się z mężczyzną.
Pamiętaj, że jeśli ktoś podaje Ci rękę to nie wypada jej odtrącić. Nie powinno się wzbudzać zakłopotania w innych, nawet wtedy gdy zachowali się niezgodnie z zasadami. Jeśli jednak to Tobie ktoś nie podał ręki, zwyczajnie ją opuść. Nieodwzajemnienie uścisku dłoni świadczy źle tylko i wyłącznie o osobie, która ten gest zignorowała.
Kiedyś miałam z tym problem.
Bardzo fajny wpis. Wielu osobą się przyda. Warto pisać o takich sprawach.
myslę, że tak na prawdę nie wiele osob zna dobre maniery , niestety
ja jakoś nigdy z takimi rzeczami nie miałam problemów 😛
Niektórzy ludzie na prawdę mają z tym problem, ja miałam o tym dużo na studiach czy to też w technikum i dla mnie nie jest to problem, ale różnie bywa. 😉
Dobrze znać te zasady, sama troszke inaczej zostałam nauczona w tym temacie
Mądry wpis – niestety, jak piszesz, dobre maniery coraz częściej nie są już istotne, co mi się nie podoba. Ja zawsze staram się zwracać na nie uwagę.
u mnie w pracy szef zawsze podaje rękę, w życiu prywatnym raczej się z nikim w ten sposób nie witam
Osobiście nie miałam styczności z takimi sytuacjami,ale np. mój partner ma własny biznes i to zawsze on podaje pierwszy rękę 😀
Świetny wpis. W wielu sytuacjach nie wiemy jak się zachować, przez co wychodzimy przed kimś na osobę pozbawioną manier. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego należy wiedzieć jak w każdej sytuacji się zachować, aby zawsze wyjść z twarzą. 🙂
Fdajny post. Zawsze dobrze wiedziec jak powinnismy się zachować w danej sytuacji
bardzo fajny i ciekawy post 🙂
Ciekawe zasady 🙂 Ja kiedyś nie zwracałam na to takiej uwagi jednak zaczęłam to postrzegać z 3 lata temu gdy przyszłam do mojej obecnej pracy czyli do hotelu 4-gwiazdkowego. Teraz uważam, że przywitanie w ten sposób oraz przedstawienie dużo mówi o człowieku i buduje się w tym momencie pewna relacja jednocześnie wzrasta pewność siebie.
Ja także nie miałam styczności z takimi sytuacjami 🙂
Bardzo ciekawy wpis. Myślę, że wile osób ma z tym problem i często zastanawia się, czy zwracać uwagę na płeć, czy na wiek.
Ciekawy wpis. Na pewno przyda się wielu osobom jak i mnie, bo często zastanawiałam się komu pierwszemu podać rękę.
Bardzo lubie tego typu wpisy, z ktorych mozna wyciagnac wiele dobrych informacji :).
Miałam na studiach kilka godzin Etykiety i w nawiązaniu do Twojego stwierdzenia „Jeśli mężczyzna podczas powitania podał rękę wyłącznie panom, to kobieta nie powinna czuć się pominięta.” mam odmienne zdanie. Tam dr mówiła, że jeżeli mężczyzna decyduje się na podawanie ręki, to powinien podać ją wszystkim, kobiecie też, bo w czym ona jest gorsza? Jestem ciekawa ostatecznie, jak to w końcu jest właściwie.
Przydatne informacje w pigułce, szczególnie te odnośnie spotkań biznesowych, te bywają czasem stresujące 🙂
Bardzo przydatna wiedza. Dobrze mieć pojęcie jak należy się zachować.
Bardzo przydatny wpis wiele osób powinno zapoznać się z podstawowymi zasadami Savoir-vivre i zachowania podczas standardowych jak i biznesowych spotkań
To co napisalas jest bardzo wazne w mojej pracy i zawsze o tym pamietam! Jest to dobrze postrzegane, wiec plusujemy juz od pierwszego spotkania
Ja kilka razy już czytałam na ten temat, to bardzo ważna sprawa 😉 Ja przy przywitaniach jednak nie lubię gdy ktoś kogoś całuje w policzek, to zdecydowanie nie dla mnie :d
w przypadku spotkań biznesowych to faktycznie ciężka sprawa
Ja ciągle zapominam kto powinien pierwszy i kiedy 😀 więc Twój wpis jak najbardziej przeczytałam 😉
Dobrze przypomnieć sobie te zasady;)
Warto sobie czasem przypomnieć różne zasady dobrego wychowania 😉